نقش و اهمیت نیروهای چپ، در برپایی «اتحادهای تاکتیکی» در مبارزه برای دموکراسی، عدالت اجتماعی، و دفاع از حق حاکمیت ملی

دیکتاتوری حاکم بر کشور با گذشت هرروز، به‌موازات ژرفش بحران‌های سیاسی و اقتصادی‌اش با چالش‌هایی پیچیده‌تر و فزاینده‌تر روبرو می‌شود.

ادامه »

ایران, سیاسی, مقاله

نقش اساسیِ مبارزات صنفی زحمتکشان، در تشکیلِ جبههٔ وسیع علیه دیکتاتوری ولایت فقیه

با شدت یافتن فشار مستقیم بر وضعیت معیشتی لایه‌ها و طبقه‌های مرتبط با کار و تولید یعنی اکثر مردم در ماه‌های اخیر، صحنه سیاسی کشور گسترش سریع حرکت‌های اعتراضی از جانب طیف‌هایی گونه‌گون از زحمتکشان مزدبگیر و حقوق‌بگیر را شاهد بوده است که با تهدید، سرکوب، و پیگرد نیروهای انتظامی- امنیتی “نظام” پاسخ داده شده

ادامه »

امریکا, ایران, سیاسی, مقاله

شیرین عبادی خواستار ادامه تظاهرات اعتراضی در ایران شد

برنده ایرانی جایزه صلح نوبل از معترضان در ایران خواست به حضور خود در خیابان‌ها ادامه دهند. شیرین عبادی در گفت‌وگو با روزنامه عربی الشرق الاوسط به معترضان ایرانی توصیه کرد از پرداخت قبض‌های آب و برق خودداری کنند.

 

شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل حکومت جمهوری اسلامی را متهم کرد که به خواسته‌های شهروندان برای رفع تبعیض، بهبود وضعیت معیشتی و مقابله با فساد و رانت‌خواری توجهی نمی‌کند.

 

عبادی در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط، چاپ لندن، از تظاهرکنندگان در ایران خواست به اعتراض‌های خود علیه دولت و حکومت جمهوری اسلامی ادامه دهند.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، شیرین عبادی تاکید کرده که حق اعتراض شهروندان در قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز به رسمیت شناخته شده است.

 

بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی: «تشكیل اجتماعات و راهپیماییها، بدون حمل سلاح، به شرط آن كه مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است.»

 

در بخشی از اصل نهم قانون اساسی نیز تصریح شده: «هیچ مقامی حق ندارد بهنام حفظ استقلال و تمامیت ارضی كشور آزادی‌های مشروع را، هر چند با وضع قوانین و مقررات، سلب كند.»

 

روزنامه الشرق الاوسط روز پنج‌شنبه (۴ ژانویه/ ۱۴ دی) به نقل از عبادی و خطاب به مردم ایران نوشت: «وقتی حکومت ۳۸ سال به حرف شما گوش نداد، اکنون وظیفه شماست که به حرف حکومت توجه نکنید.»

 

توصیه برای فشار اقتصادی به دولت

 

شیرین عبادی از معترضان ایرانی خواسته دولت را به لحاظ اقتصادی تحت فشار قرار دهند و برای این منظور پیشنهاد می‌کند مردم از پرداخت قبض آب و برق خودداری کنند و پول‌هایشان را از بانک‌ها بیرون بکشند.

 

ظاهرا بیرون کشیدن پول از بانک‌ها پیش از توصیه عبادی نیز تا حدودی انجام شده است. برخی از کارشناسان معتقدند یکی از علت‌های اصلی افزایش شدید بهای ارزهای معتبر خارجی و سکه طلا در بازار آزاد ایران، ورود بخشی از سپرده‌های بانکی به این بازارها بوده است.

 

تظاهرات گسترده در ایران روز ۷ دی‌ماه با اعتراض به گرانی و مشکلات اقتصادی آغاز و در ادامه به مخالفت با کلیت نظام جمهوری اسلامی تبدیل شد.

 

مهدی پازوکی، اقتصاددان و استاد دانشگاه، سه‌شنبه ۱۲ دی ماه به سایت خبری “فرارو” گفت، گرچه ایران درگیر مشکلات جدی اقتصادی و بیکاری است، اما تظاهرکنندگان بیشتر به “تبعیض، نابرابری، بی‌عدالتی، رانت و فساد اقتصادی” معترض هستند.

 

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها نیروهای بسیج در چند استان و نیروهای سپاه پاسداران دست‌کم در ۴ استان وظیفه مقابله با معترضان و تظاهرکنندگان را بر عهده گرفته‌اتد و برقراری امنیت در پایتخت به قرارگاه ثارالله سپاه واگذار شده است.

 

در جریان ناارامی‌های یک هفته اخیر در شهرهای مختلف ایران تا کنون دست‌کم ۲۱ نفر کشته و صدها نفر بازداشت شده‌اند.

صدای آلمان

تظاهرات حکومتی در ایران در حمایت از آیت‌الله خامنه‌ای

حدود یک هفته پس از اعتراض های بی سابقه و سراسری علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و رهبر آن آیت الله خامنه ای، مقامات این کشور امروز (چهارشنبه) تظاهرات دولتی در پاره ای از شهرهای ایران سازماندهی و برگزار کردند. سیمای جمهوری اسلامی ایران تصاویر تظاهرکنندگان در شهرهای کرمانشاه، ایلام و گروگان را پخش کرد

ادامه »

ایران, خبر, سیاسی

خامنه‌ای اعتراضات اخیر در ایران را به “دشمنان” نسبت داد

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه (۱۲ دی/ ۲ ژانویه) در سخنانی کوتاه به اعتراض‌های خیابانی روزهای اخیر در شهرهای مختلف ایران پرداخت و آن را به “دشمنان” نسبت داد.   رهبر جمهوری اسلامی ضمن اشاره به اینکه “دشمن همواره منتظر فرصت و رخنه برای ورود و ضربه‌زدن به ملت ایران بوده است”، گفت:

ادامه »

ایران, خبر, سیاسی

شدت نابسامانی‌های اقتصادی اجتماعی از آستانه تحمل مردم عبور کرده

همان طور که گفتم اعتراضات فعلی منفک از اعتراضات گذشته نیست و بنا براین هنوز نمی‌توان ماهیت متفاوتی برای آن قائل شد. سال ۸۸ هم بسیاری جریانات سعی کردند هژمونی جنبش را در دست گیرند اما خوشبختانه به کمک و مدد بسیاری به ویژه محصوران نتوانستند.   اسکان نیوز: اعتراضات چند روز اخیر تبعات و

ادامه »

ایران, سیاسی, مصاحبه و گفتگو

تلگرام در ایران مسدود شد

پاول دوروف رئیس شرکت تلگرام گفت: مقامات ایران با توجه به اعتراضات دسترسی به تلگرام را در کشور مسدود کردند.   به گزارش اسپوتنیک، به گفته پاول دوروف سازنده برنامه تلگرام: بعد از اینکه تلگرام به مقامات ایران جهت بستن حسابهای کاربری برپا کنندگان آشوب در ایران جواب رد داد دسترسی به برنامه تلگرام از

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر