به‌دنبال اتوبوس دانشجویان، اینبار مینی‌بوس حامل زنان کارگرِ بدون هیچ‌گونه پشتوانه حمایتی، واژگون و ۱۵ مصدوم برجای گذاشت

این حادثه شامگاه چهارشنبه در جاده گلوگاه – نوکنده رخ داد و ۱۴ سرنشین آن که تمامی زنان کارگر روزمزد بودند به همراه راننده روانه بیمارستان شدند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان, کارگری

ابراز نگرانی از وضعیت ناشی از ضرب و شتم اسماعیل بخشی و سپیده قلیان و خواست آزادی فوری و بی‌قید وشرط آنان

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه ضمن محکوم کردن شدید شرایط جسمی و روحی ایجاد شده برای اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، خواهان آزادی فوری و بی‌قید وشرط آنان شدند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, روزنامه نگاران, زنان, کارگری

بیانیه وکلای ایرانی به مناسبت روز مقابله با خشونت علیه زنان

کمیسیون حقوق بشر کانون‌های وکلای دادگستری مرکز و فارس از ادامه اعمال خشونت علیه زنان در “تمامی جوامع” انتقاد کرد. این نهاد می‌گوید بخش بزرگی از خشونت علیه زنان ایران “به دلیل ساختارهای حاکم بر جامعه” در سکوت رخ می‌دهد.

ادامه »

ایتالیا, بیانیه, حقوق بشر, خبر, زنان, وکلا

“ضرب و شتم شدید زنان درویش در زندان قرچک”

به گزارش سایت “مجذوبان نور”، زنان درویش زندانی در زندان قرچک مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. بنا بر این گزارش آن‌ها پس از ضرب و شتم به صورت انفرادی به بندهای مختلف منتقل شده‌اند.

 

بنا یر این گزارش مسئولان زندان برخی از زندانیان بند عمومی را علیه زنان درویش زندانی “تحریک” کرده‌اند تا بین آنان درگیری به وجود بیاید.

 

پس از این تنش گارد ویژه زندان “با باتوم و شوکر زنان درویش را مورد ضرب وشتم شدید” قرار داده و آن‌ها را به صورت انفرادی به بندهای مختلف منتقل کرده‌اند.

 

صدیقه خلیلی، مادر سپیده مرادی، در گفت‌وگو با سایت “مجذوبان نور” گفته است که دخترش به حدی در زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته که نمی‌تواند راه برود.

 

بنا بر این گزارش خانواده زنان دراویش مقابل زندان رفته‌اند تا از زندانیان خبری بگیرند.

 

سپیده مرادی‌ از دراویش گنابادی و دانشجوی کارشناسی ارشد کامپیوتر دانشکده علوم ریاضی دانشگاه تربیت مدرس است که به دلیل “اعتقادات مذهبی” پیش از این از تحصیل هم محروم شده بود.

 

بازداشت زنان درویش

 

پس از درگیری‌ها و سرکوب دراویش معترض در محله پاسداران تهران ۳۰ بهمن و اول اسفند ۱۳۹۶ دست‌کم ۶۰ زن درویش بازداشت شدند.

 

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ۱۱ نفر از این بازداشت‌شدگان در زندان قرچک و در شرایطی نامطلوب و غیرانسانی نگهداری می‌شوند.

 

زندان قرچک قبلا مرغداری بوده و به طور معمول محل نگهداری زنان متهم به ارتکاب جرائم خشن محسوب می‌شود. عفو بین‌الملل انتقال دست‌کم ۱۱ زن درویش به زندان قرچک را “اقدامی خودسرانه” خوانده و تاکید کرده که این زندانیان از داشتن وکیل و دسترسی به کمک‌های پزشکی و دیگر حقوق ابتدایی زندانیان محروم هستند.

 

در چند ماه گذشته گزارش‌هایی از بدرفتاری با دراویش زندانی، از جمله دراویش زن، تهدید آنان و مرگ مشکوک یکی از آن‌ها در زندان منتشر شده بود.

زندگی پر درد و رنج زنان روستانشین در سرزمین ما

میهن ما زیر سیطره حکومت ظلم و جور رژیم ولایی دچار چنان آسیب‌هایی شده است، که آن‌ها را فقط با ویرانی‌هایی که حملهٔ ددمنشانهٔ قوم مغول به‌بار آورد می‌توان همسان و هم‌طراز دانست. این خرابی‌ها حدومرز مشخصی ندارند و در تمامی حوزه‌ها و عرصه‌های جامعهٔ در آستانهٔ فروپاشی کشورمان قابل‌مشاهده است. در این میان صحنهٔ

ادامه »

ایران, حقوق بشر, زنان, مقاله

«زینب طاهری» وکیل دراویش زندانی، از احضار خود به دادگاه خبر داد

خانم زینب طاهری در توئیتر خود نوشت: ” دیروز به اتهام تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب!توسط شعبه دو دادسرای فرهنگ ورسانه احضار شدم! این همان مرجعی است که دستور فیلترینگ_تلگرام راصادرکرده است! ومن همان وکیلی که‌از دستور فیلترینگ به رهبری شکایت کردم مملکت تا اینقدر بی در و پیکر دیده بودید؟ ظلم یعنی این…”

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان, وکلا

شکنجه زندانیان سیاسی زن در امارات

به نقل از سایت “عربی 21″، سازمان عربی حقوق بشر در انگلیس اعلام کرد که شکایت‌هایی از زندانیان سیاسی زن در امارات دریافت کرده اند و این زنان از وضعیت نامناسبت بازداشت، شکنجه و رفتار اهانت آمیز علیه خود شکایت کرده‌ اند که تهدیدی برای زندگی و سلامت آنها به شمار می رود.

ادامه »

امارات, انگلستان, جنوب غرب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان

درخواست ۷۰۰ فعال مدنی و خانواده‌های زندانیان سیاسی از گلرخ ایرایی برای پایان دادن به اعتصاب غذا

بیش از ۷۰۰ تن از خانواده‌های زندانیان سیاسی و فعالان سیاسی و مدنی در نامه ای به گلرخ ایرایی که در پی ۶۰ روز اعتصاب غذا در حالت کما به بیمارستان منتقل شده است، خواستند با پایان دادن به اعتصاب غذای خود «حکومت را در این فرایند حذف خاموش مخالفان و وحشت‌آفرینی ناکام بگذارد.»

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان