به پیروی از تحریم‌های امریکا، شرکت ایتالیایی «اِنی» خرید نفت از ایران را متوقف می‎کند

مدیر شرکت انی ایتالیا در نشست سالانه این شرکت به سهامدارانش گفت، انی تمام طلب های معوق خود از ایران بابت سرمایه گذاری های سال های گذشته در این کشور را از تهران گرفته و قصدی برای اجرای پروژه جدید در ایران ندارد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایتالیا, ایران, تحریم, جهان, حقوق بشر, خبر

احتمال شکایت اتحادیه اروپا از آمریکا بابت نقض برجام به سازمان تجارت جهانی

سخنگوی دولت فرانسه در خصوص اقدام آمریکا مبنی بر خروج از برجام گفت: «اتحادیه اروپا آماده است که هرگونه اقدام یک جانبه ای را که به منافع شرکت های اروپایی لطمه بزند در سازمان تجارت جهانی به چالش بکشد .

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, جهان, خبر

موسسات مطالعاتی پکن: چین و اروپا از برجام حراست کنند

شماری از کارشناسان موسسات مطالعاتی و پژوهشی کشور چین معتقدند: پس از «پیمان شکنی ترامپ رییس‌جمهور آمریکا و حرکت او برضد برجام» لازم است که چین و کشورهای اروپایی با همکاری مشترک از این توافق بین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌المللی حراست و شبکه‌های مستقل تجاری با ایران ایجاد کنند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, سوئد

چرا نفت روسیه به جای اروپا به سمت چین سرازیر شده است؟

برخلاف ادعای کارشناسان غربی که علت کاهش انتقال نفت روسیه به بازار اروپا و افزایش صادرات نفت به چین اوضاع سیاسی جهان است، علت ترجیح جهت گیری به سمت شرق، منافع اقتصادی بیشتر شرکت‌های نفتی روسی است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, جهان, خبر, روسیه

روسیه و چین؛ کابوس به حقیقت پیوسته آمریکا

سیاست خارجی مستقل، عدم وابستگی، رویارویی با غرب و روابط متحدانه بین روسیه و چین، به چالشی جدی برای آمریکا تبدیل شده و برغم انتظار واشنگتن، مسکو و پکن بر سر نفوذ در منطقه آسیای مرکزی دچار اختلاف نشدند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, روسیه, مقاله

شینهوا: آمریکا در جنگ تجاری با چین شکست می‌خورد

به گزارش رویترز، رسانه رسمی چین هشدار ایالات متحده را درباره افزایش تعرفه‌های گمرکی به سخره گرفت و اعلام کرد که این دست اقدام‌ها شکست خواهد خورد. این رسانه همچنین اعلام کرد که تنها گزینه پیش روی چین این است که چنان ضربه‌ای به آمریکا وارد کند که «دردش را از یاد نبرد.»

 

شینهوا، خبرگزاری رسمی دولت چین، امروز – شنبه – اعلام کرد که «چنانچه ایالات متحده اعلام کند که حاضر به پرداخت هر بهایی است، باید به‌سختی به آن حمله کرد.»

 

چین روز جمعه هشدار داد که کشورش آماده است «پاسخی شدید» به ایالات متحده بدهد و اگر این کشور تهدید «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، مبنی بر اعمال ۱۰۰ میلیارد دلار تعرفه گمرکی بیشتر بر اجناس چینی را عملی کند، این پاسخ محقق خواهد شد.

 

چند روز قبل، چین تعرفه‌ای سه میلیارد دلاری بر برخی کالاهای آمریکایی از جمله میوه، آجیل و گوشت خوک اعمال کرد. این اقدام تنها چند ساعت پس از آن صورت گرفت که دونالد ترامپ تعرفه‌هایی بر هزار و ۳۰۰ کالای صنعتی، فناوری، حمل‌ونقل و پزشکی چین اعمال کرد.

 

تنش میان دو اقتصاد بزرگ جهان پس از آن شدت گرفت که ایالات متحده، چین را به تجارت ناعادلانه در رابطه با حمایت از مالکیت معنوی متهم کرد. چین این اتهام را رد می‌کند.

 

رسانه‌های چین که تحت کنترل شدید دولت قرار دارند، به دفاع از کشور خود برآمدند و خود را قربانی گرایش‌های تهاجمی ایالات متحده و اعمال یک‌جانبه و غیرقانونی آن می‌دانند.

 

روزنامه پیپلز دیلی، روزنامه رسمی حزب کمونیست حاکم بر چین، در مقاله‌ای که در روز جمعه به چاپ رسید، آمریکا را به اقدام‌های یک‌سویه و حمایت‌گری تجاری متهم کرد و نوشت: «کاخ سفید به‌طور کامل درک خود را از واقعیت از دست داده است!»

 

در این بین، روزنامه گلوبال تایمز، در مقاله‌ای که روز پنج‌شنبه منتشر شد، نوشت: «چینی‌ها از این امر آگاهند که تنها گزینه پیش رو در حال حاضر این است که چنان ضربه محکمی به آمریکا وارد کند که دردش را از یاد نبرد.»

ایلنا

روسیه به دنبال تجارت نفت با ارزهای ملی ایران و ترکیه است

وزیر انرژی روسیه گفت: روسیه امکان تجارت نفت با ارز های ملی با ایران و ترکیه را بررسی می کند، چرا که تفاهم کلی در این مورد وجود دارد و باید به سوی استفاده از ارزهای ملی در پرداخت ها حرکت کرد.

ادامه »

اقتصادی, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه

واکنش تلافی‌جویانه چین به اقدامات تجاری آمریکا

به گزارش رویترز، دو هفته پس از آن‌که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا دستور اعمال تعرفه‌های جدید بر کالاهای چینی را امضا کرد، پکن برای ۱۲۰ کالای وارداتی از ایالات متحده، تعرفه‌های جدیدی به میزان ۳ میلیارد دلار وضع کرده‌ است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر

افزایش بهای دلار و شکست حکومت ایران در جلب سرمایه‌های خارجی

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، قیمت دلار در بازار ارز این کشور از مرز ۵٠٠٠ تومان عبور کرد. ایسنا تصریح کرده است که نوسانات بهای دلار در بازار ارز ایران از دیروز یکشنبه پنجم فروردین ماه شدت گرفته است. به دلیل همین نوسانات صرافی های ایران از فروش دلار و یورو و دیگر ارزهای معتبر

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر