تداوم حضور قدرتمند جلیقه زردها در خیابان‌های فرانسه

به گزارش خبرگزاری فرانسه، معترضان جلیقه زرد فرانسوی در حالی بار دیگر به خیابان ها بازگشته اند که سخنگوی دولت پاریس تاکید کرده است، کسانی که هنوز به اعتراضات ادامه می دهند افرادی تندرو و افراطی هستند که تنها خواستار سرنگونی دولت هستند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

ادامه اعتراضات “جلیقه زردها” در فرانسه

به نقل از خبرگزاری رویترز، گزارش شد که درگیری‌های پراکنده‌ای نیز بین معترضان با نیروهای پلیس در چندین شهر فرانسه از جمله شهرهای بوردو و نانت اتفاق افتاد و نیروهای پلیس علیه معترضان گاز اشک آور و نارنجک‌های گیج کننده شلیک کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

شکایت کارلس پوجدمون به کمیسیون حقوق‌بشر سازمان ملل متحد

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که شکایتی را از سوی کارلس پوجدمون دریافت کرده است. طرفداران پوجدمون معتقدند که مادرید حقوق وی را به عنوان منتخب مردم زیر پا گذاشته و حتی حق آزادی بیان این رهبر جدایی‌خواه را رعایت نکرده است.

 

به گزارش رادیو فرانسه؛ چند ساعت بعد از این که قضات آلمانی اعلام کردند که کارلس پوجدمون رهبر جدایی‌خواهان کاتالونیا در بازداشت باقی خواهد ماند، گروهی از طرفداران وی برای اعتراض به این تصمیم، بزرگراه اسپانیا – فرانسه را بستند. اما این تظاهرات چندان طول نکشید و پلیس اسپانیا راه را باز کرد.

 

بعد از ظهر روز سه‌شنبه ٢٧ مارس/٧ فروردین، پلیس اسپانیا تمام خودروها و موانعی را که روی بزرگراه منتهی به خاک فرانسه قرار گرفته بود جمع کرد و تظاهرکنندگانی را که روی زمین دراز کشیده بودند کشان کشان از محوطۀ اتوبان بیرون برد.

 

این اعتراضات یک روز بعد از آن صورت گرفت که یک دادگاه آلمانی اعلام کرد که کارلس پوجدمون باید تا زمان اخذ تصمیم دستگاه قضایی آلمان، در بازداشت بماند. وی از روز یکشنبه ٢۵ مارس که در مرز دانمارک و آلمان بازداشت شد در زندان شهر “نومینستِر” نگاهداری می‌شود. قوۀ قضاییۀ آلمان برای اعلام تصمیم ۶٠ روز فرصت دارد. یکی از مقامات آلمانی گفته است که “به هرحال تصمیم طی هفتۀ جاری اعلام نخواهد شد”. این بازداشت موقت قابل تجدید نظر یا اعتراض هم نیست.

 

کارلس پوجدمون در اسپانیا با اتهامات بسیار سنگینی مواجه است. اتهام “شورش” علیه دولت می‌تواند تا سی سال زندان همراه داشته باشد. اما فعلاً تصمیم بر عهدۀ قضات آلمانی است که بگویند اتهامات وارد شده از سوی اسپانیایی‌ها، در نظام قضایی آلمان چه معنا و چه معادلی دارد.

 

دولت آلمان که تلاش می‌کند از گرفتاری‌های احتمالی این پروندۀ دشوار پرهیز کند، تأکید می‌کند که تصمیم فقط به عهدۀ قوه قضاییه است و قوۀ مجریه هیچ دخالتی در این وقایع ندارد. استفن سایبِرت، سخنگوی آنگلا مرکل اطمینان داد که در “اسپانیا حاکمیت حق و دموکراسی برقرار است” و افزود که “میان مقامات قضایی کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا اعتماد خاصی وجود دارد”.

 

دولت اسپانیا هم در این مورد اظهار نظری نکرده و فقط بازداشت پوجدمون را “خبر خوش” دانسته است.

 

اما در ژنو، کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که شکایتی را از سوی کارلس پوجدمون دریافت کرده است. طرفداران پوجدمون معتقدند که مادرید حقوق وی را به عنوان منتخب مردم زیر پا گذاشته و حتی حق آزادی بیان این رهبر جدایی‌خواه را رعایت نکرده است.

 

پوجدمون روز یکشنبۀ گذشته هنگامی که می‌خواست از طریق دانمارک وارد آلمان شود، بازداشت شد. نمایندگی پلیس جنایی آلمان در مادرید، حضور پوجدمون را به پلیس مرزی آلمان اطلاع داده بود. اما وزارت کشور آلمان نگفت که آیا پلیس جنایی به نوبۀ خود این خبر را از سرویس‌های اطلاعاتی اسپانیا دریافت کرده بوده است یا خیر.

​​​​​​​پوجدمون رئیس پیشین دولت محلی کاتالونیا در آلمان بازداشت و دوشنبه برابر دادگاه قرار می‌گیرد

یک دادگاه ایالتی دوشنبه درباره تحویل احتمالی پوجدمون به اسپانیا تصمیم می‌گیرد. در بارسلون و شهرهای دیگر کاتالونیا هزاران نفر به بازداشت پوجدمون توسط پلیس آلمان اعتراض کردند و در مواردی با مأموران پلیس درگیر شدند.

ادامه »

اسپانیا, المان, جهان, خبر, فنلاند

داعش مسئولیت حملات تروریستی جنوب فرانسه با ٣ تن کشته و ١٦ نفر زخمی را برعهده گرفت

در سه حملۀ مسلحانه پی در پی توسط یک اسلام‌گرای افراطی در جنوب غربی فرانسه ٣ تن کشته و ١٦ نفر زخمی شدند. به گفتۀ رئیس جمهوری فرانسه حال دو تن از آنان وخیم است. این جهادگرا در فرانسه، زاده و بزرگ شده‌است.

ادامه »

تروریسم, جهان, خبر, فرانسه