عطوان؛ اعزام بمب‌افکن راهبردی روسیه به‌ونزوئلا، هشدار آشکار مسکو به‌ واشنگتن درباره هرگونه اقدامی علیه ونزوئلا

۱۹ آذر ماه وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که دو فروند هواپیمای روسی TU-۱۶۰ پس از طی مسافتی حدود ده هزار کیلومتر در فرودگاهی در نزدیکی کاراکاس، پایتخت ونزوئلا فرود آمدند.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, روسیه, سوریه, کوبا, ونزوئلا

حمایت سیاسی، مالی و تسلیحاتی روسیه از ونزوئلا

رئیس جمهور و وزیر دفاع روسیه در جریان مذاکرات با همتایان ونزوئلایی خود در مسکو، بر ادامه توسعه همکاری‌های نظامی-فنی، تجاری-اقتصادی و همچنین حمایت مالی و سیاسی لازم از مقامات کاراکاس تاکید کردند.

ادامه »

امریکای لاتین, جهان, خبر, روسیه, ونزوئلا

کشورهای اروپایی همکاری‌های نظامی خود را گسترش می‌دهند

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در قالب پروژه‌ای موسوم به پسکو، همکاری‌های نظامی خود را گسترش داده و برای تشکیل پروژه ارتش مشترک اروپایی آماده می‌شوند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, انگلستان, دانمارک, فرانسه

انگلیس در کنار امریکا مخالف ایجاد ارتش اروپائی و آن را رقیب ناتو می‌داند

وزیر دفاع انگلیس هشدار داد، تمایل اتحادیه اروپا برای تشکیل یک ارتش اروپایی که رقیب ناتو باشد “ایده‌ای کاملا احمقانه” است و موجب تضعیف صلح و امنیت می‌شود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

‘شی جین پینگ’: چین و روسیه دارای همکاری استراتژیک هستند

رییس جمهور چین با اشاره به اینکه روابط سطح بالای چین و روسیه برای دو کشور ارزشمند است اظهار کرد در حال حاضر، چین و روسیه دارای همکاری راهبردی هستند.

 

‘شی جین پینگ’ روز دوشنبه در دیدار ‘سرگئی لاوروف’ وزیر امور خارجه روسیه در پکن با وی، تصریح کرد چین و روسیه باید همچنان در مبادلات سطح عالی نقش پیش رو داشته باشند، توسعه روابط دوجانبه را به اجرا برسانند و همکاری های مشترک در ساخت طرح یک کمربند – یک جاده و همچنین همکاری مشترک در زمینه اتحادیه اقتصادی اوراسیا را به پیش ببرند.

 

رییس جمهور چین اظهار کرد دو کشور باید در چارچوب سازمان همکاری شانگهای، کشورهای بریکس و G20 پشتیبانی از یکدیگر و همکاری در امور بین‌المللی را تقویت کنند.

 

شی تاکید کرد با تلاش مشترک دو طرف، روابط چین و روسیه پی در پی به دستاوردهای جدید و در سطح بالاتر می رسد.

 

وی گفت: منتظر سفر ماه ژوئن رییس جمهوری روسیه برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری شانگهای در ‘چینگ دائو’ هستم تا با وی درباره دوستی و توسعه مشترک چین و روسیه و برنامه ریزی برای روابط در دوران جدید گفت و گو کنم.

 

‘سرگئی لاوروف’ وزیر امور خارجه روسیه نیز در این دیدار اظهار کرد روسیه بسیار به توسعه روابط مشترک و همه‌جانبه روسیه و چین اهمیت می دهد و تمایل دارد همکاری بین دو کشور در زمینه‌های مختلف را تعمیق بخشد.

 

او تاکید کرد روسیه مانند چین، به قانون بین‌المللی و منشور سازمان ملل احترام می گذارد و با تقویت هماهنگی دو طرف در چارچوب چندجانبه بیش از پیش موافق است.

 

 دیدار رییس جمهور چین با وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای

 

‘شی جین پینگ’ رییس جمهوری خلق چین همچنین امروز دوشنبه در پکن با وزرای خارجه هند، تاجیکستان، قرقیزیستان، پاکستان و ازبکستان دیدار و گفت و گو کرد.

 

رییس جمهوری چین در این دیدارها اظهار کرد: در 17 سال پس از برگزاری سازمان همکاری شانگهای، این سازمان یک دوره بی نظیر را تجربه کرده و تاثیر گسترده ای بر سازمان جامع منطقه ای داشته است.

 

او گفت: اعضای این سازمان ضمن گسترش همکاری‌های مختلف، در امور بین المللی و منطقه ای نقش سازنده ای ایفا کرده و نمونه روابط بین المللی جدید بر اساس عدالت و همکاری برابر و احترام به یکدیگر ایجاد کرده اند.

 

شی اظهار کرد در حال حاضر، همکاری های کشورهای مربوط سازمان همکاری شانگهای در 6 زمینه از جمله امور سیاسی، اقتصادی، امنیتی، انسانی، مبادلات خارجی و ساختار مکانیسم به طور ثابت توسعه یافته و سطح کل همکاری‌های کشورها نیز بیش از پیش افزایش یافته است.

 

او گفت: یک ماه بعد، رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر ‘چینگ دائو’ واقع در شرق چین با یکدیگر دیدار می کنند اطمینان داریم با تلاش طرف های مختلف، نشست سران سازمان همکاری شانگهای با موفقیت برگزار می شود.

 

 چین و پاکستان شرکای استراتژیک هستند

 

وزیر امور خارجه پاکستان نیز در این دیدار با اشاره به اینکه «چین و پاکستان شرکای استراتژیک هستند» اظهار کرد «دوستی پاکستان و چین مبتنی بر احترام متقابل و اعتماد است».

 

‘ خاجه محمد آصف’ گفت که پاکستان از طرح ‘یک کمربند و یک جاده’ رئیس جمهوری چین بر اساس صلح و رونق اقتصادی میان همسایگان قدردانی می کند.

ایرنا