رئیس دولت پیشین کاتالونیا به قید وثیقه آزاد می‌شود

دادگاه عالی ایالت شلِسویگ−هولشتاین اعلام کرد که کارلس پوجدمون، رئیس برکنار شده دولت محلی کاتالونیا، می‌تواند با پرداخت ۷۵ هزار یورو وثیقه آزاد شود. به این ترتیب دیگر خطر استرداد پوجدمون به اسپانیا رفع شده است.

ادامه »

آلمان, اسپانیا, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا

همزمان با افول نقش بین‌المللی آمریکا، سفر بزرگترین هیات تاریخ اتریش به چین

یک هیات بزرگ سیاسی و اقتصادی از اتریش روزهای شنبه تا پنجشنبه هفته آینده به چین سفر می کند که این سفر علاوه بر تاثیرش بر توسعه روابط دوجانبه این دو کشور، از اهمیت بالایی نیز در زمینه گرایش اتحادیه اروپا به تعریف اتحادهای جدید بین المللی برخوردار است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, امریکا, جهان, چین, خبر, غرب اروپا

قلیچداراوغلو: دولت و رهبر دیکتاتور را ساقط می‌کنیم/ زنان بزرگ‌ترین ترس اردوغان هستند

رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه با انتقاد از رویکرد حزب حاکم نسبت به زنان جامعه کشورش گفت، زنان باعث پایان حکومت تک رهبری مردان در سال 2019 خواهند شد.

ادامه »

ترکیه, جهان, خبر, زنان, سیاسی

مرکز تحقیقات نظامی انگلیس؛ روسی‌بودن عامل مسمومیت جاسوس روس‌‌تبار قابل اثبات نیست

به‌گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، آزمایشگاه «پُرتن دَون» (Porton Down) انگلیس اعلام کرد که نمی‌تواند اثبات کند که گاز اعصاب به کار رفته در مسمومیت جاسوس روس‌تبار و دختر وی منشأ روسی داشته است.   رئیس مرکز تحقیقات نظامی انگلیس در «پُرتن دَون» در این باره اعلام کرد که کارشناسان نمی‌توانند منشأ دقیق عامل گاز اعصاب به

ادامه »

انگلستان, جهان, چین, روسیه, غرب اروپا

لاوروف: همکاران انگلیسی ما دست به‌چنین کاری زده‌اند / نمی‌خواهیم وارد بازی‌های بچه‌گانه شویم

وزیر امور خارجه روسیه گفت که کشورش نمی‌توانسته هیچ انگیزه‌ای برای مسموم کردن جاسوس سابق روس و دخترش در انگیس داشته باشد.   به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، رییس دستگاه دیپلماسی روسیه اظهار کرد: در حال حاضر شرکای غربی ما به خصوص انگلیس، آمریکا و چند کشور دیگر که از آنها کورکورانه تبعیت می‌کنند،

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, روسیه, غرب اروپا, فرانسه

شکایت کارلس پوجدمون به کمیسیون حقوق‌بشر سازمان ملل متحد

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که شکایتی را از سوی کارلس پوجدمون دریافت کرده است. طرفداران پوجدمون معتقدند که مادرید حقوق وی را به عنوان منتخب مردم زیر پا گذاشته و حتی حق آزادی بیان این رهبر جدایی‌خواه را رعایت نکرده است.

 

به گزارش رادیو فرانسه؛ چند ساعت بعد از این که قضات آلمانی اعلام کردند که کارلس پوجدمون رهبر جدایی‌خواهان کاتالونیا در بازداشت باقی خواهد ماند، گروهی از طرفداران وی برای اعتراض به این تصمیم، بزرگراه اسپانیا – فرانسه را بستند. اما این تظاهرات چندان طول نکشید و پلیس اسپانیا راه را باز کرد.

 

بعد از ظهر روز سه‌شنبه ٢٧ مارس/٧ فروردین، پلیس اسپانیا تمام خودروها و موانعی را که روی بزرگراه منتهی به خاک فرانسه قرار گرفته بود جمع کرد و تظاهرکنندگانی را که روی زمین دراز کشیده بودند کشان کشان از محوطۀ اتوبان بیرون برد.

