مصر: راه‌حل بحران سوریه سیاسی است / راه حل بحران یمن، نظامی نیست

«عبدالفتاح السیسی » رئیس جمهوری مصر امروز یکشنبه در دیدار «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در مورد بحران در سوریه گفت:این بحران باید از طریق سیاسی حل شود.   به نقل از تارنمای خبری «المصدر» السیسی افزود: بحران در سوریه باید به گونه ای حل شود که ضمن حفظ یکپارچگی ارضی این کشور خواسته

ادامه »

الجزایر, جهان, خبر, سوریه, عربستان سعودی, فرانسه, لیبی, مصر

آغاز دیدار تاریخی رهبران دو کره در منطقه غیرنظامی

به نوشته روزنامه گاردین، کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی و مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی امروز دیداری تاریخی در مرز دو کره داشتند و اکنون برنامه صبحگاهی آنها تکمیل شده است و طرفین برای صرف نهار جدا می‌شوند.

ادامه »

تشنج زدایی, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

عربستان و الجزایر در خصوص مسائل منطقه ای اختلاف نظر زیادی با هم دارند

خبرگزاری آلمان: اختلاف دیدگاه الجزایر با عربستان در خصوص مسائل منطقه ای چیز جدیدی نیست زیرا الجزایر در گذشته جزو قطب سوسیالیستی بود و هنوز هم تاحدودی هست و این قطب مخالف گرایش های سیاسی کشورهای عربی نزدیک واشنگتن است.

خبرگزاری آلمان در گزارشی در خصوص روابط عربستان والجزایر نوشت: الجزایر و عربستان در خصوص مسائل مختلف منطقه ای اختلاف نظر زیادی دارند و تبادل دیدارهای مقام های سعودی و الجزایری هم نتوانسته است این اختلافات را حل کند.

 

خبرگزاری دویچه وله آلمان نوشت: اخیرا شماری از الجزایری ها در مسابقات فوتبال این کشور، در حمایت از بیت‌المقدس و مخالفت با تصمیم آمریکا در مورد این شهر، تابلوی بزرگی نصب کرده بودند که در آن تصویر ترکیبی شاه عربستان و رئیس جمهوری آمریکا دیده می شد و زیر آن نوشته شده بود ، ترامپ و ملک سلمان دو روی یک سکه اند.

خبرگزاری آلمان افزود: الجزایری ها از فلسطین حمایت زیادی می کنند و سخن «هواری بومدین» رئیس جمهوری اسبق الجزایر که گفته است: ‘الجزایر با فلسطین است چه ظالم باشد چه مظلوم» یک اصل نانوشته در سیاست خارجی الجزایر است .

 

«حسنی عبیدی » کارشناس سیاسی و مدیر مرکز مطالعات و پژوهش های جهان عرب و منطقه مدیترانه، در این خصوص گفت: بخش زیادی از مردم الجزایر نگاهی مثبت به موضع گیری عربستان در خصوص تحولات اخیر در بیت‌المقدس ندارند به ویژه اینکه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا مدت کمی پس از امضای قراردادهایی به ارزش ۴۰۰ میلیارد دلار با عربستان، این تصمیم را اعلام کرد.

 

خبرگزاری آلمان در ادامه نوشت:تصویری که طرفداران تیم عین ملیله الجزایر جمعه گذشته در ورزشگاه نصب کردند و در آن چهره ترکیبی ملک سلمان و ترامپ نقش بسته بود و زیر آن هم نوشته شده بود دو روی یک سکه و در کنار آن هم پرچم فلسطین دیده می شد، باعث واکنش ریاض شد .

 

حسنی عبیدی افزود: موضوع فلسطین در داخل الجزایر بسیار حساس است و مقام های این کشور به دلیل شرایط اجتماعی و اقتصادی نمی خواهند اقدامات تندی در این خصوص انجام دهند زیرا ممکن است این باعث تحریک افکار عمومی شود و پیامدهای خطرناکی برای امنیت الجزایر در پی داشته باشد به ویژه اینکه ورزشگاه ها محلی برای تخلیه انرژی جوانان است.

