ضربه اقتصادی کرونا؛ صادرات ایران ۴۴ درصد کاهش یافت

گمرک ایران با انتشار گزارش تجارت خارجی کشور در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۹ خورشیدی اعلام کرد که ارزش صادرات ایران(بر مبنای دلار) ۴۴ درصد و واردات آن ۲۶.۷ درصد کاهش یافته است.

 

به گزارش یورونیوز؛ مطابق گزارش گمرک ایران، صادرات کشور در بهار سال جاری خورشیدی در مقایسه با بهار سال پیش با ۴۴ درصد کاهش از ۱۱.۳۵ میلیارد دلار به ۶.۳۶ میلیارد دلار رسیده است. در همین مدت ارزش واردات ایران نیز از ۱۰.۴ میلیارد دلار به ۷.۶ میلیارد دلار تنزل کرده است.

 

بر پایه این گزارش، بنزین طی بهار گذشته مهمترین کالای صادراتی ایران بوده و ۱۱ درصد درآمد صادراتی کشور را به خود اختصاص داده است. در مقابل ذرت دامی به ارزش ۵۸۸ میلیون دلار، سهم ۷.۷ درصدی در واردات ایران طی سه ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ داشته است.

 

این گزارش می‌افزاید، در میان شرکای تجاری اصلی ایران، بیشترین افت واردات با ۵۷.۸ درصد از مبدا هند رخ داده و سپس ترکیه با کاهش ۳۶.۱ درصدی جایگاه دوم را در اختیار داشته است.

 

واردات ایران از چین به عنوان اصلی‌ترین شریک تجاری ایران طی بهار گذشته ۱۸.۳ درصد و صادرات ایران به این کشور ۲۸ درصد افت کرده است. صادرات ایران به عراق نیز به عنوان دومین مقصد صادرات کالاهای ایرانی طی این مدت، ۳۷ درصد کاهش یافته است. بیشترین میزان افت ارزش صادرات ایران نیز با ۸۸.۸ درصد به مقصد ترکیه رخ داده است.

 

مهدی میر اشرفی، رییس کل گمرک ایران در خصوص علت افت تجارت خارجی ایران در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۹ به خبرگزاری فارس گفته که بسته بودن مرزها به دلیل شیوع ویروس کرونا موجب کاهش صادرات ایران شده ولی مطابق آمار جدید، از هفته آخر خردادماه روند کاهشی صادرات کند شده و در حال بازگشت به روال عادی است.

معضل کسری بودجه، و افزایش قیمت دلار

سایت خبری فرارو، ۲۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، در گفت‌وگو با حسین راغفر و علی دینی ترکمانی، کارشناسان اقتصاد، به وضعیتی که کرونا در ایران به‌وجود آورده پرداخته و نوشته است: “بر اساس اعلام مسئولان وزارت کار اسامی مشمولان دریافت بیمه بیکاری ناشی از شیوع کرونا، تائید شده، اما دولت درحال حاضر منابع مالی لازم برای پرداخت

ادامه »

اقتصادی, ایران, مقاله