راهکار ترامپ برای تیراندازی‌های مرگبار در مدارس: معلمان مسلح شوند

رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا شامگاه چهارشنبه (۲۱ فوریه/ دوم اسفند) با شماری از دانش‌آموزان، آموزگاران و بازماندگان قربانیان تیراندازی در یکی از مدرسه‌های فلوریدا در کاخ سفید دیدار و گفت‌وگو کرد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر

دادگاه عالی آمریکا با توقیف آثار باستانی ایران مخالفت کرد

خبرگزاری رویترز از واشنگتن گزارش داد: دادگاه عالی آمریکا روز چهارشنبه با صدور حکمی، با توقیف آثار باستانی ایران برای پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان ادعای تروریسم، مخالفت کرد

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, قضایی

اعتراض شدید هزاران نفر درآمریکا ازجمله دانش‌آموزان به‌قانون مالکیت سلاح

هزاران نفر از مردم آمریکا روز شنبه (۱۷ فوریه/ ۲۸ بهمن به وقت محلی) در اعتراض به قانون مالکیت سلاح و با خواست اتخاذ تدابیر سختگیرانه‌تر در ارتباط با آن، به خیابان‌ها آمدند. این تظاهرات اندک‌زمانی پس از کشتار “پارکلند” برگزار شد.   در میان تظاهرکنندگان شهر “فورت لادردیل” فلوریدا ده‌ها دانش‌آموز دبیرستان “استون‌من داگلس”

ادامه »

امریکا, جهان, خبر

عامل افشای منابع اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا در چین بازداشت شد

وزارت دادگستری آمریکا از بازداشت یک افسر پیشین اطلاعاتی این کشور که اسامی جاسوس‌های آمریکایی در چین را به پکن ارائه می‌کرد، خبر داد.

 

به نقل از نیویورک‌تایمز، وزارت دادگستری آمریکا از بازداشت یک افسر پیشین سازمان سیا به اتهام کمک به چین برای خنثی کردن عملیات جاسوسی آمریکا و شناسایی منابع اطلاعاتی این کشور در چین، خبر داد.

 

انهدام این شبکه جاسوسی یکی از بدترین ناکامی‌های اطلاعاتی دولت آمریکا طی سال‌های اخیر بوده است.

 

این افسر پیشین سازمان سیا، به نام «جری چان شینگ لی» که 53 سال دارد، در پی عملیات گسترده اف.بی.‌آی. که از سال 2012 آغاز شد، بازداشت شد. این در حالی است که از دو سال پیش از آن تاریخ (2010) سازمان سیا منابع اطلاعاتی خود را در چین از دست می‌داد. در این تحقیقات، بازرسان با یک پرسش جدی روبه‌رو شدند: چگونه اسامی تعداد زیادی از منابع سیا که این سازمان به شدت آن‌ها را محرمانه نگه می‌داشت، به دست چینی‌ها می‌رسید؟

 

برخی مقامات اطلاعاتی آمریکایی بر این باور بودند که یک «موش» درون سازمان سیا وجود دارد که فهرست منابع اطلاعاتی را افشا می‌کند.

 

دیگران نیز فکر می‌کردند دولت چین ارتباطات محرمانه سازمان سیا برای ارتباط با منابع اطلاعاتی خارجی‌اش را هک کرده است. با این حال برخی مقامات اطلاعاتی پیشین می‌گفتند که یک شبکه جاسوسی ممکن است با ترکیبی از هر دو روش از بین رفته است. این ماجرا تا آنجا پیش رفت که بین سازمان سیا و اف.بی.آی بر سر اینکه چینی‌ها چگونه توانسته‌اند منابع و عوامل آمریکایی‌ها را شکار کنند، اختلافی ایجاد شد.

 

به نوشته نیویورک‌تایمز، «جری چان شینگ لی» سال 2007 سازمان سیا را ترک کرد و در هنگ‌کنگ زندگی و برای یک شرکت مشهور در زمینه خرید و فروش مسکن کار می‌کرد.

تسنیم

گاف ترامپ درباره جنگنده «اف-۵۲»

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با اعلام اینکه ایالات متحده به نروژ جنگنده‌های اف-52 داده، بار دیگر جنجال آفرید.   به نوشته «سی‌ان‌ان»، ترامپ روز چهارشنبه در جریان کنفرانس خبری با نخست‌وزیر نروژ اعلام کرده بود که آمریکا اولین جنگنده‌های اف-52 و اف‌-35 را تحویل نروژ داده و با لحنی مفتخرانه از فروش 10 میلیارد دلاری

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, نروژ