اعتراض دیده‌بان حقوق بشر به تشدید سرکوب کارگران و معلمان در ایران

دیده‌بان حقوق بشر از برخوردهای امنیتی اخیر با فعالان کارگری و معلمان در ایران انتقاد کرد. به گفته این سازمان جهانی حقوق بشری، اظهارات مقام‌های ایران درباره‌ وحدت ملی، با توجه به زندانی کردن این فعالان “پوچ” است.

ادامه »

ایران, بیانیه, حقوق بشر, خبر, کارگری, معلمان

نخستین روز دور دوم تحصن معلمان در ایران

دور دوم تحصن معلمان ایران روز سه‌شنبه ۲۲ آبان (۱۳ نوامبر) با تجمع اعتراضی شمار زیادی از معلمان آغاز شد. این دور از تحصن که به دعوت “شورای هماهنگی تشکل‌‌های صنفی فرهنگیان” انجام می‌شود، دو روز طول خواهد کشید.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, معلمان

هاشم خواستار، معلم بازنشسته آزاد شد/ پیام هاشم خواستار به مردم ایران

بعد از ظهر امروز شنبه ۱۹ آبان‌ماه ۹۷ هاشم خواستار معلم بازنشسته و عضو کانون صنفی معلمان مشهد که در بخش روانی بیمارستان ابن‌سینای مشهد بازداشت بود آزاد شد.

ادامه »

ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, معلمان

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران؛ اکثریت معلمان زیر خط فقر هستند

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با صدور بیانیه‌ای نسبت به پایین آمدن سطح معیشتی و رفاهی مزدبگیران اعتراض کرده‌است.

 

در این بیانیه می‌خوانیم: سالهاست فرهنگیان بازنشسته و شاغل به خاطر پایین بودن حقوق و دستمزد در رنج‌اند و نسبت به کاهش بودجه و سرانه‌ی ناچیز مدارس معترضند و برای نشان دادن این درد و رنج، مدام در حال کنشگری تعاملی و اعتراضی هستند.

 

فعالان صنفی معلمان در این بیانیه نسبت به گرانی و تورم افسارگسیخته شده و قدرت خرید پایین معلمان چون اکثریت زحمتکشان جامعه اعتراض کرده و آورده‌اند: این را نیز همگان لمس کرده‌اند که وزارت آموزش و پرورش به عنوان متولی و مسئول این مجموعه بزرگ چند میلیونی، هیچ برنامه و ایده‌ای عملی جهت بهسازی و اصلاح ساختار نظام آموزشی ندارد و به‌جای توجه به کیفیت آموزشی و معیشت معلمان هر روز بیشتر از قبل به سمت پولی‌سازی آموزش و فقیرسازی معلمان گام برمی‌دارد. قانون مدیریت خدمات کشوری بیش از ده سال است اجرا نمی‌شود؛ رتبه‌بندی سه سال است که هر ماه به ماه بعد حواله داده می‌شود و نرخ تورم و حقوق فرهنگیان هیچ همخوانی باهم ندارند و عملا اکثریت معلمان زیر خط فقر هستند و مدارس دولتی بی‌کیفیت شده‌اند و با پول مردم اداره می‌شوند.

 

آنها «آموزشی کیفی و رایگان» را حق همه دانش‌آموزان کشور دانسته‌اند و معتقدند؛ سخن گفتن از مشکلات فرهنگیان و حوزه‌ی آموزش و پرورش مثنوی 70 من کاغذ است و تکرار مکررات!

ایلنا

پنج سندیکای کارگری فرانسه خواستار آزادی فعالان صنفی معلمان شدند

پنج سندیکای کارگری فرانسه در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ایران از او خواسته‌اند نسبت به وضعیت «محمد حبیبی» معلم زندانی دربند، توجه ویژه‌ای داشته باشد.

ادامه »

ایران, جهان, حقوق بشر, خبر, فرانسه, معلمان