جمع‌آوری اطلاعات بیش از ۵۳۰ میلیون تن در سال ۲۰۱۷ توسط آژانس جاسوسی آمریکا

این آژانس جاسوسی آمریکا اطلاعات تماس ۵۳۴ میلیون تن را در سال ۲۰۱۷ جمع‌آوری کرده است که سه برابر بیشتر از ۱۵۱ میلیونی است که سال ۲۰۱۶ گردآوری شد. این آمار جدید اولین بار در خبرگزاری رویترز گزارش شد.

ادامه »

اسنودن, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

واشنگتن پست: تندروهای آمریکا و ایران در انتظار جشن پایان برجام

در حالی که عقربه های ساعت تصمیم گیری ترامپ درباره حضور آمریکا در برجام به ساعات پایانی نزدیک می‌شود، در صورت خروج آمریکا از برجام آینده ایران، منطقه و جهان تا حدود زیادی در ابهام و حتی هراسناک تصویر می‌شود.   روزنامه آمریکایی “واشنگتن پست” در گزارشی تحلیلی به مواضع سیاستمداران تندرو در آمریکا و

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, گزارش

پزشک سابق ترامپ: ترامپ گواهینامه پزشکی خودش را به‌من دیکته کرد

هارولد بورنستین پزشک سابق دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که گواهی پزشکی تائیدیه سلامت وی توسط خود او نوشته شده بود   شامگاه گذشته دکتر بورنستین در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان اعلام کرد: او [ترامپ] تمامی متن نامه را دیکته کرد. من آن نامه را ننوشتم بلکه همینطور که با هم حرف می‌زدیم

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر

با هشدار بازرس ویژه تحقیق؛ احتمال احضار ترامپ به دادگاه قوت گرفت

به گزارش اسپوتنیک، «رابرت مولر» بازرس ویژه تحقیق درباره دخالت ادعائی مسکو در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در هشتم نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی هشدار داد در صورتی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور از گفتگو با بازجویان فدرال درباره سئوالات مطرح خودداری کند، مجبور به صدور احضاریه دادگاه برای وی خواهد بود.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر

دادگاه آمریکایی ایران را به پرداخت بیش از ۶ میلیارد دلار غرامت محکوم کرد

تارنمای خبری الجزیره روز سه شنبه گزارش داد؛ دادگاهی در آمریکا، ایران را به اتهام حمایت از عاملان حملات 11 سپتامبر 2001 به پرداخت بیش از 6 میلیارد دلار غرامت به قربانیان این حادثه محکوم کرد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, عربستان سعودی, قضایی

عامل افشای منابع اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا در چین بازداشت شد

وزارت دادگستری آمریکا از بازداشت یک افسر پیشین اطلاعاتی این کشور که اسامی جاسوس‌های آمریکایی در چین را به پکن ارائه می‌کرد، خبر داد.

 

به نقل از نیویورک‌تایمز، وزارت دادگستری آمریکا از بازداشت یک افسر پیشین سازمان سیا به اتهام کمک به چین برای خنثی کردن عملیات جاسوسی آمریکا و شناسایی منابع اطلاعاتی این کشور در چین، خبر داد.

 

انهدام این شبکه جاسوسی یکی از بدترین ناکامی‌های اطلاعاتی دولت آمریکا طی سال‌های اخیر بوده است.

 

این افسر پیشین سازمان سیا، به نام «جری چان شینگ لی» که 53 سال دارد، در پی عملیات گسترده اف.بی.‌آی. که از سال 2012 آغاز شد، بازداشت شد. این در حالی است که از دو سال پیش از آن تاریخ (2010) سازمان سیا منابع اطلاعاتی خود را در چین از دست می‌داد. در این تحقیقات، بازرسان با یک پرسش جدی روبه‌رو شدند: چگونه اسامی تعداد زیادی از منابع سیا که این سازمان به شدت آن‌ها را محرمانه نگه می‌داشت، به دست چینی‌ها می‌رسید؟

 

برخی مقامات اطلاعاتی آمریکایی بر این باور بودند که یک «موش» درون سازمان سیا وجود دارد که فهرست منابع اطلاعاتی را افشا می‌کند.

 

دیگران نیز فکر می‌کردند دولت چین ارتباطات محرمانه سازمان سیا برای ارتباط با منابع اطلاعاتی خارجی‌اش را هک کرده است. با این حال برخی مقامات اطلاعاتی پیشین می‌گفتند که یک شبکه جاسوسی ممکن است با ترکیبی از هر دو روش از بین رفته است. این ماجرا تا آنجا پیش رفت که بین سازمان سیا و اف.بی.آی بر سر اینکه چینی‌ها چگونه توانسته‌اند منابع و عوامل آمریکایی‌ها را شکار کنند، اختلافی ایجاد شد.

 

به نوشته نیویورک‌تایمز، «جری چان شینگ لی» سال 2007 سازمان سیا را ترک کرد و در هنگ‌کنگ زندگی و برای یک شرکت مشهور در زمینه خرید و فروش مسکن کار می‌کرد.

تسنیم

گاف ترامپ درباره جنگنده «اف-۵۲»

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با اعلام اینکه ایالات متحده به نروژ جنگنده‌های اف-52 داده، بار دیگر جنجال آفرید.   به نوشته «سی‌ان‌ان»، ترامپ روز چهارشنبه در جریان کنفرانس خبری با نخست‌وزیر نروژ اعلام کرده بود که آمریکا اولین جنگنده‌های اف-52 و اف‌-35 را تحویل نروژ داده و با لحنی مفتخرانه از فروش 10 میلیارد دلاری

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, نروژ