صادرات چین به‌رغم افزایش تعرفه‌های گمرکی امریکا افزایش یافت

تحلیل‌گران تجاری می‌گویند صادرات چین به رغم افزایش تعرفه‌های آمریکا علیه چین در ماه گذشته میلادی به طور غیر مننظره‌ای افزایش یافته است این درحالی است که واردات این کشور در سه سال گذشته به دلیل افت تقاضا کاهش یافته است.

 

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه به نقل از تحلیل‌گران تجاری اضافه کرد، در میان جنگ تجاری فزاینده واشنگتن و پکن، احتمالاً صادرکنندگان چینی ممکن است هرچه سریعتر محموله‌های خود را پیش از عملی شدن تهدیدهای «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اعمال تعرفه بر ۳۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی، به ایالات متحده ارسال کنند.

 

اطلاعات گمرکی نشان می‌دهد که با وجود انتظارها برای کاهش در صادرات ماه مه چین نسبت به همین ماه در سال گذشته میلادی، صادرات این کشور ۱.۱ درصد افزایش داشته است.

 

کارشناسان اقتصادی انتظار دارند صادرات چین در ماه ژوئن نیز همچنان مثبت باشد، اما ممکن است در ماه سوم، پس از اعمال تعرفه‌های جدید صادرات این کشور کاهش یابد.

 

تنش‌ها میان واشنگتن و پکن ماه گذشته پس از ادعای آمریکا مبنی‌بر اینکه چین به وعده‌های خود مبنی بر تغییرات ساختاری در شیوه اقتصادی عمل نمی‌کند، تشدید شد.

 

ترامپ روز دهم ماه مه تعرفه های گمرکی ۲۵ درصدی بر ۲۰۰ میلیارد از کالاهای چین اعمال کرد و قدم هایی نیز برای اعمال تعرفه ها بر ۳۰۰ میلیارد دلاری بر واردات چین برداشته است. پکن نیز با افزایش تعرفه بر کالاهای آمریکایی با این اقدام واشنگتن مقابله کرده است.

 

به گفته تحلیلگران و کارشناسان تجاری، اعمال تعرفه‌های گمرگی متقابل بین این دو اقتصاد بزرگ دنیا می‌تواند پیامدهای جبران ناپذیری در پی داشته باشد و بر آورد شده است که اگر جنگ تجاری بین واشنگتن و پکن گسترش یابد، هزینه تجارت جهانی می‌تواند به ۲ تریلیون دلار برسد.
ایرنا

چرا واردات نفت چین از ایران قطع شد؟ / وزارت نفت، شاه کلید بهبود روابط

وزیر نفت در حالی از صفر شدن صادرات نفت ایران به چین سخن گفته که به گفته کارشناسان، یکی از دلایل اصلی قطع این صادرات، تصمیمات وزارت نفت و بی توجهی به راهبرد انرژی این کشور است.

ادامه »

اقتصادی, ایران, برزیل, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, شرق آسیا

امریکا رسما به ترکیه اطلاع داد که در صورت خرید اس ۴۰۰ اجازه دریافت اف ۳۵ نخواهد داشت

وزیر دفاع موقت آمریکا رسماً به ترکیه اطلاع داد که اگر برنامه‌های خود برای خرید سیستم دفاع موشکی اس ۴۰۰ از روسیه را پیش ببرد، اجازه نخواهد داشت جنگنده‌های اف ۳۵ خریداری شده را دریافت کند.

ادامه »

امریکا, تحریم, ترکیه, جنوب شرق آسیا, جهان, خبر, روسیه