زاسپکین: احتمال جنگ هسته‌ای/ نهایتا نیروهای ترکیه سوریه را ترک می‌کنند

سفیر روسیه در بیروت با اشاره به تلاش مسکو برای توسعه نقش خود در لبنان تاکید کرد، عملکرد آمریکا در منطقه به گونه‌ای است که جهان را به سوی جنگ سوق می‌دهد.

ادامه »

اکراین, امریکا, ایران, ترکیه, تروریسم, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, گرجستان, لبنان, هندوستان

شاهدان سوری: ادعای استفاه از سلاح شیمیایی در دوما بی‌اساس است

شاهدان عینی از منطقه دوما در غوطه شرقی سوریه با حضور در جلسه سازمان منع سلاحهای شیمیایی در لاهه هلند تاکید کردند که ادعای کاربرد سلاح شیمیایی در دوما بی پایه و اساس است.

 

به گزارش ایرنا، 15 نفر از افرادی که در فیلم ها و تصاویر داخل بیمارستان در منطقه دوما در نزدیکی دمشق در زمان اعلام حمله شیمیایی ادعایی حضور داشتند و شامل پرسنل بیمارستان و افراد عادی بودند، با سفر به لاهه، در یک جلسه با سفرا و دیپلماتهای کشورهای عضو سازمان منع سلاحهای شیمیایی شرکت کردند.

 

این شاهدان عینی در این نشست که پنجشنبه شب برگزار شد، بی پایه و اساس بودن ادعای کاربرد سلاح شیمیایی در دوما را مورد تاکید قرار دادند.

 

به رغم جوسازی کشورهای غربی علیه روسیه و سوریه در خصوص برگزاری این جلسه، شمار کثیری از دیپلماتهای کشورهای عضو سازمان منع سلاح های شیمیایی و شورای اجرایی سازمان در این جلسه حضور یافتند.

 

کشورهای شرکت کننده در این نشست از جمله جمهوری اسلامی ایران خواستار پیگیری قانونی اتهام بی اساس کاربرد سلاح شیمیایی و انتساب اتهام واهی به دولت سوریه و همچنین طرح این موضوع در شورای امنیت سازمان ملل متحد شدند.

 

این در حالی است که هیات حقیقت یابی از سازمان منع سلاحهای شیمیایی روز 14 آوریل (25 فروردین) به دمشق اعزام شد و در روز 21 آوریل (اول اردیبهشت) موفق به بازدید از دوما شد. این هیات که با افرادی در این ارتباط در دمشق مصاحبه کرد، روز چهارشنبه گذشته (5 اردیبهشت) از دومین مکان مورد نظر در دوما بازدید کرد و قرار است نمونه های برداشته شده از محل در آزمایشگاههای سازمان منع سلاحهای شیمیایی بررسی شوند.

 

انتقال شاهدان «صحنه سازی حمله شیمیایی در دوما» به هلند

 

به گزارش روز چهارشنبه آسوشیتد‌پرس، گروهی از شهروندان سوری برای ارائه شهادت درباره حمله شیمیایی در «دوما» به هلند منتقل شدند.

 

این افراد با کمک روسیه به هلند منتقل شدند تا درباره صحنه‌سازی حمله شیمیایی در غوطه شرقی، در مرکز سازمان منع سلاح‌های شیمیایی شهادت دهند.

 

دست‌کم ۱۵ شهروند سوری از جمله ۳ کودک، وارد مرکز فرماندهی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در لاهه شدند و طی ساعات آتی درباره حمله شیمیایی در دوما شهادت می‌دهند.

روسیه: ما بار دیگر اجازه اقدام نظامی امریکا علیه سوریه را نخواهیم داد

به گزارش خبرگزاری راشاتودی، غسان عبید، نماینده سوریه در سازمان منع تسلیحات شیمیایی در کنفرانس خبر در مقر سازمان گفت، ارائه شهود دروغین بودن ادعاهای کشورهای غربی و کذب آنها درباره ادعاهای استفاده از سلاح‌ شیمیایی در دوما را برملا می‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, هلند

سازمان منع تسلیحات شیمیایی برای دومین بار از «دوما» نمونه‌برداری کرد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سازمان منع تسلیحات شیمیایی (OPCW) امروز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که بازرسان این سازمان برای دومین بار نمونه هایی را در محل ادعائی وقوع حمله شیمیایی در شهر «دوما» واقع در غوطه شرقی و در نزدیکی دمشق پایتخت سوریه جمع‌آوری کرده اند.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, فرانسه