اتحادیه اروپا خواستار تحقیقات شفاف درباره جنایت‌های اسرائیل در غزه شد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز گذشته شنبه، خواستار تحقیقات مستقلی درباره استفاده ارتش اسرائیل از سپر انسانی در درگیری‌های چند روز گذشته در غزه شد؛ درگیری‌هایی که طی آن ۱۷ فلسطینی به شهادت رسیدند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسراییل, جهان, حقوق بشر, خبر, فلسطین

در ادامه تظاهرات «بازگشت»؛ حرکت هزاران فلسطینی به‌سوی مرزهای نوار غزه و اراضی اشغالی

به نقل از فلسطین الیوم، هزاران فلسطینی در دومین روز متوالی در نزدیکی حصار امنیتی میان نوار غزه و اراضی اشغالی فلسطین تجمع کرده اند.   در دومین روز از تظاهرات بزرگ بازگشت که قرار است تا روز نکبت (سالروز اخراج فلسطینینان و اعلام استقلال اسرائیل) ادامه داشته باشد فلسطینی ها خواستار بازگشت به اراضی

ادامه »

اسراییل, جهان, خبر, فلسطین

قتل‌عام ۱۶ فلسطینی / واکنش‌های جهانی به “وحشی‌گری” اسرائیل در غزه

به نقل از سایت شبکه اسکای نیوز عربی، در پی شهادت ۱۶ فلسطینی و زخمی‌شدن صدها نفر از آنها در اعتراض‌های مرز غزه و اسرائیل، فرحان حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل طرف‌های مربوطه را به امتناع از هرگونه تلاشی که احتمالا به افزایش شهدا بینجامد، فراخواند و گفت، از هرگونه اقدامی که به غیرنظامیان آسیب

ادامه »

اسراییل, تروریسم, جهان, خبر, فلسطین

«عربستان» و «امارات»، «محمود عباس» را تهدید کردند

پایگاه اطلاعاتی «تیک دبکا»، اسرائیل در گزارشی از جزئیات دیدار «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و «محمد بن‌زاید آل‌نهیان» ولیعهد ابوظبی پرده برداشته است.

 

بر اساس این خبر در این دیدار که پنجشنبه گذشته صورت گرفته است امارات برای ادامه حمایت های خود از تشکیلات خودگردان فلسطین، شروطی را در برابر محمود عباس قرار داده است.

 

در حالی که روز پنجشنبه جامعه جهانی متفق القول با تصمیم دونالد ترامپ برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، مخالفت کرده اند، این پایگاه اسرائیلی مدعی شده است که گام های واقعی و مهم در خصوص بیت‌المقدس روز پنجشنبه نه در نیویورک بلکه در ابوظبی و ریاض برداشته شد.

 

این پایگاه نوشته در حالی که مجمع عمومی سازمان ملل رأی خود در حمایت از بیت‌المقدس را اعلام کرده بود، نشستی «واقعی» در قصر محمد بن‌زاید با حضور محمود عباس برگزار شده بود و به جای اینکه محمود عباس در نشست نیویورک شرکت کند مجبور شده بود تا با محمد بن‌زاید دیدار کند.

 

بر اساس این گزارش محمد بن‌زاید به محمود عباس گفته که امارات از فلسطین در زمینه مبارزات خود برای بیت‌المقدس حمایت خواهد کرد اما فلسطین نباید تصمیم ترامپ در خصوص بیت‌المقدس را اعلام جنگ تلقی کند و در این زمینه امارات از فلسطین حمایت نخواهد کرد.

 

ماجرا به اینجا ختم نشده است و محمد بن‌زاید رسما محمود عباس را تهدید کرده و گفته: شما فلسطینی ها اگر بخواهید حمایت های ما از شما ادامه پیدا کند بدانید که نباید جبهه ای برای مقابله با ترامپ ایجاد کنید و اگر تصمیم گرفتید که در این مسیر حرکت کنید ما دیگر از امروز به بعد از شما حمایت نخواهیم کرد.

 

بن‌زاید همچنین ضمن اشاره به اظهارات ضد آمریکایی رئیس جمهور ترکیه، از رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خواسته تا ارتباط خود را با اردوغان قطع کنند.

 

این پایگاه اسرائیلی گزارش داده که برای سومین بار در ۲۴ ساعت محمود عباس همین سخنان را از دیگر سران عربی نیز شنیده است، او روز چهارشنبه گذشته و پیش از سفرش به ابوظبی با سلمان بن‌عبدالعزیز پادشاه عربستان دیدار کرده و بعد از آن صبح پنجشنبه هم با محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان دیدار کرده است.

 

بر اساس این خبر محمد بن‌سلمان، محمد بن‌زاید و ملک سلمان هر سه به رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفته اند تنها در صورتی که جبهه ای علیه ترامپ در منطقه ایجاد نکند، عربستان و امارات از فلسطینی ها حمایت خواهد کرد.

 

پیشتر «انور قراش» وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجه در واکنش به حمایت بین‌المللی از بیت‌المقدس گفته بود که این حمایت ها پرونده فلسطین را در صدر توجه جهانی قرار داده است و اما چیزی که در شرایط فعلی اهمیت دارد این است که کار سیاسی در خصوص بیت‌المقدس در پیش گرفته شود و نقش مهمتر را باید فلسطینی ها و اعراب به دست بگیرند.

مهر

گاردین: زورگویی آمریکا درباره بیت‌المقدس، تقابل سختی را با جهان در پی دارد

سفیر بولیوی ‘ساشا لورنتی’ پیش از آغاز رای گیری خطاب به نیکی هیلی گفته بود، که بایستی نام کشورش را در صدر فهرست خود یادداشت کند.   روزنامه گاردین روز جمعه در گزارشی نوشت: زورگویی‌های آمریکا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل منجر به تقابل سختی میان واشنگتن و جهان خواهد شد.   گاردین

ادامه »

اسراییل, امریکا, بولیوی, جهان, فلسطین, گزارش

روایت «سی‌ ان‌ ان» و «هاآرتص» از شکست مفتضحانه تل‌آویو و واشنگتن

شبکه سی‌ ان‌ ان و روزنامه هاآرتص پس از رأی قاطع مجمع عمومی سازمان ملل به قطعنامه بیت‌المقدس در گزارش هایی به توصیف شکست مفتضحانه تل‌آویو و واشنگتن در عرصه بین‌الملل پرداختند.   شبکه تلویزیونی سی‌ ان ان امروز و به دنبال رأی قاطع روز گذشته مجمع عمومی سازمان ملل علیه تصمیم ۶ دسامبر (15

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

رئیس‌جمهوری فرانسه: آمریکایی‌ها منزوی شده‌اند

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، امروز- جمعه- اعلام کرد که هیچ‌‌گونه طرح صلح پیشنهادی آمریکا در چارچوب منازعه اسرائیل و فلسطینیان را قبول نخواهد کرد.   عباس در پایان دیدار با «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه در پاریس گفت: «ایالات متحده دیگر میانجیگر بی‌طرف به حساب نمی‌آید و ما دیگر هیچ

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فرانسه, فلسطین

هاآرتص: رای سازمان ملل درباره قدس “سیلی محکمی” به ترامپ بود

هاآرتص امروز جمعه در مقاله تحلیلی خود با عنوان “رای مجمع عمومی درباره بیت‌اتمقدس توبیخ متوسط اسرائیل و سیلی محکمی ” به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بود، نوشت: “این رای تنها علیه اسرائیل و سیاست هایش نبود بلکه علیه سیاست های ترامپ و رفتار شخصی او نیز بود”.   مجمع عمومی سازمان ملل متحد

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین