۱۱۰ روز بدون فوت از کرونا؛ چین چگونه بیماران را درمان می‌کند؟

در حالی که گزارش‌ها حاکی از شیوع موج دوم کرونا در چین و سراسر جهان است تجزیه و تحلیل آمارهای این کشور نشان می‌دهد در ۱۱۰ روز گذشته هیچ‌کسی به دلیل ابتلا به کرونا در چین جان خود را از دست نداده است موضوعی که بیانگر یافتن روشی برای درمان بیماران کرونا در چین است.

ادامه »

جهان, چین, خبر, دانش, شرق آسیا, گزارش

تقابل چین با هژمونی آمریکا در جهان

خیزش چین به ویژه تبدیل این کشور به دومین اقتصاد جهان، هژمونی آمریکا بر نظام جهانی را به طور خودکار به چالش کشیده است از سوی دیگر پکن نیز تلاش کرده است تا سلطه واشنگتن را در حوزه های مختلف به چالش بکشد.

ادامه »

اروپا, اسیا, افریقا, اقتصادی, امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, دانش, سیاسی, شرق آسیا, مقاله

فاوچی: از طرف چین تهدیدی علیه روند تحقیق و تولید واکسن در آمریکا وجود ندارد

چین در حال حاضر یکی از کشورهای پیشتاز جهان در تحقیقات واکسن کرونا است و بر اساس گزارش‌ها چندین واکسن تحقیقاتی کشور وارد مرحله آزمایش نهایی شده است

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, چین, خبر, دانش

شکستن انحصار جی پی اس آمریکا باسامانه جهانی بی دوئوی چین

بر اثر فشارهای آمریکا و وابستگی به جی پی اس، اکثر کشورها مجبورند مقابل خواست آمریکا تسلیم شوند زیرا چه از نظر اقتصادی چه نظامی تحت کنترل جی پی اس آمریکا خواهند بود

 

به گزارش رادیو بین‌المللی چین،  روز ۱۰ مرداد چین با جدیت به جهانیان اعلام کرد که سامانه جهانی ناوبری ماهواره ای بی دوئوbeidouبطور رسمی افتتاح شده و عصر خدمت رسانی سامانه بی دوئو به جهان فرا رسیده است.

 

در حال حاضر خدمات سیستم بی دوئو بیش از ۲۰۰ کشور و منطقه را تحت پوشش خود قرار داده است که روزانه ۲۰۰ میلیون بار خدمات ارائه می‌دهد و می‌تواند به نیمی از کشورهای جهان خدمت رسانی کند. این رویداد نیز توجه رسانه‌های خارجی را به دنبال داشته است.

 

نشریه “دیلی میل” انگلیس گزارش داد که سامانه ناوبری بی دوئو چین توانایی رقابت با سه سیستم ناوبری ماهواره‌ای دیگر جهان را در اختیار دارد و گزینه‌ای جایگزین را برای سایر کشورهایی که به فناوری آمریکایی وابسته هستند، فراهم می‌کند.

 

در تحلیل خبرگزاری آسوشیتدپرس آمده است که راه اندازی موفقیت‌آمیز جدیدترین ماهواره شبکه‌ای بی دوئو چین، گام در توسعه‌ای چین به عنوان یک قدرت بزرگ هوافضا را نشان داد.

 

البته صدای گمان زنی و اتهامات در افکار عمومی جهانی نیز به گوش می‌رسد، اما در یوتیوب اظهار نظر یک کاربر آمریکایی بیشترین تمجیدها را از آن خود کرد که گفته بود: «چرا حسادت و نفرت داریم؟ به چین تبریک می‌گویم، این درود از طرف آمریکاست!»

 

شاید برخی بگویند «سیستم جی پی اس آمریکا برای سراسر جهان باز است و استفاده از آن هم رایگان است» و سپس این سوال را مطرح کنند که «چرا چینی‌ها روی یک سیستم جدید ناوبری ماهواره‌ای این همه پول هزینه کردند؟»

 

در ابتدا جی پی اس فقط به ارتش آمریکا اختصاص داشت. پس از جنگ خلیج فارس، این سیستم برای مصارف غیر نظامی هم مورد استفاده قرار گرفت.

 

سیگنالهای جی پی اس به دو نوع کد C / A و کد P تقسیم می‌شود؛ کد C / A برای موارد غیر نظامی به کار می‌رود و محدودیتی ندارد. دقت موقعیت یابی کد P از کد C / A بالاتر است و بطور عمده برای ارتش آمریکا و متحدانش به کار می‌رود.

 

سیگنال‌های جی پی اس در همه جای کره زمین وجود دارند. با این حال، در دسترس بودن و کیفیت سیگنال های جی پی اس توسط ایالات متحده کنترل می‌شود و بنا بر این سایر کشورها نمی‌توانند روی آن کنترلی داشته باشند. این سوال به وجود می‌آید که وقتی سیگنال جی پی اس از بین رفته، چه کاری باید انجام دهیم؟

 

این موضوع بی سابقه نیست، ۲۷سال پیش اتفاق کشتی موسوم به «Yinhe» زنگ خطر را برای چینی‌ها به صدا در آورد. این رویداد به ایران هم مرتبط است.

 

در ماههای ژوئیه و آگوست سال ۱۹۹۳، کشتی باری چینی “Yinhe” که به بندرعباس عزیمت کرده بود، در منطقه عمومی ناگهان نتوانست سیگنال های GPS را دریافت کند. معلوم شد که ایالات متحده سرویس ناوبری GPS را در آبهای نزدیک این کشتی قطع کرده و باعث شد کشتی توانایی جهت یابی خود را از دست داد و مجبور شد حرکت به جلو را متوقف کند.

 

ایالات متحده ادعا کرد که کشتی باری “Yinhe” حاوی مواد شیمیایی برای تولید سلاح‌های شیمیایی توسط ایران بوده و از دولت چین خواست فورا کشتی را بازگرداند، در غیر این صورت طبق قوانین داخلی این کشور تحریم‌هایی را علیه چین اعمال می‌کند.

 

ایالات متحده ناوگان و هواپیماهای نیروی دریایی را برای رصد و اجرای دقیق شناسایی کم ارتفاع بر فراز این کشتی اعزام کرد و خواستار ورود و بازرسی این کشتی شد. همچنین بر کشوری که این کشتی قصد داشت در بندر آن لنگر بیاندازد، اعمال کرده و از ورود این کشتی به بندر و پهلو گرفتن آن جلوگیری نمود.

 

دولت چین برای جلوگیری از وخیم‌تر شدن اوضاع، دستور داد این کشتی در منطقه عمومی خلیج فارس در ورودی شرقی تنگه هرمز لنگر بیاندازد.

 

این کشتی حامل ۲۴ کانتینر مشتریان ایرانی بود که عمدتاً لوازم التحریر، سخت افزار و قطعات مکانیکی بود. پس از بررسی طرف چینی، هیچ مواد شیمیایی ادعایی ایالات متحده پیدا نشد و این مضوع به اطلاع آمریکا رسانده شد اما ایالات متحده بر اتهامات خود اصرار داشت و خواستار بازرسی از کشتی مذکور شد.

 

بعد از آن سه کشور چین، عربستان سعودی و آمریکا از همه کانتینرهای این کشتی بازرسی کردند، اما بازهم هیچ مواد شیمیایی ادعایی آمریکا پیدا نشد. نماینده آمریکا مجبور بود انتهای گزارش مربوط به دروغ بودن اتهاماتش را امضا کند، اما رویکرد آمریکا همواره بی ادبی و گستاخی بوده و از عذرخواهی و جبران خودداری کرده است.

 

حادثه کشتی”Yinhe” مردم چین را به این آگاهی رساند که جی پی اس آمریکایی غیرقابل اعتماد است و چین باید سیستم ناوبری ماهواره‌ای خود که جایگزین جی پی اس می‌شود را توسعه دهد و تکمیل کند. این سیستم ناوبری نه تنها باعث تضمین امنیت سرزمینی، اقتصادی و عمومی کشور خواهد بود و نشان دهنده قدرت جامع چین است بلکه نقش مهمی در توسعه اقتصادی و خدمت رسانی به زندگی روزمره مردم در دوران صلح ایفا می‌کند.

 

بر اثر فشارهای آمریکا و وابستگی به جی پی اس، اکثر کشورها مجبورند مقابل خواست آمریکا تسلیم شوند زیرا چه از نظر اقتصادی چه نظامی تحت کنترل جی پی اس آمریکا خواهند بود.

 

حتی اگر ایالات متحده GPS را خاموش کند حالا مردم دنیا گزینه‌های زیادی دارند یعنی می‌توانند به سامانه بی دوئو چین، سیستم گالیله اروپا و سیستم GLONASS روسیه دسترسی داشته باشند.

 

ظهور این سیستم‌های ناوبری ماهواره‌ای انحصار جهانی ایالات متحده را شکسته است. این امری خوشایند برای مردم جهان است و با از بین رفتن این انحصار، آمریکا دیگر جرات نمی‌کند با بستن سیستم جی پی اس به راحتی  سایر کشورها را قلدری کند.

علاقه‌مندی ۲۰ کشور جهان به واکسن روسیه علیه کرونا

یک مقام مسئول روس با اشاره به اینکه واکسن ضد ویروس کرونای تولید شده در روسیه تاکنون مصونیت صددرصد برای داوطلبان تزریق آن بوجود آورده، از علاقه حداقل ۲۰ کشور جهان به این واکسن خبر داد.

ادامه »

جهان, حقوق بشر, خبر, دانش, روسیه, شرق اروپا

آغاز مونتاژ راکتور همجوشی هسته‌ای در فرانسه

حامیان این پروژه  امیدوارند همجوشی هسته‌ای به منبع اصلی تولید انرژی-بدون انتشار گازهای مضر برای محیط‌زیست یا خطر انفجار در نیروگاه‌های هسته‌ای- تبدیل شود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, جهان, چین, خبر, دانش, روسیه, ژاپن, کره جنوبی, هندوستان