شناسایی بقایای اجساد ۱۰۲ دانش‌آموز سرخپوست اینبار در نبراسکای آمریکا

گروهی از محققان در ایالت نبراسکای آمریکا گفتند بقایای اجساد بیش از ۱۰۰ تن از دانش‌ آموزان سرخپوست بومی جان باخته را در محل یک مدرسه شبانه‌روزی مخصوص سرخپوستان که در فاصله سالهای ۱۸۸۴ و ۱۹۳۴ تحت مدیریت دولت فدرال قرار داشت، یافته‌اند.

 

به گزارش ایسنا،‌ روزنامه گاردین گزارش داد،‌ این مدرسه واقع در شهر جنوآ در ایالت نبراسکای آمریکا طی سالهای ۱۸۸۴ تا ۱۹۳۴ توسط دولت فدرال آمریکا اداره شده و از بابت اعمال کار شاقه و مجازاتهای بی رحمانه شهرت داشت و جستجو برای گورستان محل دفن بسیاری از سرخپوستان بومی ادامه دارد.

 

بر اساس این گزارش، این اعمال شاقه و مجازاتهای بی رحمانه نسبت به این دانش آموزان سرخپوست رایج بوده و تعداد زیادی از آنها بر خلاف میلشان از خانواده‌ها و سرزمین‌هایشان جدا شده و برای آنها صحبت کردن به زبان مادری‌شان ممنوع شد و همچنین آنها را در تلاش برای حذف فرهنگ سرخپوستی و مطیع ساختن مجبور به گرویدن به مسیحیت کردند.

 

خبر کشف اجساد این دانش آموزان از سوی گروه موسوم به پروژه دیجیتال آشتی مدرسه سرخپوستان جنوآ، یک پروژه مشارکتی میان دانشگاه نبراسکا-لینکلن (UNL)، بنیاد مدرسه سرخپوستان جنوآی آمریکا و نوادگان و نمایندگان پنج قبیله نبراسکا اعلام شده و یکی از مهمترین تحولات مربوط به این پروژه از زمان آغازش در سال ۲۰۱۷ است.

 

به گفته محققان، اسامی ۱۰۲ دانش آموز فوت شده از منابعی شامل بایگانی‌های روزنامه‌ها و خبرنامه‌های مدرسه یافت شدند و این محققان گفتند که اسناد رسمی به هنگام بسته شدن این مدرسه از بین برده یا پراکنده شدند.

 

مارگارت جیکوبز، استاد تاریخ در دانشگاه UNL مدیر مشترک این پروژه اظهار کرد، شاید برخی از اسامی تکراری باشند اما احتمالا آمار تلفات مربوط به این مدرسه که هزاران دانش آموز دیگر متعلق به بیش از ۴۰ قبیله را در تاریخ ۵۰ ساله‌اش پذیرش کرد، خیلی بیشتر است.

 

او عنوان کرد که اسامی بعد از رایزنی با رهبران قبایل و بعد از خاتمه یافتن تلاش‌ها برای ردیابی بستگان در قید حیات فوت شدگان منتشر خواهند شد.

 

جیکوبز به نشریه Omaha World-Herald گفت: این بچه‌ها در مدرسه جان باختند. آنها شانس رفتن به خانه را پیدا نکردند. من فکر می‌کنم که نوادگان شایسته دانستن اینکه چه اتفاقی برای اجدادشان افتاده، هستند.

 

برخی از دانش آموزان ۴ تا ۲۲ ساله در اثر تصادف، غرق شدن یا تیراندازی و در یک مورد بر اثر برخورد با یک قطار باری جان خود را از دست دادند. اما بیشتر آنها بر اثر بیماری مردند. سل و ذات الریه در سیستم مدارس فدرال سرخپوستان که در دهه ۱۸۶۰ با هدف آموزش جوانان قبایل سرخپوست به زبان انگلیسی ایجاد شدند، رایج بود.کانادا نیز در ماه‌های اخیر با موارد مشابهی از کشف گورهای دانش‌آموزان بومی که به مدارس مسیحی فرستاده شده بودند، مواجه بوده است.

مخالفت بیش از ۸۰ کشور با مداخله در امور داخلی چین به بهانه حقوق بشر

خبرگزاری شینهوا گزارش داد، بیش از ۸۰ کشور در جریان نشست کمیته سوم هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل با مداخله در امور داخلی چین به بهانه حقوق بشر مخالفت کردند.

ادامه

اسیای مرکزی, امریکا, امریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, جهان غرب, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, سازمان ملل, شرق آسیا, کوبا, کویت, گزارش, نسل کشی

درخواست چین از کانادا برای جبران تبعیض علیه بومیان

سخنگوی وزارت خارجه چین از اوتاوا خواست با بازبینی در رویکرد حقوق بشری خود، به اصلاح ریشه‌ای برخوردهای نابرابر با بومیان کانادا و جبران ظلم های صورت گرفته علیه آنان بپردازد.

ادامه

امریکای شمالی, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا, کانادا, نسل کشی