شورای اروپا: باید در برابر دغلکاری‌های ترامپ هم‌پیمان شویم

خبرگزاری رویترز گزارش داد: دونالد توسک رئیس شورای اروپا روز چهارشنبه با انتقاد شدید از سیاست های دونالد ترامپ گفت که این اتحادیه باید در برابر ادعاهای فریبکارانه دولت ایالات متحده، یکپارچه و همپیمان شود.

 

توسک در نشست خبری در صوفیه بلغارستان افزود: ترامپ موجب شد که اتحادیه اروپا واقع بینانه به جنگ تجاری و خروج امریکا از برجام نگاه کند و از توهم رهایی یابد.

 

به گفته وی، با توجه به تصمیم های اخیر رئیس جمهوری آمریکا، انسان ممکن است حتی چنین تصور کند که با دوستانی مانند این، ما چه نیازی به دشمن داریم . اما اگر بخواهیم صریح و شفاف سخن بگویم، اروپا باید از ترامپ قدردان و سپاسگزار باشد، زیرا به لطف تصمیم ها و سیاست های وی، ما از همه توهم ایمان رها شدیم.

 

توسک افزود: وی مارا وادار کرد که دریابیم در صورت نیاز به کمک، باید تنها به خود امیدوار و متکی باشیم.

 

به گزارش ایرنا؛ یک هفته بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای و تهدید رئیس جمهوری این کشور درباره اعمال دوباره تحریم های ایران، وزیران امور خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان روز سه شنبه در نشستی با حضور «فدریکا موگرینی» دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درباره گام های بعدی در خصوص توافق مذاکره کردند و وعده دادند که این توافق را بدون حضور آمریکا حفظ کنند.

 

موگرینی گفت: همه طرف ها درباره یافتن راه حل های عملی در هفته های آتی توافق کردند که شامل تداوم فروش محصولات نفت و گاز ایران ، حفظ معاملات بانکی و محافظت از سرمایه گذاری اروپا در ایران است.

 

وزارت خزانه داری (دارایی) آمریکا روز سه شنبه دقایقی قبل از آغاز نشست بروکسل تحریم های بیشتری را علیه ایران اعلام کرد؛ موضوعی که نشان می دهد دادن ضمانت به ایران تا چه اندازه می تواند دشوار باشد.

 

اروپایی ها و ایرانی ها اکنون کارشناسانی را برای نتیجه گیری فوری درباره برخی از اقدامات تعیین کرده اند و هفته دیگر بار دیگر در سطح معاون وزیر امور خارجه در وین دیدار می کنند.

 

 

 

سندرز: این تصور که می‌توان مشکلات را از طریق توسل به‌نیروی نظامی حل و‌فصل کرد، احمقانه است

‘برنی سندرز’ سناتور ارشد و رقیب انتخاباتی هیلاری کلینتون در انتخابات درون حزبی سال ۲۰۱۶ ، اقدام ترامپ برای خروج از برجام را ‘غیرعقلانی ‘ دانست و گفت: ترامپ با این اقدام ، باب تنش‌زدایی بین ایران و آمریکا را بست.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر

هیل: ترامپ شکاف بین آمریکا و اروپا را عمق بخشیده است

تارنمای رسانه آمریکایی هیل روز یکشنبه در مطلبی نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با تصمیم خود مبنی خارج کردن کشورش از توافق هسته ای، نظم جهانی را برهم زد، شکافی عمیق میان واشنگتن و متحدان اروپایی به وجود آورد و بر تنش ها در خاورمیانه افزود.

ادامه »

المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, خبر, فرانسه

خروج آمریکا از برجام؛ چرا شورای امنیت ساکت است؟

خویشتن‌داری شورای امنیت در قبال خروج یکطرفه آمریکا از توافق هسته‌ای بدون دلیل نیست؛ زیرا سکوت می‌تواند از بدتر شدن وضع پیشگیری کند. این موضوع به تبصره‌‌‌‌‌هایی در صفحه چهارم قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط می‌شود.

ادامه »

المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, چین, خبر, روسیه, فرانسه