مقام سابق حزب کمونیست چین به‌جرم دریافت رشوه به‌حبس ابد محکوم شد

به گزارش رویترز، رسانه خبری دولتی چین امروز سه‌شنبه اعلام کرد: “سان ژنگ کای” رئیس سابق حزب کمونیست در شهر “چونگ‌کینگ” به‌جرم فساد مالی و دریافت رشوه از سوی یک دادگاه به حبس ابد محکوم شده است.   “سان” تازه‌ترین مقام عالی‌رتبه چینی است که هدف مبارزه گسترده با فساد مالی از سوی شی جین

ادامه »

جهان, چین, شرق اروپا, فساد

واگذاری ۶۷۰ ملک نجومی و استرداد فقط ۶۰ مورد/ هر بخشِ شهرداری دست بگذاریم؛ با فساد روبه‌رو است

معاون اجرایی شورای شهر تهران در تشریح تخلفات شهرداری سابق گفت: براساس گزارشی که به دست من رسیده، در مدیریت شهری گذشته ۶۷۰ ملک به افراد خاص واگذار شده بود که تاکنون ۶۰ مورد از آنها مسترد شده است و اگر لازم باشد؛ اسامی همه افرادی که ۶۷۰ ملک نجومی را گرفته‌اند، منتشر خواهیم کرد.

ادامه »

ایران, خبر, فساد

صادقی: فساد سیستماتیک در شهرداری / تاریکخانه‌هایی که نمی‌خواهند وارد آن شویم

در اسفند ماه سال گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان یک جلسه علنی، تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را رد کردند. شهرداری تهران از تابستان گذشته با اتهام واگذاری املاک خود با تخفیف ۵۰ درصدی به افرادی در خارج از سازمان، از جمله تعدادی از اعضای شورای شهر و مدیران دادگستری، مواجه شده است. در این رابطه تعدادی از مدیران شهری احضار شدند و سازمان بازرسی نیز تخلف بودن برخی از واگذاری‌ها را تایید کرد.

 

در آن زمان گزارش شد که سازمان بازرسی کل کشور در نامه ای به شهرداری و شورای شهر تهران نوشته است که شهرداری بیش از یک میلیون و یکصد هزار متر مربع زمین، خانه ویلایی و آپارتمان به ارزش دو هزار و دویست میلیون تومان به یکصد شخص حقوقی و یکصد و پنجاه شخص حقیقی واگذار کرده است. با وجود این گزارشات، اما طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران رای نیاورد.

 

تحقیق و تفحص از شهرداری مجدداً در مجلس کلید خورد

 

در اردیبهشت سال جاری و در میانه انتخابات ریاست جمهوری، هشت نماینده مجلس مجددا تقاضای تحقیق و تفحص از شهرداری در خصوص نحوه ساخت و ساز و هزینه‌ها و مدیریت نمایشگاه شهر آفتاب، نحوه تغییر کاربری‌ها و واگذاری املاک شهرداری تهران به ویژه بوستان مادر را تقدیم هیأت رییسه مجلس کردند.

 

مصطفی کواکبیان، محمدرضا بادامچی، احمد مازنی، علیرضا محجوب، علیرضا هاشم‌زایی و غلامرضا حیدری نمایندگان تهران و محمد وحدتی نماینده بستان ‌آباد و محمد فیضی نماینده اردبیل از متقاضیان این تحقیق و تفحص هستند.

 

آنرا که حساب پاک است از محاسبه چه باک است

 

حالا صادقی در گفت‌وگو با ایرنا در ارتباط با آنکه چرا طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران سال گذشته تصویب نشد توضیح می‌دهد: ما ۹۰ رای موافق داشتیم و اگر ۱۵ رای دیگر اضافه می شد این طرح رای می آورد. اما این طرح در یکی دو روز مانده به پایان سال در صحن علنی مطرح شد و خیلی از نماینده ها حضور نداشتند. از طرفی در اولین دستور همان روز گذاشته شده بود. تا مجلس روز کاری اش را بخواهد شروع کند و به اصطلاح یخش باز شود طول می کشد و معمولا برای بررسی دستورهای اول نمایندگان کمتری در جلسه حضور دارند.

