شکنجه زندانیان سیاسی زن در امارات

به نقل از سایت “عربی 21″، سازمان عربی حقوق بشر در انگلیس اعلام کرد که شکایت‌هایی از زندانیان سیاسی زن در امارات دریافت کرده اند و این زنان از وضعیت نامناسبت بازداشت، شکنجه و رفتار اهانت آمیز علیه خود شکایت کرده‌ اند که تهدیدی برای زندگی و سلامت آنها به شمار می رود.

ادامه »

امارات, انگلستان, جنوب غرب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان

شورای جهانی صلح حملهٔ تحریک‌آمیز موشکی اخیر به سوریه را محکوم می‌کند!

بیانیهٔ شورای جهانی صلح: روند گسترش نظامیگری و جنگ گستردهٔ امپریالیستی در خاورمیانه باید متوقف شود!

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسراییل, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سوریه, ضد جنگ, ناتو

صالح نیکبخت: تخفیف در پرونده‌ای ملی (امیر جوادی‌فر، محسن روح‌الامینی و محمد کامرانی)

قطع نظر از اینکه آقای سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران عامل و بانی اصلی اعزام 140 نفر از بازداشت شدگان حوادث سال 88 (کمتر یا بیشتر) به بازداشتگاه کهریزک بود، بر این باورم که اگر او در اعزام بازداشت شدگان کهریزک به زندان اوین یا آزادی آنها تأخیر نمی‌کرد، هیچ یک از این سه نفر یعنی امیر جوادی فر، محسن روح‌الامینی و محمد کامرانی فوت نمی‌کردند.

 

زیرا خود مرتضوی در تحقیقات مقدماتی در دادسرای انتظامی قضات و در دادسرای عمومی انقلاب صراحتاً می‌گوید که روز شنبه یعنی بیستم تیرماه 1388 برای دفاع از به اصطلاح تز دکترایش مرخصی گرفته و در دادسرا حضور نداشته است.

 

ولی روز یکشنبه بعد از ظهر 21 تیرماه به جلسه‌ای در وزارت اطلاعات برای بررسی موضوع بازداشت شدگان دعوت شده و این جلسه حوالی ساعت 6 بعد از ظهر آن روز در این وزارتخانه تشکیل شده بود.

 

وی گفته است وزیر وقت اطلاعات بعد از برخی صحبت‌های مقدماتی به او گفته بود باید بازداشت شدگان تظاهرات روز 18 تیرماه که در کهریزک بودند، فوراً آزاد یا به جای دیگر منتقل شوند و وی نه تنها همان روز که به دلیل غروب و دیر شدن امکان انتقال بازداشت شدگان وجود داشت، از این کار خودداری می‌کند که روز بعد یعنی روز دوشنبه 22 تیرماه همان سال که آقای سعید جلیلی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی دستور مقامات عالی کشور را برای انتقال زندانیان یا آزادی آنها به او ابلاغ کرده بود، در آن روز هم از انجام این کار خودداری کرده و انتقال آنان را به ساعت 11.30 صبح روز سه‌شنبه یعنی بیست و سوم تیرماه موکول می‌کند و در این روز چند دقیقه پس از سوار شدن بازداشت شدگان به مقصد اوین ابتدا امیر جوادی فر و در ساعات اولیه بامداد چهارشنبه مرحوم روح‌الامینی و در روز بعد آن محمد کامرانی فوت می‌کنند.

 

این تأخیر در اقدام به این جهت موجب مرگ این سه جوان ناکام شد که بدانیم تمامی اعضای هیأت کارشناسی پزشکی قانونی تهران بالاتفاق بعداً اعلام کردند که فوت این سه نفر به دلیل عفونت حاصل از ضربات شدید وارده بر بافت‌های نرم بدن آنها در طول 72 ساعت پس از بازداشت بوده است و با استعلامی که اینجانب از چند متخصص کردم آنها بر این باور بودند اگر در همان روز دوشنبه که دستور معطل مقامات عالی کشور به مرتضوی ابلاغ شده بود، انتقال آنها از کهریزک به زندان اوین و یا انتقال این سه نفر به مراکز درمانی معتبر صورت می‌گرفت، خطر درگذشت آنها به حداقل ممکن می‌رسید و بیش از 95 درصد امکان معالجه آنان و جلوگیری از ادامه و گسترش عفونت فراهم می‌گردید.

 

به این جهت، صرفنظر از اینکه وی دستوردهنده اعزام آنان به کهریزک و مقصر اصلی فوت این سه نفر بود و افزون بر این به رأی دادگاه محترم تجدید نظر استان تهران این ایراد وارد است که میزان تخفیفی که به او داده شده است، بیش از میزان مجازات فعلی اوست.

 

اگر چه دادگاه این حق را دارد که مجازات را تخفیف دهد اما میزان تخفیف نمی‌تواند از اصل مجازات بیشتر باشد و طبق قانون تنها نیمی از مجازات حبس قابلیت آن را دارد که مشمول تخفیف یا عفو قرار گیرد. بر همین اساس در شرایطی که حکم 5 سال بوده است، تخفیف سه ساله مجازات و تغییر مجازات به دو سال حبس محل تأمل است.
محمدصالح نیکبخت – حقوقدان
ایران

دادگاه لاهه درباره جنایات جنگی نظامیان کانادایی در افغانستان تحقیق کند

«کریگ اسکات» قانونگذار سابق و استاد علوم سیاسی قرار است گزارش 90 صفحه‌ای خود را درباره عملکرد نظامیان کانادایی در افغانستان به دادگاه بین‌المللی لاهه ارائه کند.   این نماینده سابق پارلمان کانادا به «سی‌بی‌سی» گفت: حکومت احزاب «لیبرال» و «محافظه کار» کانادا با وجود گزارش‌هایی از شکنجه اسرای جنگی در افغانستان به این موضوع

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, کانادا

تجمع صیادان چابهار در اعتراض به اجباری‌شدن نصب دستگاه ردیاب

طی روز گذشته صیادان محدوده چابهار و کنارک در اعتراض به نصب دستگاه ردیاب (VNS) در محوطه اسکله صیادی چابهار، تجمع کردند.   سازمان شیلات صیادان را مجبور کرده است تا دستگاه ردیابی را که از خارج کشور توسط برخی شرکت‌های خصوصی وابسته به شیلات وارد می‌شود را به قیمت نزدیک به ۱۲ میلیون تومان

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

عدم توجه به‌وضعیت نابسامان روحی و جسمی اسماعیل عبدی و رد تقاضای اعاده دادرسی

حسین تاج ، وکیل اسماعیل عبدی و محمود بهشتی لنگرودی در گفتگو با ایلنا آخرین وضعیت این دو معلم زندانی را تشریح کرد.   وی گفت: علیرغم درخواست مرخصی، اسماعیل عبدی بیش از شش ماه است که از مرخصی استفاده نکرده. پیگیریها و پاسخ‌هایی که از دادستانی شنیده شده، دلالت بر عدم موافقت دادستانی و

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, معلمان

تجمع کارگران «گسترش مانا ساز» مقابل درب ورودی کارخانه

جمعی از کارگران کارخانه «گسترش مانا ساز» صبح امروز (۷ آذر ماه) در اعتراض به کاهش تولید و ۶ ماه تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی خود مقابل درب ورودی این کارخانه تجمع کردند.   این کارگران می‌گویند از خرداد ماه سال جاری کارفرمای «گسترش مانا ساز» به بهانه شرایط بد اقتصادی در پرداخت حق بیمه

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری