پنج کشته در تظاهرات ضد قانون شهروندی همزمان با سفر ترامپ به هند

در جریان تظاهرات معترضان هندی علیه قانون بحث‌برانگیز شهروندی در دهلی نو، پایتخت، در روز دوشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند)، پنج نفر از جمله یک پلیس جان خود را از دست دادند و بیش از ۹۰ نفر هم مجروح شدند. این مرگبارترین تظاهرات از زمان تصویب این قانون در سال گذشته به حساب می‌‌آید.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, افغانستان, امریکا, بنگلادش, پاکستان, جهان, خبر, هندوستان

عبدالله خواستار ممنوع‌الخروج شدن مقامات انتخاباتی افغانستان شد

یک روز پس از اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان عبدالله عبدلله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی سابق و نامزد شکست خورده انتخابات با ارسال نامه ای به وزارت کشور افغانستان خواستار ممنوع الخروج شدن روسای کمیسیون‌های انتخابات شد.

ادامه »

اتحاد شوروی, اقتصادی, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر

تجارت پاکستان و چین منهای دلار

پاکستان که در طول چند ماه اخیر تحت فشار شدید دولت ترامپ برای کاهش مناسبات تجاری و اقتصادی با چین رقیب سرسخت آمریکا قرار دارد، اکنون تصمیم دارد تا با حذف دلار از معاملات تجاری با پکن، همکاری‌ها خود با چین را آسان تر کند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, چین, شرق آسیا

پاکستان: معامله‌های تسلیحاتی آمریکا مانع ثبات منطقه است

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در آستانه سفر «دونالد ترامپ» به هند، گفت: معامله‌های تسلیحاتی آمریکا در سطح منطقه نه تنها مزاحم و مانع وضعیت صلح و ثبات، بلکه پیامدهای امنیتی منفی برای پاکستان به دنبال خواهد داشت.

ادامه »

امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خبر, هندوستان

شکست حزب حاکم هند در انتخابات پایتخت

طبق نتایج اولیه انتخابات ایالتی در دهلی نو، حزب حاکم هند در نخستین محک انتخاباتی پس از اعتراضات ضد دولتی که حدود دو ماه پیش آغاز شد، شکست خورده است.

 

به گزارش ایسنا، حزب ملی‌گرای هندوی این کشور به رهبری نارندرا مودی، نخست وزیر هند در انتخابات سراسری ماه مه پیروز شد اما از آن زمان در چندین انتخابات ایالتی شکست خورده است.

 

این شکست پس از آن رخ داده است که قانون شهروندی تازه هند برای مهاجران اعتراضات گسترده‌ای را در سراسر این کشور به دنبال داشت. منتقدان این قانون آن را طرحی تبعیض‌آمیز علیه مسلمانان می‌دانند.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمار کمیسیون انتخاباتی هند نشان می‌دهد که در دهلی نو، حزب لیبرال “عام آدمی” به رهبری سروزیر این شهر ۵۷ کرسی از ۷۰ کرسی آن را به دست آورده است.

 

حزب حاکم “بهاراتیا جاناتا” اما تنها ۱۳ کرسی را به دست آورده که در مقایسه با انتظارش از نتایج بسیار پایین‌تر است.

هواپیمای نظامی امریکا از نوع «E-۱۱» با ۸۳ سرنشین در افغانستان سقوط کرد + ویدئو

یک مقام نظامی آمریکا امروز دوشنبه در گفتگو با سی بی اس سقوط هواپیمای نظامی این کشور در افغانستان را تایید کرد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, حضور نظامی, خبر, ویدیو

نگرانی آمریکا از همکاری اقتصادی چین و پاکستان

آلیس ولز» معاون وزیر امور خارجه آمریکا که برای دومین بار طی هشت ماه گذشته به پاکستان سفر کرده است در سخنانی با انتقاد از مشارکت اقتصادی چین و پاکستان مدعی شد که این همکاری ها به ضرر اسلام آباد است.

ادامه »

افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, چین, خبر, سوئیس

عمران خان: درگیری ایران و عربستان می‌توانست فاجعه بار باشد

نخست‌وزیر پاکستان می‌گوید یکی از اشتباهات این کشور ملحق شدن به جنگ آمریکا علیه تروریسم بود که بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر آغاز شد.

ادامه »

افریقای مرکزی, امریکا, ایران, پاکستان, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی