کوبا با رد ادعای آمریکا: هاوانا خود قربانی تروریسم واشنگتن است

کوبا اقدام آمریکا برای گنجاندن نام این کشور در فهرست حامیان تروریسم را «فرصت‌طلبی سیاسی» توصیف و با ردّ قاطعانه این ادعاها اعلام کرد که هاوانا، خود سال‌ها قربانی تروریسم واشنگتن بوده است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, تحلیل, تروریسم, جهان, حقوق بشر, کوبا

سندیکاهای کارگری امریکا در مورد حمله به‌دموکراسی به‌مجلس هشدار دادند

سندیکاهای ایالات متحده “تلاش برای کودتا” در این هفته را محکوم کردند و  دونالد ترامپ را مستقیماً به دلیل ایجاد هرج و مرج و تلاش برای جلوگیری از تصویب پیروزی جو بایدن در انتخابات مقصر دانستند.

ادامه »

اجتماعی, امریکا, امریکای شمالی, حقوق بشر, خبر, کارگری

سوءمدیریت آمریکا در واکسیناسیون کرونا؛ واکسن‌هایی که دورانداخته می‌شود

سوءمدیریت در توزیع و تزریق واکسن کرونا در آمریکا موجب شده تا درصدی از واجدان شرایط تمایلی به واکسیناسیون نداشته و حتی در برخی موارد واکسن‌های کرونا بلااستفاده منقضی شوند.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر

شورش در آمریکا نماد ورشکستگی دستگاه سیاسی

آمریکا که همواره درباره وضعیت دموکراسی در سایر کشورهای جهان ابراز نگرانی کرده، در حال حاضر در حال تبدیل شدن به کانون این نگرانی‌ها در داخل و خارج است

 

به گزارش رادیو بین‌المللی چین، سیاستمداران آمریکایی در حالی که همواره خودشان را مدافعان دموکراسی معرفی می‌کنند و مشتاقند که دموکراسی آمریکایی را در سراسر جهان تبلیغ کنند،  حقیقتا در حال برافروختن شعله‌های آتش و تحریک تقابل‌ها و درگیری‌های خشونت بار هستند؛ این سیاستمداران، امروزه به دلیل راه انداختن همین خشونت‌ها، نهایتا طعم آن را خود  را چشیدند! ناآرامی‌های امروز در آمریکا، اندوه و پریشانی را در کشوری که خود را به اصطلاح «چراغ هدایت به سوی دموکراسی» توصیف می‌کند، به خوبی به تصویر می‌کشد.

 

روز گذشته برابر با ۶ ژانویه/۱۷ دی ماه، قرار بود دو مجلس سنا و نمایندگان کنگره آمریکا نشست مشترکی را با محور شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری اخیر در این کشور برگزار کنند؛ این یک رویداد تشریفاتی در آمریکا محسوب می‌شود اما برگزاری آن، با به راه افتادن تظاهراتی بسیار گسترده همراه شد و ناآرامی‌هایی رقم خورد و خونریزی به راه افتاد و تمامی این حوادث جهان را حیرت زده کرد!

 

در جریان این درگیری ها، گزارش کشته شدن ۴ نفر منتشر شده است.

 

این تظاهرات در حالی برگزار شد که مقامات واشنگتن در اقدامی نادر، اقدام به وضع قوانین مربوط به منع رفت و آمد کرده‌اند.

 

روزنامه «راشاتودی» در گزارشی با محور تظاهرات در آمریکا نوشت که آمریکا در نهایت طعم به اصطلاح دموکراسی خارجی اش را چشید!

 

صحنه درگیری‌های اتفاق افتاده در کنگره آمریکا را نمی‌توان ناشی از درگیری‌های کوته‌بینانه دو حزبی در این کشور توصیف کرد بلکه این تظاهرات در حقیقت نمادی از «ورشکستگی کامل اخلاقی کل دستگاه سیاسی و رسانه‌ای آمریکا» است.

 

دموکراسی به اصطلاح آمریکایی به عنوان بخش مهمی از قدرت نرم این کشور همواره ابزاری مهم در دست مقامات این کشور بوده است تا این مقامات از آن جهت مدیریت چهره و وجهه جهانی آمریکا استفاده کنند؛ این دموکراسی به اصطلاح آمریکایی همچنین به سلاحی در دست مقامات این کشور جهت صادر کردن ارزش‌های آمریکایی و جستجوی هژمونی و سلطه طلبی جهانی تبدیل شده است.

 

اما با این حال، انتخابات ریاست جمهوری اخیر در آمریکا درست مانند یک تصویربرداری با اشعه ایکس عمل کرد؛ این انتخابات ناآرامی‌ها و آشفتگی‌های حاکم در داخل خود آمریکا که خود را راهنمای دموکراسی جهان معرفی می‌کند، نمایان کرد؛ آمریکا که همواره درباره وضعیت دموکراسی در سایر کشورهای جهان ابراز نگرانی کرده، در حال حاضر در حال تبدیل‌شدن به کانون این نگرانی‌ها در داخل و خارج است!

 

سال ۲۰۲۱، مصادف است با دهمین سالگرد راه اندازی «بهار عربی»؛ بسیاری از دولت‌های غرب آسیا و شمال آفریقا در جریان این به اصطلاح بهار عربی که با مداخله آمریکا و سایر کشورهای غربی به راه افتاد و به تظاهرات خیابانی ختم شد، سرنگون شدند؛ با این وجود، بهار عربی، هیچ بهاری برای کشورهای منطقه به ارمغان نیاورد و در عوض به الگوی منفی دیگری از تبلیغات دموکراسی آمریکایی در سراسر جهان تبدیل شد.

 

مردم بیشتر کشورها که بهار عربی را تجربه کرده‌اند، به خوبی آگاهند که آنچه به اصطلاح دموکراسی آمریکایی برای آنها به ارمغان آورد، نه تنها یک زندگی جدید نبود، بلکه وقوع بلایا و رنج های بی‌پایان بود.

 

«گروه اوراسیا» که یک شرکت مشاوره ای در امور سیاسی با شهرت جهانی محسوب می‌شود، اخیرا اقدام به انتشار گزارشی با محور «۱۰ تهدید و خطر برتر جهان در سال ۲۰۲۱» کرده است؛ در این گزارش آمریکای تکه تکه شده، در صدر فهرست خطرات جهان در سال جاری میلادی قرار گرفته است.

 

در گزارش گروه اوراسیا آمده است که آمریکا به عنوان یک ابرقدرت تکه تکه شده، برای همه دردسرساز خواهد شد.

 

بهتر است که آمریکا به عنوان کشوری که سایر کشورهای جهان را به عدم رعایت دموکراسی متهم می‌سازد و از این بهانه، برای تحمیل تحریم بر سایر کشورها و براندازی دولت‌ها و حتی اقدام نظامی علیه آنها سوء استفاده می‌کند، نگاهی عمیق و دقیق نیز به وضعیت دموکراسی در کشور خودش بیندازد و از دردسر آفرینی برای جهان دست بردارد!

آغاز فعالیت پارلمان جدید ونزوئلا؛ تقویت «چاویسم» در آمریکای لاتین / پشتیبانی روسیه از مجمع ملی جدید ونزوئلا

به رغم ممانعت سران برخی کشورها از جمله آمریکا در به رسمیت شناختن مجلس ملی ونزوئلا و شکست مخالفان دولت مادورو، آغاز به کار این مرجع قانونگذار با حضور نمایندگان موافق سیستم بولیواری، نویدبخش تحولاتی سرنوشت ساز در آینده سیاسی این کشور و تقویت نظام چاویسم درآمریکای لاتین به شمار می‌رود.

ادامه »

اتحادیه عرب, امریکا, امریکای لاتین, انتخابات, تحریم, خبر, روسیه, کانادا, ونزوئلا

سی‌ان‌ان؛ آمریکا در هرج و مرج و چین در مسیر پیشرفت

تارنمای شبکه آمریکایی سی ان ان روز پنجشنبه نوشت: ایالات متحده صحنه هرج‌ومرج و آشوب‌های انتخاباتی است و با وجود گرفتاری کشورهای سراسر جهان در همه‌گیری کووید – ۱۹، چین در مسیر پیشرفت قرار دارد و در حال احیای اقتصاد و دنبال کردن اهداف ژئوپولیتیکی‌اش است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, بلژیک, جهان, چین, شرق آسیا, همبستگی