 

عبیدی در ادامه نوشت: عربستان نیز چندان نمی تواند در این مورد بر الجزایر فشار وارد کند زیرا اقتصاد الجزایر برخلاف کشورهای منطقه، وابسته به کمک های مالی عربستان نیست و در نتیجه الجزایر در روابط خود با عربستان، می تواند مانور بیشتری دهد .

 

خبرگزاری آلمان در ادامه نوشت:با اینکه مقام های دو کشور پیوسته در حال رفت و آمد و دیدار با هم هستند اما در عین حال نباید از این مساله غافل شد که عربستان و الجزایر در مسائل زیادی با هم اختلاف دارند؛ الجزایر در ائتلاف اسلامی ضد تروریسم که ریاض در سال 2015 اعلام کرد و همچنین در ائتلاف «طوفان قاطعیت»(حمله به یمن) مشارکت نکرد و جدا از این الجزایر نخستین کشوری بود که در خصوص بحران سیاسی میان کشورهای عربی شورای همکاری اعلام بی طرفی کرد و البته اختلاف دیدگاه الجزایر با عربستان در خصوص مسائل منطقه ای چیز جدیدی نیست زیرا الجزایر در گذشته جزو قطب سوسیالیسم بود و هنوز هم تاحدودی هست و این قطب مخالف گرایش های سیاسی کشورهای عربی نزدیک واشنگتن است.

 

‘از جمله مهم ترین پرونده هایی که تایید کننده وجود اختلاف میان دو کشور است، بحران در سوریه است؛ الجزایر روابط مستحکم خود را با نظام حاکم بر سوریه حفظ کرده است و عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهوری الجزایر اخیرا در پیامی،ابراز امیدواری کرد سوریه بر تروریسم پیروز شود و این در حالی است که ریاض کناره گیری بشار اسد از قدرت را شرط پایان بحران در سوریه می داند و جدا از این دولت الجزایر، دوست قدرتمند ایران محسوب می شود و دو کشور توافقنامه های زیادی با هم امضا کرده اند .’

 

حسنی عبیدی در ادامه نوشت: ‘روابط الجزایر و عربستان به دلیل پرونده های گذشته با نوعی سستی همراه است که یکی دیگر از دلایل این سستی در روابط، این است که عربستان نقشی اساسی در به حاشیه راندن سازمان اوپک داشت؛ چند سال پیش عربستان مقادیر زیادی نفت به بازار تزریق کرد و این باعث سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی شد و البته این خود تاثیر منفی زیادی بر اقتصاد الجزایر بر جای گذاشت. جدا از همه این ها، الجزایر از وهابیت انتقاد زیادی می کند و آن را مسئول بخش زیادی از مشکلات داخلی خود در اواخر قرن گذشته و خشونت های آن زمان موسوم به ‘ دهه سیاه’می داند .’

 

حسنی عبیدی در ادامه گفت: رهبران کنونی دو کشور با وجود تلاش های فراوان هنوز نتوانسته اند این اختلاف ها را حل کنند و حتی با رسیدن ملک سلمان به قدرت، این اختلافات افزایش یافت. الجزایر در سایه درگیری ها میان عربستان و ایران، تمایل دارد در این میان بی طرف بماند و مخالف هرگونه مشارکت ارتشش در هر برنامه ای خارج از مرزهایش است زیرا آن را مخالف قانون اساسی خود می داند.

 

