ضرب الاجل ۷۲ ساعته به حفتر برای اتمام عملیات طرابلس

منابع دیپلماتیک اروپایی در قاهره اعلام کردند که هم‌پیمانان خلیفه حفتر به او ۷۲ ساعت مهلت داده‌اند تا هرچه سریع‌تر یا وارد طرابلس شود یا به پایگاه‌های خود در شرق لیبی بازگردد.

 

منابع دیپلماتیک اروپایی در قاهره به سایت العربی الجدید گفتند: هم‌پیمانان خلیفه حفتر، فرمانده “ارتش ملی لیبی” که برخی از آن‌ها از عملیات طرابلس استقبال کردند از او خواسته‌اند به خاطر فشارهای بین‌المللی و نگرانی درباره صدور قطعنامه علیه نیروهایش یا انجام حمله بین المللی علیه آن‌ها هرچه‌سریع‌تر عملیات نظامی طرابلس را به اتمام برساند.

 

در همین راستا، یک منبع دیپلماتیک مصری اعلام کرده که حفتر از هم‌پیمانان خود و در رأس آن مصر خواسته سه روز به او مهلت دهند تا به “پیروزی بزرگ” و سیطره بر شهرها و مناطق استراتژیک دست یابد و کنترل طرابلس را در دست بگیرد. قاهره با این موضوع موافقت کرده و از گروه‌های منطقه‌ای نیز خواسته از این عملیات حمایت کنند.

 

پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که مصر حمایت گسترده‌ای از نیروهای حفتر برای تحقق اهدافشان قبل از پایان ضرب الاجل به عمل آورد.

 

به گفته منابع نیروهای حفتر حملات خود را به مناطق اطراف پایتخت لیبی با آغاز مهلت تعیین شده از سوی هم‌پیمانانش افزایش داده است.

 

العربی الجدید به نقل از منابع دیپلماتیک مصری اعلام کرد: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و غسان سلامه، فرستاده سازمان ملل به لیبی با عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر و محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی که دو هم‌پیمان قوی حفتر هستند تماس گرفتند تا وی را به توقف عملیات نظامی ترغیب کنند. منابع نزدیک به نیروهای حفتر در شرق لیبی نیز از حضور فرماندهان نظامی ارشد مصری در اتاق عملیات مرکزی این نیروها خبر داده‌اند.

ایسنا

لیبی خواستار برگزار نشستی مشابه نشست سوچی سوریه شد

وزیر خارجه دولت موقت لیبی روز دوشنبه از روسیه خواست برای حل بحران جاری در لیبی، وارد عمل شود و همانطور که برای بحران سوریه نشست سوچی را تشکیل داد برای حل بحران لیبی نیز چنین نشستی برگزار کند.

ادامه »

اتحادیه آفریقا, تونس, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال افریقا, لیبی

معاون فایز السراج ضمن استعفا، “برای رهایی پایتخت از وجود گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامیان جنایتکار” از حفتر حمایت کرد

معاون نخست‌وزیر لیبی از سمت خود استعفا و از پیشروی نیروهای “ارتش ملی لیبی” به رهبری خلیفه حفتر به سمت طرابلس استقبال کرد.

ادامه »

جهان, خبر, شمال افریقا, لیبی

ارتش ملی لیبی در۲۰ کیلومتری طرابلس و کنترل آنها بر فرودگاه این شهر

سخنگوی نیروهای موسوم به “ارتش ملی لیبی” تحت فرماندهی خلیفه حفتر اعلام کرد که این نیروها با موفقیت به سمت طرابلس از سه محور در حال پیشروی هستند و کنترل فرودگاه بین‌المللی این شهر را به دست گرفتند.

ادامه »

جهان, خبر, شمال افریقا, لیبی