شرک‌کنندگان نشست آستانه: حضور نظامی آمریکا در سوریه تاثیر منفی بر حل و فصل اوضاع در این کشور دارد

در نشست آستانه چه گذشت؟

 

تمامی شرک‌کنندگان در دور یازدهم رایزنی‌های آستانه درباره سوریه، در این باره با یکدیگر هم عقیده بودند که حضور نظامیان آمریکایی در خاک سوریه، تاثیر منفی بر حل و فصل مشکلات در این کشور دارد و آمریکا باید از سوریه خارج شود.

 

روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو، امروز در تحلیلی نوشت: یازدهمین دور از مذاکرات بین المللی درباره سوریه در چارچوب مذاکرات آستانه روز گذشته در پایتخت قزاقستان به پایان رسید. روسیه به مخالفان سوری پیشنهاد کرد تا در زمینه مبارزه با تروریسم در استان ادلب همکاری کنند، ولی آنها با این نظریه بسیار محتاطانه برخورد کردند.

 

در جریان مذاکرات دو روزه در آستانه توافق مشخصی نیز در رابطه با مسئله شکل‌گیری کمیته قانون اساسی سوریه به دست نیامد. تنها مسئله‌ای که تمامی شرکت کنندگان در نشست آستانه با آن موافق بودند، تاثیر منفی حضور آمریکا در خاک سوریه بود.

 

“الکساندر لاورنتیف” نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در حل و فصل اوضاع سوریه روز گذشته در پایان مذاکرات دو روزه در آستانه پیشنهاد مسکو برای کمک به منظور پاکسازی استان ادلب از وجود تروریست‌ها که تعداد آنها نزدیک به 15 هزار نفر است، رابه مخالفان میانه‌روی سوری ارائه کرد.

 

“بشار جعفری” رئیس هیئت نمایندگی دولت سوریه در مذاکرات آستانه نیز تاکید کرد که اگر ترکیه قادر نیست گروه‌های تروریستی را از فاصله 20 کیلومتری در غرب استان ادلب و شمال استان‌های لاذقیه و حماء دور سازد، نیروهای دولتی و متحدان روسی آنها مبارزه با تروریسم در منطقه را از سر خواهند گرفت. مقامات مسکو فعلا توانسته‌اند از این تمایل مقامات دمشق جلوگیری کنند، ولی مقامات رسمی روسیه هشدار داده‌اند که صبر آنها در این باره تا ابد نخواهد بود.

 

به نوشته این روزنامه، روسیه به همراه متحدانش در حل و فصل اوضاع سوریه یعنی ایران و ترکیه، نمایندگان دمشق و مخالفان سوری که در مذاکرات آستانه شرکت کرده بودند، همگی بر این عقیده هستند که حضور نظامی آمریکا در سوریه تاثیر منفی بر حل و فصل اوضاع در این کشور دارد.

 

الکساندر لاورنتیف تأکید کرد، مسکو همچنان درک نمی‌کند که چرا آمریکایی‌ها در مناطق شمال شرقی سوریه باقی مانده‌اند. به گفته وی، مسکو اصلا متقاعد نشده که نیروهای آمریکایی به کردها و شبه نظامیان عرب در مبارزه با گروه تروریستی داعش کمک می‌کنند. این مقام روس یادآور شد که نمایندگان مخالفان سوری نیز دیدگاه منفی نسبت به حضور آمریکا در این کشور دارند

 

در مجموع همه شرکت کنندگان در نشست آستانه از مذاکرات صورت گرفته درباره حل و فصل اوضاع در سوریه رضایت داشتند، هر چند نتیجه مشخصی از این دور از رایزنی‌ها حاصل نشد و طرفین تنها توافق کرده‌اند که مذاکرات در باره حل و فصل مشکلات ادامه پیدا کند.

تسنیم

کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضاء شد+ متن کامل کنوانسیون

سران پنج کشور ساحلی دریای خزر کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را امضا کردند.   کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر عصر یکشنبه و در پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در شهر آکتائوی قزاقستان؛ توسط سران جمهوری اسلامی ایران، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان امضا شد.   جمهوری اسلامی ایران همزمان متنی را به

ادامه »

اذربایجان, اسیای مرکزی, ایران, جهان, خبر, روسیه, قزاقستان

نماینده ویژه پوتین: به‌خاطر اعزام نظامیان شوروی به‌افغانستان عذرخواهی نمی‌کنیم

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در واکنش به درخواست سفیر افغانستان در مسکو مبنی بر عذرخواهی روسیه برای ۹ سال اِشغال افغانستان توسط شوروی تصریح کرد که مسکو از هیچکس عذرخواهی نخواهد کرد.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, جهان, خبر, روسیه