تحریم‌های اقتصادی، بهانه‌ای برای تسریع کاربرد سیاست‌های نولیبرالی در آموزش و پرورش

روزنامه خراسان، ۹ دی‌ماه، نوشت: “موضوع ٬خرید خدمت نیروی انسانی٬ در آموزش‌وپرورش که توسط رئیس‌جمهور در جلسه ارائه لایحه بودجه ۹۸ به مجلس مطرح شد باز هم این نگرانی را در حوزه آموزش ایجاد کرد که دولت به‌دنبال خصوصی‌سازی دستگاه عریض و طویل آموزش‌وپرورش است تا با این کار بار سنگین این وزارتخانه را از

ادامه »

ایران, حقوق بشر, مقاله

کوروش کرم‌پور، شاعر و روزنامه‌نگار معروف آبادانی بازداشت شد

در پي بازداشت کوروش کرم‌پور شاعر، روزنامه‌نگار و فعال مدنی آبادانی كه حدود يك هفته است در زندان منتقل شده است. تعدادی از روزنامه‌نگاران آبادانی در نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی واكنش نشان دادند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, روزنامه نگاران, فرهنگ

تجمع “پویش مردمی نجات خانه نیما یوشیج” امروز برگزار می‌شود

“پویش مردمی نجات خانه نیما یوشیج” امروز در پنجاه و نهمین سالروز درگذشت پدر شعر نو ایران مقابل خانه نیما یوشیج در محله دزاشیب تهران تجمع می‌کنند تا توجه مسئولان نسبت به رسیدگی به وضعیت این خانه را جلب کنند.

ادامه »

ایران, خبر, فرهنگ

سوریه: ارتش ترکیه آثار تاریخی عفرین را بمباران کرده است

به نقل از روزنامه رای الیوم، دکتر محمود حمود، مدیرکل اداره آثار باستانی سوریه اعلام کرد، ارتش ترکیه اقدام به تخریب آثار باستانی در منطقه عفرین کرده با توجه به اینکه سه مکان مهم تاریخی مورد هدف جنگنده‌های ترکیه قرار گرفته‌اند که از جمله آنها معبد “عین دارة” است که مربوط به تمدن دوره آرامی‌ها در سوریه است و آرامی‌ها آن را طی هزاره اول قبل از میلاد ساختند.

 

حمود همچنین گفت: این معبد دارای کنده‌کاری‌های بسیار زیباست و سالن‌های اول و دوم و سقف‌های گنبدی آن به دلیل بمباران‌های ارتش ترکیه به شدت آسیب دیدند.

 

دومین مکان معبد “النبی هوری” در منطقه بلبل واقع در شمال عفرین است که مانند شهر تدمر (پالمیرا) شامل دومین آمفی‌تئاتر رومانی در سوریه بعد از آمفی‌تئاتر بصری به اضافه قلعه اسلامی است. این سایت توسط هیئت سوری، لبنانی و فرانسوی کشف شده و شامل ساختمان‌های زیباست.

 

به گفته وی، سومین مکانی که مورد هدف قرار گرفته است منطقه “جندیرس” در عفرین است که مکانی بسیار مهم است که قدمت آن به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد بازمی‌گردد.

 

حمود همچنین تاکید کرد که تمامی این سه مکانی که مورد هدف حملات ارتش ترکیه قرار گرفتند مناطق باستانی و تاریخی هستند نه پایگاه یا مراکز نظامی.

 

وی در ادامه افزود: آنچه ارتش ترکیه انجام داده هدف قرار دادن میراث و تاریخ سوریه و جنگ علیه میراث و تاریخ ماست.

 

این در حالی است که نیروهای مسلح ترکیه اعلام کردند که ساختمان‌های دینی و فرهنگی، آثار تاریخی و باستانی و موسسات خیریه به هیچ وجه جزو اهداف‌شان نبوده است.

 

ارتش ترکیه همچنین اعلام کرد که فقط تروریست‌ها، مواضع و انبار تسلیحاتی‌شان و مواضع یگان‌های مدافع خلق کرد در منطقه عفرین را هدف قرار می‌دهند و جهت ممانعت از آسیب وارد کردن به غیرنظامیان و محیط زیست بسیار محتاطانه رفتار خواهد شد.

 

نیروهای مسلح ترکیه مدعی شدند، از آغاز این عملیات در بیستم ژانویه ۶۴۹ عضو سازمان‌های تروریستی را از صحنه خارج کرده‌اند این بدین معناست که ممکن است آنها کشته، زخمی و یا اسیر شده باشند.

ایسنا

آخرین وضعیت محمدرضا شجریان از زبان همایون

به گزارش یورو نیوز : «محمدرضا شجریان موسیقیدان، آهنگساز و خواننده شهیر ایرانی است که به دلیل بیماری مدت‌ها از صحنه اجرا دور مانده است. همایون شجریان، فرزند او در گفت‌وگو با یورونیوز از آخرین شرایط و وضعیت سلامت پدرش خبر داد: «اگر شرایط ایشان (محمدرضا شجریان) به گونه‌ای باشد که بتوانند و بخواهند که

ادامه »

ایران, خبر, فرهنگ

«خصوصی‌سازی آموزش» خانواده‌های مزدبگیر را تحت فشار قرار می‌دهد

به گفته یک کارشناس آموزش در دولت گذشته شمار مدارس غیر انتفاعی از کل مدارس کشور ۸ درصد بود که در دولت فعلی به ۱۲ درصد رسیده‌ است. وی افزود: مطابق اعلام مدیرکل دفتر مدارس غیرانتفاعی، قرار است شمار مدارس غیر انتفاعی از کل مدارس کشور به ۳۰ درصد برسد و این یعنی اینکه مردم باید

ادامه »

اقتصادی, ایران, فرهنگ, گفتگو

محمد رسول‌اف، فیلمساز، به «اقدام علیه امنیت ملی» متهم شد

شرکت فرانسوی که پخش فیلم تازه محمد رسول‌اف را برعهده دارد روز چهارشنبه ۱۹ مهر اعلام کرد که این فیلم‌ساز در ایران با اتهاماتی نظیر اقدام علیه امنیت ملی مواجه شده که می‌تواند حکم تا شش سال زندان را به دنبال داشته باشد.   خبرگزاری فرانسه به نقل از شرکت توزیع فیلم ای‌آرپی سلکشن گزارش

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, فرهنگ