طالبان برای دوستان آنگلوفیل امکان خروج از افغانستان فراهم کرد

نخست وزیر استرالیا روز یکشنبه اعلام کرد استرالیا شب گذشته برای تخلیه بیش از ۳۰۰ نفر از جمله شهروندان استرالیا، افغانستان، نیوزیلند، آمریکا و انگلیس ۴ هواپیما را شبانه به کابل فرستاده است.

 

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از خبرگزاری « رویترز »، «اسکات موریسون» نخست وزیر استرالیا در حالی از خروج شب گذشته  بیش از ۳۰۰ نفر از شهروندان  استرالیا، افغانستان، نیوزیلند، آمریکا و انگلیس با ۴ هواپیما خبر داد که آمریکا و آلمان از شهروندان خود خواسته‌اند  به دلیل شرایط امنیتی از رفتن به فرودگاه کابل اجتناب کنند.

 

اسکات مورسیون در گفت و گو با تلویزیون استرالیا افزود: «ما با متحدان خود برای اعزام هواپیما برای خروج از افغانستان ادامه خواهیم داد و نه تنها شهروندان استرالیا و افغانستان را که مدارک مورد نیاز برای خروج دارند را خارج خواهیم کرد بلکه برای تخلیه شهروندان آمریکایی و نیوزیلندی و انگلیسی نیز تلاش می کنیم.»

 

دولت استرالیا تااکنون بیش از ۵۵۰ نفر را از روز ۱۸ اوت ( ۲۷ مرداد ) از کابل تخلیه کرده است. هفته گذشته نزدیک به ۸ هزار نفر با سازماندهی آمریکا، انگلیس و اتحادیه اروپا از این کشور خارج شده‌اند.

 

« مریس پین » وزیر امور خارجه استرالیا نیز اعلام کرد اولین پرواز از کابل به شهر « پرت » در استرالیا جمعه شب وارد این شهر شده که شامل شهروندان استرالیا، افغانستان و خانواده های آنها از جمله زنان و کودکان بوده است. او روز گذشته در بیانیه ای که در وب سایت وزارت امور خارجه این کشور منتشر شد  اضافه کرد : «هزاران نفر در ورودی فرودگاه کابل حضور داشتند و متاسفانه تعدادی نیز مجروح شدند که در میان آنها افرادی بودند که ما در تلاش برای خارج کردن آنها بودیم.»

سازمان ملل خواستار پایبندی طالبان به تعهداتش در قبال حقوق زنان شد

«میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ضمن تاکید بر ضرورت پایبندی طالبان به وعده هایش در زمینه حقوق بشر، مدعی شد که این گروه از زمان به دست گرفتن قدرت، عملکردی مطابق با تعهداتش به ویژه در حوزه های مرتبط با حقوق زنان نداشته است.  

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, جهان, حقوق بشر, زنان, سازمان ملل

تقاضای کره شمالی؛ محاکمه دولت و نظامیان آمریکا به عنوان جنایتکاران جنگی

وزارت خارجه کره شمالی جنگ به رهبری آمریکا در افغانستان را جنایت حقوق بشر خواند و ایالات متحده و نظامیان این کشور را به ارتکاب «جنایات کشتار جمعی» علیه مردم بیگناه این کشور متهم کرد.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, تحلیل, جنایات جنگی, جهان, چین, حقوق بشر, شرق آسیا, کره شمالی

افغانستان تایمز: جبهه پنجشیر سه منطقه را از تصرف طالبان خارج کرد

روزنامه افغانستان تایمز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که نیروهای جبهه پنجشیر موفق به آزادسازی سه منطقه ولایت پنجشیر از سیطره گروه طالبان شده‌اند.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خبر

بیانیه مشترک نشست کشورهای همسایه افغانستان

کشورهای همسایه افغانستان در بیانیه‌ای مشترک، ضمن اعلام حمایت از بازسازی و استقرار صلح در این کشور، تأکید کردند گروه‌های تروریستی نباید در افغانستان استقرار یابند.

ادامه

ازبکستان, افغانستان, ایران, پاکستان, تاجیکستان, ترکمنستان, تروریسم, جهان, چین, سازمان ملل, گزارش