شورای جهانی صلح حملهٔ تحریک‌آمیز موشکی اخیر به سوریه را محکوم می‌کند!

بیانیهٔ شورای جهانی صلح: روند گسترش نظامیگری و جنگ گستردهٔ امپریالیستی در خاورمیانه باید متوقف شود!

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسراییل, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سوریه, ضد جنگ, ناتو

فیگارو: اوضاع منطقه خاورمیانه خطرناک است

روزنامه فرانسوی لوفیگارو روز یکشنبه در گزارشی به بررسی علل و عواملی پرداخت که سبب تشدید فزاینده تنش ها در خاورمیانه می شود و هشدار داد که اوضاع در این منطقه بسیار خطرناک است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, سوریه, فرانسه, ویکی‌لیکس

هشدار فرانسه نسبت به خطر جنگ با ایران

به نقل از رادیو فرانسه: حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه ۱۶ ارديبهشت، بار دیگر خطاب به اروپا و آمریکا گفت: “هر مقدار سلاح، امکانات و موشک مورد نیاز کشور باشد می سازیم و انبار می کنیم، به کسی ربطی ندارد.

ادامه »

اسراییل, المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر

نتانیاهو: تقابل با ایران بهتر است اکنون باشد تا در آینده

نخست‌وزیر اسرائیل گفت که کشورش “خواهان رویارویی” با ایران نیست، اما در صورت لزوم چنین تقابلی “بهتر است همین حالا باشد تا در آینده”. نتانیاهو همچنین هشدار داد که اسرائیل “مصمم” به متوقف کردن “تعرض ایران” است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه

روزنامه اسپانیایی ال پائیس؛ ترامپ درپی سلطه بر خاورمیانه است

روزنامه ال پاییس روز شنبه در مقاله ای به قلم «سامی نئیر» نوشت: ترامپ تلاش می کند از طریق تقویت روابط اسراییل و عربستان سعودی، سلطه گری آمریکا در منطقه خاورمیانه را فراهم کند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, عربستان سعودی

عضو ارشد پولیساریو: علت قطع روابط مغرب با ایران به‌‌اسرائیل و عربستان مربوط است

به گزارش اسپوتنیک، البشیر مصطفی السید یکی از رهبران پولیساریو گفت: اتهامات مغرب به ایران و حزب الله مبنی بر حمایت از جبهه پولیساریو نادرست است زیرا صحرایی ها سلاح و موشکهای پیشرفته نزد خود از سالیان قبل دارند.

 

وی افزود: توجیهات مغرب برای قطع رابطه با ایران راضی کننده نیست و باید علل واقعی را جستجو کند. مغرب که در شرایط سخت در همه زمینه ها در نتیجه ورشکستگی و مشکلات سیاسی و اجتماعی به سر می برد قصد دارد که نگاه ملتش را به جنگ خارج مرزش هدایت کند.

 

وزیر امور داخلی صحرای غربی بیان کرد: مغرب مدتی است که متحمل ضرباتی می شود. مغرب، اسرائیل و عربستان به دنبال تنش بین المللی و جنگ افروزی هستند و تصمیم مغرب در قطع رابطه با ایران به طور قطع به سفر وزیر خارجه مغرب به فلسطین اشغالی و فشار عربستان به رباط مربوط می شود.

 

السید تاکید کرد: مغرب ادله و شواهدی درباره حمایت حزب الله و ایران از جبهه پولیساریو ندارد. از حیث سلاح درست است که حزب الله سلاح پیشرفته در اختیار دارد اما ما نیازی تسلیحاتی به ایران و حزب الله نداریم و هنگامی که مغرب دست به جنگ افروزی بزند ما به راحتی می توانیم سلاح به دست آوریم. ما جنبش قوی و پیشرفته و ملت استوار در سرزمین صحرای باز بدون کوه و جنگل هستیم. جنگهایی کرده‌ایم و پیروز شده‌ایم. جنبشی مانند پولیساریو تجربه دارد و نیازی به آموزش از سوی جنبش دیگر ندارد.

 

وی افزود: پولیساریو به دنبال روابط قوی و محکم با ایران و حزب الله است. ما در تهران سفارت داریم اما بدون پرسنل و بسته است. ما به دنبال توسعه روابط با ایران هستیم اما هر بار مغرب در برابر تلاش های ما می ایستد مشابه آنچه در هند، صربستان رخ داد و مغرب تاثیرگذاری کرد. ما خواستار مشارکت قوی با حزب الله هستیم. ما بارها به بیروت رفته‌ایم و درخواست دیدار با رهبران حزب الله را کرده‌ایم اما موفق نشده‌ایم.

 

شایان ذکر است که مغرب روز گذشته روابط خود با ایران به ادعای حمایت ایران از جبهه پولیساریو قطع کرد.

 

 

پس از عربستان، امارات و بحرین؛

قطرهم با مغرب پس از قطع روابط با ایران ابراز همبستگی کرد

 

به گزارش پایگاه لبنانی العهد، وزارت خارجه قطر به تصمیم مقامات مغرب در قطع روابط با ایران واکنش نشان داد.

 

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه قطر اعلام کرده است که دوحه با مغرب ابراز همدردی کرده و از اقدامات آن برای حفاظت از سلامت اراضی اش در برابر هرگونه تلاش های خارجی! حمایت می کند.

 

وزارت خارجه قطر در بیانه خود تأکید کرده است: احترام به اصول حاکم بر روابط بین الملل که در رأس آن احترام به وحدت اراضی کشورها قرار دارد، امری ضروری است. نباید در امور داخلی دیگران مداخله کرد.

 

بیانیه وزارت خارجه قطر در حمایت از قطع روابط مغرب با ایران در حالی است که پیشتر مقامات سعودی، اماراتی و بحرینی از این کشور حمایت کرده بودند.

مهر

ظرف چهارماه گذشته؛ شمار نظامیان آمریکا در خاورمیانه ۳۳ درصد افزایش یافت

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت دفاع آمریکا در گزارشی جدید اعلام کرد که شمار نیروهای نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه ظرف چهار ماه گذشته حدود ۳۳ درصد افزایش یافته است.   وزارت دفاع آمریکا گزارش داد که از ابتدای ژوئیه سال جاری، تعداد نظامیان و پرسنل غیرنظامی وزارت دفاع آمریکا مستقر در منطقه خاورمیانه با

ادامه »

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر

عطوان: سناریوی «محمد بن‌سلمان» پس از پاکسازی در جبهه داخلی چیست؟

به نقل از روزنامه رای الیوم، عبدالباری عطوان سردبیر این روزنامه در مقاله خود نوشت: منطقه ما در لبه پرتگاه جنگ قرار دارد از همین رو نباید سرگرم شدن به جزییات کوچک مانند استعفای سعد الحریری و یا بازداشت امیران و وزیران سابق سعودی ما را از تحولات واقعی که به شکل پنهانی در جریان

ادامه »

امریکا, جهان, عربستان سعودی, گزارش

خاورمیانه به صلح نیاز دارد!

در شرایطی که امکان آغازِ روند گفت‌وگوهای جدی سیاسی در ارتباط با درگیری‌های خونین در سوریه   و طرح نقشهٔ راه صلحی برای این درگیری‌ها و حرکت به‌سوی مرحله‌یی جدید از مبارزه با داعش، در دستورکارِ همهٔ محفل‌های سیاسی قرار گرفته بود، رویداد قطعِ روابط دیپلماتیک میان حکومت‌های جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی، در

ادامه »

خاورمیانه, مقاله