مصر: راه‌حل بحران سوریه سیاسی است / راه حل بحران یمن، نظامی نیست

«عبدالفتاح السیسی » رئیس جمهوری مصر امروز یکشنبه در دیدار «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در مورد بحران در سوریه گفت:این بحران باید از طریق سیاسی حل شود.   به نقل از تارنمای خبری «المصدر» السیسی افزود: بحران در سوریه باید به گونه ای حل شود که ضمن حفظ یکپارچگی ارضی این کشور خواسته

ادامه »

الجزایر, جهان, خبر, سوریه, عربستان سعودی, فرانسه, لیبی, مصر

آغاز دیدار تاریخی رهبران دو کره در منطقه غیرنظامی

به نوشته روزنامه گاردین، کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی و مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی امروز دیداری تاریخی در مرز دو کره داشتند و اکنون برنامه صبحگاهی آنها تکمیل شده است و طرفین برای صرف نهار جدا می‌شوند.

ادامه »

تشنج زدایی, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

سیف‌الاسلام قذافی با توزیع مجله‌ای تحت عنوان “ماندلای لیبی” تبلیغات انتخاباتی خود را آغاز کرد

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، عبدالمنعم درمبه، مدیر کمیپین انتخاباتی سیف‌الاسلام قذافی، تاکید کرد که مجله “ماندلای لیبی” با توجه به پراکنده بودن اتباع لیبیایی در ۲۴ استان تونس توزیع خواهد شد.

 

وی در ادامه افزود: این مجله همچنین در کشورهای مغرب عربی وسپس کشورهای اتحادیه اروپا که تعداد زیادی از شهروندان لیبیایی از زمان آغاز انقلاب ۱۷ فوریه ۲۰۱۱ میلادی به آن‌جا مهاجرت کرده‌اند، توزیع خواهد شد.

 

درمبه همچنین تصریح کرد: لقب ماندلای لیبی را اعضای تیم این کمپین به سیف‌الاسلام داده‌اند.

 

وی همچنین اظهار داشت: هدف این کمپین تشویق لیبیایی‌ها به مشارکت گسترده در انتخابات آتی است و مجله مذکور برنامه‌های انتخاباتی سیف‌الاسلام قذافی را توضیح خواهد داد.

 

سیف‌الاسلام در ماه مارس گذشته از کاندید شدن خود در انتخابات ریاست جمهوری لیبی خبر داده بود.

 

سیف‌الاسلام ۴۵ ساله پس از گذشت چند سال در زندان لیبی به موجب عفو عمومی آزاد شد.

 

دادگاه کیفری بین‌المللی خواستار تسلیم سیف‌الاسلام به اتهام “ارتکاب جنایات جنگی” در جریان انقلاب لیبی شده است اما وکلای مدافع می‌گویند: دادگاه بین‌المللی برای ما در لیبی الزام‌آور نیست چرا که ما اساسنامه دادگاه را امضا نکردیم و بخشی از ارکان سازمان ملل نیست.

 

نلسون ماندلا، نخستین رئیس جمهور سیاهپوست آفریقایی است که به خاطر مبارزه با نظام تبعیض نژادی در کشورش بیش از دو دهه در زندان بازداشت بود.

 

طبق آمار غیررسمی جمعیت لیبی در سال ۲۰۱۷ میلادی به شش میلیون و ۶۵۰ هزار تن رسیده است که ۱۲ درصد از آن‌ها ( نزدیک به ۸۰۰ هزار تن) در خارج از این کشور اقامت دارند که اکثر آن‌ها در مصر، تونس و الجزایر هستند.
ایسنا

مراکش جنگنده‌هایش را از ائتلاف عربی خارج می‌کند

منابع محلی مراکش به نقل از منابع آگاه گزارش دادند، ارتش این کشور تصمیم گرفته جنگنده‌های خود را که در چارچوب ائتلاف عربی به رهبری عربستان در جنگ یمن مشارکت داشتند را بازگرداند.

ادامه »

جهان, خبر, عربستان سعودی, مراکش, یمن

پیام حمایتی پسر جمال عبد الناصر برای اسد درباره حمله به سوریه

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، عبد الحکیم عبد الناصر، پسر جمال عبد الناصر، رئیس جمهور فقید مصر در پیامی برای بشار اسد، رئیس جمهور سوریه ضمن محکوم کردن حمله سه‌گانه اخیر علیه این کشور، حمله سه‌گانه به مصر در سال ۱۹۵۶ را یادآور شد.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, سوریه, شمال افریقا, فرانسه, مصر

الشرق الاوسط: خلیفه حفتر پیشنهاد فایز السراج برای تقسیم قدرت را نپذیرفته است

این روزنامه فرامنطقه‌ای نوشت که بر اساس پیشنهاد فائز السراج، نخست وزیر دولت توافق ملی لیبی در طرابلس به خلیفه حفتر، فرمانده کل ارتش ملی لیبی، قدرت به صورت برابر میان دو طرف تقسیم می‌شود تا بحران سیاسی و نظامی در لیبی پایان یابد.

ادامه »

جهان, خبر, لیبی