شکایت علیه دولت فرانسه به خاطر فروش سلاح به عربستان و امارات

دو جمعیت حقوقی که پیشتر از دولت فرانسه خواسته بودند فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف کند و تاکنون جوابی نگرفته‌اند، اعلام کردند در این رابطه از دولت شکایت می‌کنند.

ادامه »

المان, امارات, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, غرب اروپا, فرانسه

مقام آلمانی: تحریم‌ها علیه روسیه موفق نبوده و باید کاهش یابند

به نقل از روزنامه “دی ولت” آلمان، ” مانوئلا اشوسیگ”، معاون حزب سوسیال دموکرات آلمان خواستار آمادگی برای مذاکرات بیشتر با روسیه کاهش تحریم های اروپا علیه مسکو شد.

ادامه »

المان, تشنج زدایی, جهان, خبر, روسیه, غرب اروپا

مخالفان «می» در انتخابات شورای محلی انگلیس پیروز شدند

نتایج منتشرشده از انتخابات محلی و انتخابات مربوط به‌گزینش شهرداران شماری از شهرهای انگلیس، ولز و اسکاتلند، در روز شنبه مؤید پیروزی حزب کارگر و مخالف حزبی تزرا می نخست وزیر کنونی این کشور است.   به گزارش روز شنبه ایرنا، بر اساس نتایج اعلام‌شده، حزب کارگر به رهبر جرمی کوربین با 2 هزار و

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا

گروه جدایی‌طلب “اتا” در اسپانیا انحلال کامل خود را اعلام کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه (۲ مه/۱۲ اردیبهشت) سازمان زیرزمینی “اتا” که در منطقه باسک اسپانیا سال‌ها برای استقلال از دولت مرکزی اسپانیا مبارزه کرده بود، به طور کامل به فعالیت خود خاتمه داد.

ادامه »

اسپانیا, جهان, خبر, غرب اروپا

شکایت کارلس پوجدمون به کمیسیون حقوق‌بشر سازمان ملل متحد

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که شکایتی را از سوی کارلس پوجدمون دریافت کرده است. طرفداران پوجدمون معتقدند که مادرید حقوق وی را به عنوان منتخب مردم زیر پا گذاشته و حتی حق آزادی بیان این رهبر جدایی‌خواه را رعایت نکرده است.

 

به گزارش رادیو فرانسه؛ چند ساعت بعد از این که قضات آلمانی اعلام کردند که کارلس پوجدمون رهبر جدایی‌خواهان کاتالونیا در بازداشت باقی خواهد ماند، گروهی از طرفداران وی برای اعتراض به این تصمیم، بزرگراه اسپانیا – فرانسه را بستند. اما این تظاهرات چندان طول نکشید و پلیس اسپانیا راه را باز کرد.

 

بعد از ظهر روز سه‌شنبه ٢٧ مارس/٧ فروردین، پلیس اسپانیا تمام خودروها و موانعی را که روی بزرگراه منتهی به خاک فرانسه قرار گرفته بود جمع کرد و تظاهرکنندگانی را که روی زمین دراز کشیده بودند کشان کشان از محوطۀ اتوبان بیرون برد.

 

این اعتراضات یک روز بعد از آن صورت گرفت که یک دادگاه آلمانی اعلام کرد که کارلس پوجدمون باید تا زمان اخذ تصمیم دستگاه قضایی آلمان، در بازداشت بماند. وی از روز یکشنبه ٢۵ مارس که در مرز دانمارک و آلمان بازداشت شد در زندان شهر “نومینستِر” نگاهداری می‌شود. قوۀ قضاییۀ آلمان برای اعلام تصمیم ۶٠ روز فرصت دارد. یکی از مقامات آلمانی گفته است که “به هرحال تصمیم طی هفتۀ جاری اعلام نخواهد شد”. این بازداشت موقت قابل تجدید نظر یا اعتراض هم نیست.

 

کارلس پوجدمون در اسپانیا با اتهامات بسیار سنگینی مواجه است. اتهام “شورش” علیه دولت می‌تواند تا سی سال زندان همراه داشته باشد. اما فعلاً تصمیم بر عهدۀ قضات آلمانی است که بگویند اتهامات وارد شده از سوی اسپانیایی‌ها، در نظام قضایی آلمان چه معنا و چه معادلی دارد.

 

دولت آلمان که تلاش می‌کند از گرفتاری‌های احتمالی این پروندۀ دشوار پرهیز کند، تأکید می‌کند که تصمیم فقط به عهدۀ قوه قضاییه است و قوۀ مجریه هیچ دخالتی در این وقایع ندارد. استفن سایبِرت، سخنگوی آنگلا مرکل اطمینان داد که در “اسپانیا حاکمیت حق و دموکراسی برقرار است” و افزود که “میان مقامات قضایی کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا اعتماد خاصی وجود دارد”.

 

دولت اسپانیا هم در این مورد اظهار نظری نکرده و فقط بازداشت پوجدمون را “خبر خوش” دانسته است.

 

اما در ژنو، کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که شکایتی را از سوی کارلس پوجدمون دریافت کرده است. طرفداران پوجدمون معتقدند که مادرید حقوق وی را به عنوان منتخب مردم زیر پا گذاشته و حتی حق آزادی بیان این رهبر جدایی‌خواه را رعایت نکرده است.

 

پوجدمون روز یکشنبۀ گذشته هنگامی که می‌خواست از طریق دانمارک وارد آلمان شود، بازداشت شد. نمایندگی پلیس جنایی آلمان در مادرید، حضور پوجدمون را به پلیس مرزی آلمان اطلاع داده بود. اما وزارت کشور آلمان نگفت که آیا پلیس جنایی به نوبۀ خود این خبر را از سرویس‌های اطلاعاتی اسپانیا دریافت کرده بوده است یا خیر.

​​​​​​​پوجدمون رئیس پیشین دولت محلی کاتالونیا در آلمان بازداشت و دوشنبه برابر دادگاه قرار می‌گیرد

یک دادگاه ایالتی دوشنبه درباره تحویل احتمالی پوجدمون به اسپانیا تصمیم می‌گیرد. در بارسلون و شهرهای دیگر کاتالونیا هزاران نفر به بازداشت پوجدمون توسط پلیس آلمان اعتراض کردند و در مواردی با مأموران پلیس درگیر شدند.

ادامه »

اسپانیا, المان, جهان, خبر, فنلاند

داعش مسئولیت حملات تروریستی جنوب فرانسه با ٣ تن کشته و ١٦ نفر زخمی را برعهده گرفت

در سه حملۀ مسلحانه پی در پی توسط یک اسلام‌گرای افراطی در جنوب غربی فرانسه ٣ تن کشته و ١٦ نفر زخمی شدند. به گفتۀ رئیس جمهوری فرانسه حال دو تن از آنان وخیم است. این جهادگرا در فرانسه، زاده و بزرگ شده‌است.

ادامه »

تروریسم, جهان, خبر, فرانسه