 

وی درباره اینکه چرا در روزهای اخر سال این طرح به صحن مجلس رفت می‌گوید: نمی دانم این کار عمدی بود یا نبود ولی اگر نگاه بدبینانه بخواهیم داشته باشیم شاید عمد بود. بسیاری از نمایندگان در ابتدای صبح در جلساتی دیگر در مجلس حضور می یابند و ساعاتی طول می کشد تا در صحن حاضر شوند. از سویی برخی نمایندگان فراکسیون امید و حتی امضاکنندگان طرح در خارج از کشور به سر می بردند.

 

صادقی درباره رویکرد اصول گرایان به این طرح نیز می گوید: یادم هست خیلی از دوستان اصولگرای من در مجلس بعد از رای گیری گفتند’ ما می دانیم که این تحقیق و تفحص لازم است ولی چون شما در فلان جا به طرح ما اصولگرایان رای ندادید ما هم به این طرح رای ندادیم’ علاوه بر این ها لابی شهرداری در مجلس بسیار سنگین بود. موثر هم واقع شد. در نطق دفاع از طرح تحقیق و تفحص هم به آن اشاره کردم. حتی با خود ما هم تلاش کردند ارتباط برقرار کنند ولی این اجازه را به آنها ندادیم.

 

وی می افزاید: حساسیت شهرداری ما را به انجام این طرح راسخ تر کرد. اگر شهرداری شفاف است و حساب و کتابش مشکلی ندارد چرا برای رای نیاوردن آن اینقدر لابی می کند؟ آنرا که حساب پاک است از محاسبه چه باک است. در واقع با این لابی ها به شخصه یقین پیدا کردم که فساد سیستماتیک در شهرداری وجود دارد و آنها تاریکخانه هایی در شهرداری دارند که نمی خواهند ما به آن ورود پیدا کنیم.

 

سیستم هایی در شهرداری ایجاد شده که فساد خیز است

 

این نماینده مجلس در ارتباط با فساد در شهرداری توضیح می‌دهد: بر پایه اطلاعاتی که دستمان رسید. سیستم هایی در شهرداری ایجاد شده که فساد خیز است. من در نطقم به بعضی از آنها اشاره کردم. مثلا سیستم هولوگرام. یعنی وقتی کسی از شهرداری طلب مالی داشته است به جای پول به او هولوگرام داده اند. این هولوگرام به معنای تراکم متغیر است. یعنی به تناسب طلبی که شخص از شهرداری دارد به او هولوگرامی داده اند که وی در هر منطقه از شهر می تواند آنرا مطالبه کند و بسازد. این یعنی یک سیستم کاملا فاسد. به جای اینکه ابتدا تراکم شما معین باشد. بعد توجیه داشته باشد. سپس در کمیسیون ماده ۵ شهرداری تصویب شود و اگر تصویب شد قابل اجرا باشد به شما تراکم شناور و سیار داده اند تا بدهی شان پاک شود.

 

وی افزود: مبدا این فساد در دوره شهرداری آقای کرباسچی ایجاد شده است یعنی فروش تراکم به قصد ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری. به عبارتی فروش شهر و فروش حقی که یک شهروند در شهر دارد بدون رضایت او و افزایش تراکم شهری. این فساد از آنجا شروع شد اما به مرور گسترش و اشکال جدیدی پیدا کرد. طوری که در دوره شهردار اخیر( قالیباف) خیلی عمق پیدا کرد.

