کارشناس آمریکایی: جنگ هسته‌ای آمریکا و روسیه برنده‌ای نخواهد داشت

دانیل السبرگ کارشناس آمریکایی در گفتگو با هفته نامه نیوزویک با بیان این که «برنامه هسته ای آمریکا جنایتکارانه و جنون آمیز است،» گفت: جنگ هسته‌ای آمریکا و روسیه یک جنگ یک طرفه نیست و در صورت وقوع هردو طرف نابود می‌شوند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, کره شمالی

روسیه و چین؛ کابوس به حقیقت پیوسته آمریکا

سیاست خارجی مستقل، عدم وابستگی، رویارویی با غرب و روابط متحدانه بین روسیه و چین، به چالشی جدی برای آمریکا تبدیل شده و برغم انتظار واشنگتن، مسکو و پکن بر سر نفوذ در منطقه آسیای مرکزی دچار اختلاف نشدند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, روسیه, مقاله

‘شی جین پینگ’: چین و روسیه دارای همکاری استراتژیک هستند

رییس جمهور چین با اشاره به اینکه روابط سطح بالای چین و روسیه برای دو کشور ارزشمند است اظهار کرد در حال حاضر، چین و روسیه دارای همکاری راهبردی هستند.

 

‘شی جین پینگ’ روز دوشنبه در دیدار ‘سرگئی لاوروف’ وزیر امور خارجه روسیه در پکن با وی، تصریح کرد چین و روسیه باید همچنان در مبادلات سطح عالی نقش پیش رو داشته باشند، توسعه روابط دوجانبه را به اجرا برسانند و همکاری های مشترک در ساخت طرح یک کمربند – یک جاده و همچنین همکاری مشترک در زمینه اتحادیه اقتصادی اوراسیا را به پیش ببرند.

 

رییس جمهور چین اظهار کرد دو کشور باید در چارچوب سازمان همکاری شانگهای، کشورهای بریکس و G20 پشتیبانی از یکدیگر و همکاری در امور بین‌المللی را تقویت کنند.

 

شی تاکید کرد با تلاش مشترک دو طرف، روابط چین و روسیه پی در پی به دستاوردهای جدید و در سطح بالاتر می رسد.

 

وی گفت: منتظر سفر ماه ژوئن رییس جمهوری روسیه برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری شانگهای در ‘چینگ دائو’ هستم تا با وی درباره دوستی و توسعه مشترک چین و روسیه و برنامه ریزی برای روابط در دوران جدید گفت و گو کنم.

 

‘سرگئی لاوروف’ وزیر امور خارجه روسیه نیز در این دیدار اظهار کرد روسیه بسیار به توسعه روابط مشترک و همه‌جانبه روسیه و چین اهمیت می دهد و تمایل دارد همکاری بین دو کشور در زمینه‌های مختلف را تعمیق بخشد.

 

او تاکید کرد روسیه مانند چین، به قانون بین‌المللی و منشور سازمان ملل احترام می گذارد و با تقویت هماهنگی دو طرف در چارچوب چندجانبه بیش از پیش موافق است.

 

 دیدار رییس جمهور چین با وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای

 

‘شی جین پینگ’ رییس جمهوری خلق چین همچنین امروز دوشنبه در پکن با وزرای خارجه هند، تاجیکستان، قرقیزیستان، پاکستان و ازبکستان دیدار و گفت و گو کرد.

 

رییس جمهوری چین در این دیدارها اظهار کرد: در 17 سال پس از برگزاری سازمان همکاری شانگهای، این سازمان یک دوره بی نظیر را تجربه کرده و تاثیر گسترده ای بر سازمان جامع منطقه ای داشته است.

 

او گفت: اعضای این سازمان ضمن گسترش همکاری‌های مختلف، در امور بین المللی و منطقه ای نقش سازنده ای ایفا کرده و نمونه روابط بین المللی جدید بر اساس عدالت و همکاری برابر و احترام به یکدیگر ایجاد کرده اند.

 

شی اظهار کرد در حال حاضر، همکاری های کشورهای مربوط سازمان همکاری شانگهای در 6 زمینه از جمله امور سیاسی، اقتصادی، امنیتی، انسانی، مبادلات خارجی و ساختار مکانیسم به طور ثابت توسعه یافته و سطح کل همکاری‌های کشورها نیز بیش از پیش افزایش یافته است.

 

او گفت: یک ماه بعد، رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر ‘چینگ دائو’ واقع در شرق چین با یکدیگر دیدار می کنند اطمینان داریم با تلاش طرف های مختلف، نشست سران سازمان همکاری شانگهای با موفقیت برگزار می شود.

 

 چین و پاکستان شرکای استراتژیک هستند

 

وزیر امور خارجه پاکستان نیز در این دیدار با اشاره به اینکه «چین و پاکستان شرکای استراتژیک هستند» اظهار کرد «دوستی پاکستان و چین مبتنی بر احترام متقابل و اعتماد است».

 

‘ خاجه محمد آصف’ گفت که پاکستان از طرح ‘یک کمربند و یک جاده’ رئیس جمهوری چین بر اساس صلح و رونق اقتصادی میان همسایگان قدردانی می کند.

ایرنا