شرک‌کنندگان نشست آستانه: حضور نظامی آمریکا در سوریه تاثیر منفی بر حل و فصل اوضاع در این کشور دارد

در نشست آستانه چه گذشت؟   تمامی شرک‌کنندگان در دور یازدهم رایزنی‌های آستانه درباره سوریه، در این باره با یکدیگر هم عقیده بودند که حضور نظامیان آمریکایی در خاک سوریه، تاثیر منفی بر حل و فصل مشکلات در این کشور دارد و آمریکا باید از سوریه خارج شود.

ادامه »

اسیای مرکزی, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, قزاقستان

کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضاء شد+ متن کامل کنوانسیون

سران پنج کشور ساحلی دریای خزر کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را امضا کردند.   کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر عصر یکشنبه و در پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در شهر آکتائوی قزاقستان؛ توسط سران جمهوری اسلامی ایران، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان امضا شد.   جمهوری اسلامی ایران همزمان متنی را به

ادامه »

اذربایجان, اسیای مرکزی, ایران, جهان, خبر, روسیه, قزاقستان

نماینده ویژه پوتین: به‌خاطر اعزام نظامیان شوروی به‌افغانستان عذرخواهی نمی‌کنیم

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در واکنش به درخواست سفیر افغانستان در مسکو مبنی بر عذرخواهی روسیه برای ۹ سال اِشغال افغانستان توسط شوروی تصریح کرد که مسکو از هیچکس عذرخواهی نخواهد کرد.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, جهان, خبر, روسیه

طالبان: داعش را باوجود حمایت هوایی آمریکا در ولایت همجوار کابل نابود کردیم

در چند ماه اخیر گزارش‌های متعددی از فعالیت پراکنده اعضای گروه تروریستی داعش در ولایت لغمان در نزدیکی پایتخت افغانستان منتشر شده است.

 

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان با صدور بیانیه‌ای تصریح کرد که این گروه چندین عملیات تهاجمی را علیه داعش در شهرستان‌ «الینگار» انجام داده است.

 

سخنگوی طالبان اظهار داشت: با وجود حمایت هوایی نیروهای آمریکایی از گروه تروریستی داعش در لغمان، طالبان موفق شدند تا این ولایت را از وجود داعش پاکسازی کنند.

 

وی افزود: در جریان عملیات دو روزه این گروه چندین نفر از جنگجویان داعشی و چهار نظامی آمریکایی کشته شدند.

 

مجاهد گفت: حمایت مجدد نیروهای آمریکایی از داعش در ولایت لغمان دوستی پنهانی آمریکا با داعش در افغانستان را بار دیگر آشکار کرد.

 

پیش از این نیز تلاش‌های گروه تروریستی داعش برای نفوذ به ولایت لوگر با وجود حمایت هوایی نیروهای آمریکایی به دلیل مقاومت طالبان با شکست مواجه شده بود.

 

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان طالبان را موثرترین نیرو در برابر گروه تروریستی داعش می‌دانند که می‌تواند داعش را از افغانستان ریشه کند.
تسنیم

چالش‌ پنتاگون برای جایگزینی هلی‌کوپترهای روسی ارتش افغانستان با نمونه آمریکایی

پنتاگون در گزارشی اعلام کرد که طرح‌های آمریکا برای جایگزین کردن هلی‌کوپترهای مدل روسیه‌ای MI-۱۷ در ارتش افغانستان با هلی‌کوپترهای آمریکایی بلک هاوک با “چالش‌های جدیدی” روبرو شده چرا که هلی‌کوپترهای روسیه‌ای برتر هستند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر, روسیه

رای گیری پارلمان افغانستان درباره پیمان امنیتی کابل – واشنگتن

نماینده ولایت سمنگان در پارلمان افغانستان گفت: در حالی که انتظار می‌رفت پس از امضای پیمان امنیتی با آمریکا وضعیت افغانستان بهبود یابد اما ناامنی‌ها به صورت بی سابقه‌ای افزایش یافته است.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر

حضور داعش در شمال افغانستان باعث نگرانی جدی کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی است

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در نشست وزرای امور خارجه سازمان پیمان امنیت جمعی در قزاقستان از تقویت مواضع سازمان افراطی و تروریستی داعش در مناطق شمالی افغانستان ابراز نگرانی کرد.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جهان, خبر, روسیه, ناتو

کرزای نیز خواستار تغییر نظام انتخابات پارلمانی افغانستان شد

حامد کرزای رئیس جمهور سابق افغانستان ضمن دیدار با نمایندگان ۲۸ حزب و جریان سیاسی افغانستان از طرح آن‌ها برای تغییر نظام انتخابات پارلمانی و تعیین سهمیه مشخص برای احزاب حمایت کرد.

ادامه »

افغانستان, جهان, خبر