اعتصاب سراسری در تونس در اعتراض به پایین‌بودن دستمزدها

به گزارش خبرگزاری رویترز، اعتصاب سراسری کارکنان دولتی تونس با فراخوان بزرگترین اتحادیه مشاغل این کشور و در اعتراض به مخالفت دولت با بالا بردن دستمزدها از امروز شروع شده است.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, تونس, جهان, خبر, شمال افریقا

مخالفان برنامه ریاضت اقتصادی دولت آرژانتین به خیابان‌ها آمدند

به گزارش خبرگزاری رویترز، در نخستین دور از اعتراضات برنامه ریزی شده علیه برنامه ریاضت اقتصادی دولت و افزایش هزینه خدمات عمومی، ده ها هزار آرژانتینی در خیابانهای بوئنس آیرس تظاهرات کردند.

ادامه »

ارژانتین, اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر

تداوم حضور قدرتمند جلیقه زردها در خیابان‌های فرانسه

به گزارش خبرگزاری فرانسه، معترضان جلیقه زرد فرانسوی در حالی بار دیگر به خیابان ها بازگشته اند که سخنگوی دولت پاریس تاکید کرده است، کسانی که هنوز به اعتراضات ادامه می دهند افرادی تندرو و افراطی هستند که تنها خواستار سرنگونی دولت هستند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

ادامه اعتراضات “جلیقه زردها” در فرانسه

به نقل از خبرگزاری رویترز، گزارش شد که درگیری‌های پراکنده‌ای نیز بین معترضان با نیروهای پلیس در چندین شهر فرانسه از جمله شهرهای بوردو و نانت اتفاق افتاد و نیروهای پلیس علیه معترضان گاز اشک آور و نارنجک‌های گیج کننده شلیک کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

شکاف طبقاتی عامل اصلی اعتراض‌های فرانسه است

کارشناس فرانسوی معتقد است که عمیق تر شدن ­شکاف طبقاتی و زیان طبقه متوسط دلیل اصلی شکل گیری تظاهرات و اعتراض های جاری در فرانسه بوده و دولت پاریس هیچ چاره ای ندارد جز اینکه برای این مشکل تا دیر نشده پاسخی ارائه دهد.

 

شبکه تلویزیونی فرانس 24 امروز افزود: با وجود عقب نشینی دولت فرانسه از تصمیم خود درباره افزایش مالیات سوخت، تظاهرات و اعتراض ها در این کشور هچنان ادامه دارد.

 

دولت فرانسه برای یافتن مخاطبی قابل اعتماد از بین معترضان با مشکل مواجه شده است.

 

‘ویرژینی ارز’ کارشناس مسائل سیاسی در این باره گفت که علت اصلی اعتراض های فرانسه، عمیق تر شدن شکاف طبقاتی میان مردم است. البته باید گفت که معترضان به سیاست های اقتصادی دولت دو دسته هستند، گروهی می خواهند خرابکاری کنند و گروهی دیگر که خواهان نشان دادن خشم خود هستند. بی شک برخی از معترضان با خرابکاری هایی که در هفته گذشته شاهد آن بودیم، موافق نیستند. باید دید که آیا فرانسوی ها از این جنبش حمایت می کنند یا خیر؟ بر اساس آخرین نظرسنجی ها، 80درصد از مردم فرانسه از این جنبش حمایت کردند و این حمایت روز به روز در حال افزایش است.

 

وی ادامه داد: مردم فرانسه، از بازیگران سینما گرفته تا شخصیت های مطرح از جمله فرانسوا اولاند رئیس جمهوری پیشین از معترضان حمایت کردند. اولاند به دیدار معترضان رفت و از آنها خواست به اعتراض خود ادامه دهند. البته این حرکت خوشایند مکرون نبود و علت این ناراحتی را می توان حدس زد. باید دید که آیا ممکن است نظر فرانسوی ها در مورد معترضان تغییر کند یا خیر. چنین تغییری به قطع یقین خواسته دولت است. دولت پاریس می خواهد هیچ کس از این جنبش که به تندروی و خشونت دچار شده حمایت نکند. تظاهرکنندگان بدون حمایت مردم قطعا نخواهند توانست مدت زیادی به اعتراض های خود ادامه دهند.

 

این کارشناس سیاسی به طرح شعارهایی تند همچون کناره گیری امانوئل مکرون از مقام ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: استعفای مکرون، انحلال سنا و مجلس ملی از خواسته هایی بود که تظاهرکنندگان در شعارهای خود مطرح کردند.

 

این کارشناس فرانسوی ادامه داد: مساله اینجاست که هیچ کس، نه معترضان و نه اعضای دولت بر اوضاع مسلط نیستند. دولت بر اوضاع مسلط نیست چون در بین معترضان مخاطبی ندارد. چنین اتفاقی بی سابقه است. در اعتراض های سندیکایی همواره نماینده و میانجی حضور داشته اند. اما اکنون هیچ نماینده و میانجی نیست و همه چیز مبهم است. دولت هم در چنین شرایطی تصمیم گرفته عقب نشینی نکند و منتظر بماند.

 

به عقیده ارز، اما آن چه وجود دارد این است که شکاف طبقاتی در فرانسه نیز مثل هر کجای دیگر به شدت افزایش یافته است. مخالفان این شکاف طبقاتی در فرانسه اعتراض خود را بیان کرده اند. طبقه متوسط فرانسه موقعیت خود را از دست داده و این طور احساس می شود که این قشر از جامعه اصلی ترین بازندگان هستند. در چنین شرایطی دولت می بایست برای این مشکل پاسخی ارائه کند.

اعلام همبستگی حزب چپ آلمان با «جلیقه‌زردها»

هیأت‌‌ رئیسه‌ حزب چپ آلمان با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام همبستگی خود با جلیقه‌زردها، خواسته‌های آنان را «به‌حق» خواند و اعلام کرد که دولت فرانسه «تنها در خدمت منافع ثروتمندان» است.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, المان, بلژیک, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه, هلند

با یورش پلیس بلژیک به‌«جلیقه زردها» در بروکسل ۱۰۰ نفر از آنان بازداشت شدند

به گزارش یورونیوز، همزمان با تظاهرات جلیقه زردها در پاریس، معترضان به سیاست‌های دولت بلژیک نیز با شمایل مشابه در بروکسل پایتخت این کشور تظاهرات کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, بلژیک, جهان, خبر, هلند

در آخرین تحول؛ اتحادیه کارگری پلیس فرانسه اعلام اعتصاب نامحدود کرد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، اتحادیه کارگری پلیس فرانسه از امروز – شنبه – اعلام اعتصاب نامحدود کرده است. این در حالی است که امروز «جلیقه‌زرد»ها بناست در سراسر پاریس دست به تظاهرات بزنند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

کامیون‌داران و کشاورزان فرانسوی به جلیقه‌زردها می‌‌پیوندند

با شدت گرفتن اعتراض‌ها در فرانسه، اتحادیه‌های کامیون‌داران و کشاورزان این کشور نیز اعلام کرده‌اند علیه سیاست های اقتصادی دولت ماکرون دست به اعتراض و اعتصاب می‌زنند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

اگرچه ماکرون رسما طرح افزایش مالیات بر سوخت را لغو کرد با این وجود اعتراضات بیشتری برنامه‌ریزی شده‌است

رئیس جمهوری فرانسه پس از سه هفته اعتراضات سراسری که در جریان آن چهار تن کشته شده و باعث بدترین آشوب‌های ضد دولتی در پاریس از سال ۲۰۰۵ میلادی شد، رسما برنامه افزایش مالیات بر سوخت را لغو کرد.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا, فرانسه