 

صادقی خبر می‌دهد که می توان پس از گذشت ۶ ماه مجددا طرح تحقیق و تفحص از شهرداری را به جریان انداخت و می‌گوید: این کار امکان‌پذیر است اما بسیار سخت. کلا ور رفتن با شهرداری کار آسانی نیست و پیچیدگی فراوانی دارد. مثلا همین الان آقای علیرضا محجوب روی بانک شهر تقاضای تحقیق و تفحص داده ولی هنوز موفق نشده آنرا از آب و گل درآورد. فورا با کمیسیون مربوطه در مجلس ارتباط گرفته می شود و لابی ها شروع می شود تا کار پیش نرود.

 

این نمیانده مجلس درباره نجفی شهردار جدید تهران نیز توضیح میدهد: آقای نجفی کار بسیار سختی در پیش دارد. در همین شروع کار و در صدور حکم شهرداری وی سختی های کار خود را نشان داد. نهادهایی که ذینفع هسنند به خاطر مناسباتی که با شهرداری داشتند و دارند اگر حس کنند منافعشان در خطر است حتما تقابلاتی به وجود می آورند.

 

بیشترین خطر از این ناحیه است. وگرنه آقای نجفی مدیر کارآمد و سالمی است. اهل زد و بند هم نیست. سوابق کاری اش هم این را نشان می دهد. شهرداری از قبل انقلاب محل رشد فساد است. بنابراین کار برای آقای نجفی بسیار دشوار است ولی امیدوارم موفق شود.

کلمه

فساد در خانواده نتانیاهو: رسوایی مالی ده‌ها هزار دلاری همسر نخست‌وزیر اسراییل

هاآرتص گزارش داد، در حالی که بنیامین نتانیاهو شخصا در دو پرونده فساد مظنون است، همسرش هم به تقلب و جعل در پرونده اسراف در بودجه دولتی متهم می‌شود.   به گزارش خبرگزاری راشا تودی، انتظار می‌رود آویچای مندلبلیت، دادستان کل اسراییل در هفته‌های آتی سارا نتانیاهو، همسر سوم نخست‌وزیر این رژیم را تحت پیگرد

ادامه »

اسراییل, جهان, خبر, فساد, فلسطین

کشف مقادیر هنگفتی پول نقد در خودروی رهبر مخالفان دولت ونزوئلا

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز پنجشنبه مقام‌های ونزوئلا گزارش کردند که مبلغ ۲۰۰ میلیون بولیوار (که براساس نرخ ارز رسمی در ونزوئلا معادل ۶۰ هزار دلار و براساس نرخ ارز در بازار سیاه این کشور معادل ۱۰ هزار دلار است) در خودروی متعلق به لیلیان تینتوری، همسر لئوپولدو لوپز، فعال مخالف محبوس در حصر خانگی

ادامه »

جهان, خبر, فساد, ونزوئلا

قائم مقام قالیباف در شهرداری تهران به اتهام فساد مالی بازداشت شد

عیسی شریفی قائم مقام محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران، به اتهام فساد گسترده‌ی مالی، اختلاس، تحصیل مال نامشروع و ارتشاء بازداشت شده است.   سازمان اطلاعات سپاه (ساس) با اطلاع از فساد مالی گسترده‌ی این مدیر ارشد شهرداری تهران و برای جلوگیری از بازداشت وی توسط وزارت اطلاعات، از هفته‌ی گذشته عیسی شریفی را بازداشت

ادامه »

ایران, خبر, فساد

تولید مواد مخدر توسط طالبان درحال مهار بود اما با حضور آمریکا افزایش یافت

شبکه تلویزیونی روسیه در برنامه‌ رازهای نظامی اعلام کرد که سال 2001 میلادی طالبان تقریبا کشت مواد مخدر در این کشور را متوقف شده بود اما پس از سال 2001 میلادی با ورود نیروهای آمریکایی در افغانستان میزان تولید مواد مخدر در این کشور به 50 برابر افزایش یافته است.   بر اساس این گزارش

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر, فساد