تورم افسارگسیخته، اعلام آمار نرخ تورم را متوقف کرد

روزنامه ایران، ۱۱ دی‌ماه، به‌نقل از محمود چلویان، مدیر اداره آمار اقتصادی بانک مرکزی، نوشت: “بانک مرکزی به‌منظور بررسی‌های تخصصی و کارشناسی دوجانبه با مرکز آمار درخصوص به حداقل رساندن اختلافات آماری، نرخ تورم را بررسی و منتشر خواهد کرد.”

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, مقاله

سهم‌خواهی ایران در سوریه؛ “کمک‌ها حق‌الناس بود”

در حالی که جنگ داخلی سوریه هنوز پایان نیافته و بخش‌های قابل‌توجهی از خاک سوریه هنوز خارج از کنترل رژیم بشار اسد قرار دارد، ایران به عنوان یکی از حامیان رژیم اسد، خواستار بازگرداندن هزینه‌هایی شده که در سوریه صرف کرده است.

ادامه »

ایران, جهان, خبر, روسیه, سوریه

اکبر اعلمی؛ ادعای زیان‌دهی بی‌اساس است / ۷۵ میلیارد طی ۱۳ سال نصیب خریداران گوشت اردبیل شد

آیا متولیان خصوص‌ سازی حاضرند با‌ این استدلال که کسی پیشنهاد قیمت بالاتر را نمی‌دهد منزل خود را به یک دهم قیمت عادله آن واگذار کنند!؟‌ اگر پاسخ منفی است در‌این صورت چه کسی به آنها اجازه داده است که چوب حراج به ثروت عمو‌می‌زده و آن را به ثمن بخس به افراد نوکیسه واگذار

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر, فساد

شینهوا: آمریکا در جنگ تجاری با چین شکست می‌خورد

به گزارش رویترز، رسانه رسمی چین هشدار ایالات متحده را درباره افزایش تعرفه‌های گمرکی به سخره گرفت و اعلام کرد که این دست اقدام‌ها شکست خواهد خورد. این رسانه همچنین اعلام کرد که تنها گزینه پیش روی چین این است که چنان ضربه‌ای به آمریکا وارد کند که «دردش را از یاد نبرد.»

 

شینهوا، خبرگزاری رسمی دولت چین، امروز – شنبه – اعلام کرد که «چنانچه ایالات متحده اعلام کند که حاضر به پرداخت هر بهایی است، باید به‌سختی به آن حمله کرد.»

 

چین روز جمعه هشدار داد که کشورش آماده است «پاسخی شدید» به ایالات متحده بدهد و اگر این کشور تهدید «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، مبنی بر اعمال ۱۰۰ میلیارد دلار تعرفه گمرکی بیشتر بر اجناس چینی را عملی کند، این پاسخ محقق خواهد شد.

 

چند روز قبل، چین تعرفه‌ای سه میلیارد دلاری بر برخی کالاهای آمریکایی از جمله میوه، آجیل و گوشت خوک اعمال کرد. این اقدام تنها چند ساعت پس از آن صورت گرفت که دونالد ترامپ تعرفه‌هایی بر هزار و ۳۰۰ کالای صنعتی، فناوری، حمل‌ونقل و پزشکی چین اعمال کرد.

 

تنش میان دو اقتصاد بزرگ جهان پس از آن شدت گرفت که ایالات متحده، چین را به تجارت ناعادلانه در رابطه با حمایت از مالکیت معنوی متهم کرد. چین این اتهام را رد می‌کند.

 

رسانه‌های چین که تحت کنترل شدید دولت قرار دارند، به دفاع از کشور خود برآمدند و خود را قربانی گرایش‌های تهاجمی ایالات متحده و اعمال یک‌جانبه و غیرقانونی آن می‌دانند.

 

روزنامه پیپلز دیلی، روزنامه رسمی حزب کمونیست حاکم بر چین، در مقاله‌ای که در روز جمعه به چاپ رسید، آمریکا را به اقدام‌های یک‌سویه و حمایت‌گری تجاری متهم کرد و نوشت: «کاخ سفید به‌طور کامل درک خود را از واقعیت از دست داده است!»

 

در این بین، روزنامه گلوبال تایمز، در مقاله‌ای که روز پنج‌شنبه منتشر شد، نوشت: «چینی‌ها از این امر آگاهند که تنها گزینه پیش رو در حال حاضر این است که چنان ضربه محکمی به آمریکا وارد کند که دردش را از یاد نبرد.»

ایلنا

روسیه به دنبال تجارت نفت با ارزهای ملی ایران و ترکیه است

وزیر انرژی روسیه گفت: روسیه امکان تجارت نفت با ارز های ملی با ایران و ترکیه را بررسی می کند، چرا که تفاهم کلی در این مورد وجود دارد و باید به سوی استفاده از ارزهای ملی در پرداخت ها حرکت کرد.

ادامه »

اقتصادی, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه

واکنش تلافی‌جویانه چین به اقدامات تجاری آمریکا

به گزارش رویترز، دو هفته پس از آن‌که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا دستور اعمال تعرفه‌های جدید بر کالاهای چینی را امضا کرد، پکن برای ۱۲۰ کالای وارداتی از ایالات متحده، تعرفه‌های جدیدی به میزان ۳ میلیارد دلار وضع کرده‌ است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر

افزایش بهای دلار و شکست حکومت ایران در جلب سرمایه‌های خارجی

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، قیمت دلار در بازار ارز این کشور از مرز ۵٠٠٠ تومان عبور کرد. ایسنا تصریح کرده است که نوسانات بهای دلار در بازار ارز ایران از دیروز یکشنبه پنجم فروردین ماه شدت گرفته است. به دلیل همین نوسانات صرافی های ایران از فروش دلار و یورو و دیگر ارزهای معتبر

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر