صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه رسید

به گزارش یورو نیوز، بلومبرگ اعلام کرد که تولید نفت ایران با آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی به ۲ میلیون و ۷۴۰ هزار بشکه در روز رسیده که پایین‌ترین حد از بهار سال ۲۰۱۴ میلادی تا کنون محسوب می‌شود.

 

بر اساس این گزارش، تولید نفت ایران از پاییز سال ۲۰۱۷ میلادی به بالای ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده بود ولی از اردیبهشت گذشته و با خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام بار دیگر سیر نزولی به خود گرفته است.

 

پیشتر و با تشدید تحریم‌های اقتصادی غرب علیه فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، تولید نفت ایران در بهار سال ۲۰۱۳ میلادی، پایین‌ترین سطح خود یعنی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز را تجربه کرده بود.

 

حال بار دیگر و با اعمال تحریم خرید نفت ایران از سوی آمریکا تولید نفت ایران سیر نزولی به خود گرفته است. این در شرایطی است که میانگین مصرف داخلی نفت در ایران طی ۱۲ سال گذشته بیش از ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز بود. این بدان معناست که صادرات روزانه نفت ایران در حال حاضر به کمتر از ۱ میلیون بشکه در روز رسیده است.

 

با این وجود دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در لایحه بودجه سال آینده خورشیدی درآمد حاصل از صادرات نفت را بر مبنای فروش روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت خام پیش‌بینی کرده است. اقدامی که می‌تواند موجب تشدید فشار کسری بودجه دولت بر رشد نرخ ارز و تورم شود.

استقبال چین و روسیه از راه‌اندازی اینستکس

وزارت خارجه چین از اقدام آلمان، فرانسه و انگلیس برای ایجاد کانال مالی ویژه برای تجارت با ایران (موسوم به اینستکس) و تلاش آن ها برای حفظ برجام قدردانی کرد.

ادامه »

اقتصادی, المان, امریکا, انگلستان, ایران, تحریم, جهان, چین, خبر, روسیه

بازتاب گسترده ایجاد کانال مالی اروپا با ایران در جهان

پس از ماه ها انتظار آلمان، فرانسه و انگلیس پنجشنبه شب به منظور تبادل مالی اروپا با ایران به صورت رسمی از ایجاد کانالی به نام INSTEX یا همان «ابزار پشتیبان فعالیت‌های تجاری» خبر دادند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, المان, انگلستان, ایران, تحریم, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, فرانسه

بیانیه آلمان، انگلیس و فرانسه درباره سازوکار ویژه مالی با ایران

وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه همزمان با اعلام راه‌اندازی سازوکار مالی ویژه اروپا برای ایران موسوم به INSTEX بیانیه‌ای مشترک در حمایت از برجام و بهره‌مندی اقتصادی ایران از آن منتشر کردند.

ادامه »

اقتصادی, المان, انگلستان, ایران, تحریم, جهان, خبر, فرانسه

نشریه آلمانی: سایر کشورهای اروپایی نیز می‌توانند به INSTEX بپیوندند

روزنامه ‘ تاگس شاو ‘ چاپ آلمان روز پنج شنبه به نقل از منابع آگاه نوشت کانال داد و ستد مالی سه کشور اروپایی  ( آلمان ؛ فرانسه و انگلیس ) با ایران که از آن با نام INSTEX یاد می‌شود به روی دیگر اعضای اتحادیه اروپا نیز باز خواهد بود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, المان, امریکا, انگلستان, ایران, تحریم, جهان, خاورمیانه, خبر, فرانسه