خبرگزاری آلمان در ادامه در خصوص مساله فلسطین و نقش آن در روابط عربستان و الجزایر نوشت: بیشتر حکام عرب در خصوص اقدام های اخیر آمریکا و ‘اسراییل’ با نرمش رفتار می کنند و این در حالی است که مردم در این کشورها آزادتر هستند، راهپیمایی های اعتراض آمیز در حمایت از فلسطین برگزار می کنند که این راهپیمایی ها از نظر واشنگتن و تل آویو تندروانه است اما در الجزایر مساله کاملا متفاوت است و تفاوت چندانی میان شعارهای مردم و موضع گیری های دولت این کشور در خصوص فلسطین وجود ندارد زیرا الجزایر از جمله مهم ترین کشورهای عربی است که ‘اسراییل’ را تحریم کرده و قوانین موجود در آن، هرگونه عادی سازی روابط با آن را رد می کند و به همین دلیل این عجیب نبود که ۸۰ هزار نفر از تماشاچیان الجزایری مسابقه فوتبال دوستانه میان تیم الجزایر و فلسطین در سال ۲۰۱۶ ، در ورزشگاه پرچم فلسطین را با خود داشتند و حتی وقتی که تیم فلسطین به تیم الجزایر یک گل زد، آن ها ابراز خوشحالی هم کردند. این همراهی با فلسطین ریشه در چندین دهه پیش و دقیقا سال ۱۹۶۲ زمان استقلال الجزایر دارد که از آن زمان الجزایر تبدیل به محلی برای رفت و آمد رهبران جنبش های انقلابی جهان شد و آن زمان طرف های زیادی سعی در الهام گرفتن از انقلاب الجزایر داشتند که البته سازمان آزادیبخش فلسطین نیز از جمله آن ها بود که در سال ۱۹۶۵دفتر خود را در الجزایر افتتاح کرد و یاسر عرفات هم در سال ۱۹۸۸ در الجزایر، تولد دولت فلسطینی را اعلام کرد.

 

حسنی عبیدی در پایان گفت: مساله فلسطین اختلافات میان الجزایر و عربستان را عمیقتر کرده است زیرا مردم الجزایر تعصب زیادی در خصوص مساله فلسطین دارند، افکار عمومی الجزایر این روزها بر این باور است که عربستان با توجه به جایگاه دینی و اقتصادی اش، اقدامات لازم برای مقابله با اقدام ترامپ در مورد بیت‌المقدس انجام نداده است هرچند که مانند همه نظام های حاکم بر منطقه این موضع گیری ترامپ را محکوم کرده است.

سیف‌الاسلام قذافی به دنبال نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری لیبی

سخنگوی قبایل لیبی فاش کرد که سیف الاسلام قذافی خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی در لیبی آماده می‌کند.   به نقل از شبکه خبری المیادین، باسم الهاشمی الصول، سخنگوی قبایل لیبی و خانواده معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی گفت: سیف الاسلام قذافی، پسر معمر قذافی از حمایت بزرگترین قبایل برای نامزدی در

ادامه »

جهان, خبر, لیبی

الجزایر با درخواست آمریکا برای اعزام نیرو جهت محافظت از سفارتش مخالفت کرد

خبرگزاری آناتولی ترکیه شنبه شب به نقل از روزنامه فرانسوی زبان «جون اندیبوندون» اعلام کرد الجزایر با درخواست آمریکا برای اعزام نیرو جهت محافظت از سفارتش در الجزیره مخالفت کرد.   این روزنامه به نقل از یک دیپلمات الجزایری نوشت: وزارت دفاع آمریکا در پی اعلام تصمیم ترامپ در مورد بیت‌المقدس و پیش بینی های

ادامه »

الجزایر, امریکا, جهان, خبر

رئیس جمهوری موریتانی: غرب مسئول اوضاع نابسامان لیبی است

‘محمد ولد عبدالعزیز’ رئیس جمهوری موریتانی با بیان اینکه اکنون حکومت و دولتی یکپارچه در لیبی وجود ندارد، گفت: حمله نظامی به لیبی اشتباهی بود که غربی ها مرتکب شدند و در نتیجه این کشورها مسئول وضعیت کنونی در لیبی هستند.   به نقل از پایگاه خبری ‘موریتانیا المعلومه’ رئیس جمهوری موریتانی افزود: دیگر دولت

ادامه »

جهان, خبر, لیبی, موریتانی

آمریکا از دولت «فایز السراج» در لیبی اعلام حمایت کرد

به گزارش خبرگزاری رویترز، متعاقب دیدار «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا با «فایز السراج» نخست وزیر دولت وحدت لیبی در روز جمعه، وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که دولت واشنگتن به توافقنامه سیاسی لیبی متعهد می ماند!   «هیثر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره گفت: «تلاش

ادامه »

اتحادیه آفریقا, اتحادیه اروپا, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, لیبی