 

این اعتراضات یک روز بعد از آن صورت گرفت که یک دادگاه آلمانی اعلام کرد که کارلس پوجدمون باید تا زمان اخذ تصمیم دستگاه قضایی آلمان، در بازداشت بماند. وی از روز یکشنبه ٢۵ مارس که در مرز دانمارک و آلمان بازداشت شد در زندان شهر “نومینستِر” نگاهداری می‌شود. قوۀ قضاییۀ آلمان برای اعلام تصمیم ۶٠ روز فرصت دارد. یکی از مقامات آلمانی گفته است که “به هرحال تصمیم طی هفتۀ جاری اعلام نخواهد شد”. این بازداشت موقت قابل تجدید نظر یا اعتراض هم نیست.

 

کارلس پوجدمون در اسپانیا با اتهامات بسیار سنگینی مواجه است. اتهام “شورش” علیه دولت می‌تواند تا سی سال زندان همراه داشته باشد. اما فعلاً تصمیم بر عهدۀ قضات آلمانی است که بگویند اتهامات وارد شده از سوی اسپانیایی‌ها، در نظام قضایی آلمان چه معنا و چه معادلی دارد.

 

دولت آلمان که تلاش می‌کند از گرفتاری‌های احتمالی این پروندۀ دشوار پرهیز کند، تأکید می‌کند که تصمیم فقط به عهدۀ قوه قضاییه است و قوۀ مجریه هیچ دخالتی در این وقایع ندارد. استفن سایبِرت، سخنگوی آنگلا مرکل اطمینان داد که در “اسپانیا حاکمیت حق و دموکراسی برقرار است” و افزود که “میان مقامات قضایی کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا اعتماد خاصی وجود دارد”.

 

دولت اسپانیا هم در این مورد اظهار نظری نکرده و فقط بازداشت پوجدمون را “خبر خوش” دانسته است.

 

اما در ژنو، کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که شکایتی را از سوی کارلس پوجدمون دریافت کرده است. طرفداران پوجدمون معتقدند که مادرید حقوق وی را به عنوان منتخب مردم زیر پا گذاشته و حتی حق آزادی بیان این رهبر جدایی‌خواه را رعایت نکرده است.

 

پوجدمون روز یکشنبۀ گذشته هنگامی که می‌خواست از طریق دانمارک وارد آلمان شود، بازداشت شد. نمایندگی پلیس جنایی آلمان در مادرید، حضور پوجدمون را به پلیس مرزی آلمان اطلاع داده بود. اما وزارت کشور آلمان نگفت که آیا پلیس جنایی به نوبۀ خود این خبر را از سرویس‌های اطلاعاتی اسپانیا دریافت کرده بوده است یا خیر.

​​​​​​​پوجدمون رئیس پیشین دولت محلی کاتالونیا در آلمان بازداشت و دوشنبه برابر دادگاه قرار می‌گیرد

یک دادگاه ایالتی دوشنبه درباره تحویل احتمالی پوجدمون به اسپانیا تصمیم می‌گیرد. در بارسلون و شهرهای دیگر کاتالونیا هزاران نفر به بازداشت پوجدمون توسط پلیس آلمان اعتراض کردند و در مواردی با مأموران پلیس درگیر شدند.

ادامه »

آلمان, اسپانیا, جهان, خبر, فنلاند

داعش مسئولیت حملات تروریستی جنوب فرانسه با ٣ تن کشته و ١٦ نفر زخمی را برعهده گرفت

در سه حملۀ مسلحانه پی در پی توسط یک اسلام‌گرای افراطی در جنوب غربی فرانسه ٣ تن کشته و ١٦ نفر زخمی شدند. به گفتۀ رئیس جمهوری فرانسه حال دو تن از آنان وخیم است. این جهادگرا در فرانسه، زاده و بزرگ شده‌است.

ادامه »

تروریسم, جهان, خبر, فرانسه