محمود عباس سفیر آمریکا را «توله‌سگ» خواند!

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، روز گذشته در نشستی در رام‌الله، از «دیوید فریدمن» سفیر آمریکا در تل‌آویو به علت حمایت او از شهرک‌سازی اسرائیل در اراضی اشغالی، به شدت انتقاد کرد و او را «توله‌سگ» خواند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

پیش بینی نیوزویک از سقوط نتانیاهو

نیوزویک طرح روی جلد شماره جدید خود را به پیش بینی در خصوص احتمال برکناری «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسراییل از این سمت به دلیل فساد مالی و همچنین اینکه در صورت برکناری وی چه آینده ای در انتظار اسراییل خواهد بود اختصاص داده است.

ادامه »

اسراییل, جهان, حقوق بشر, خبر, فساد, فلسطین

تهدید هیلی علیه کشورهای مخالف نظر آمریکا در سازمان ملل

نشریه فارین پالیسی در شماره روز گذشته (پنجشنبه) خود از تلاش تهدید آمیز ‘نیکی هیلی’ نماینده آمریکا در سازمان ملل برای قطع کمک به کشورهایی خبر داد که در این سازمان از آمریکا حمایت نمی کنند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, زیمبابوه, ویتنام

دفتر بازرسی و حسابرسی اسراییل: ارتش درجنگ غزه عامدانه غیرنظامیان را هدف قرار داد

به گزارش روسیاالیوم، ژوزف شاپیرا، رئیس دفتر بازرسی و حسابرسی اسرائیل گزارشی درخصوص جنگ نوار غزه در تابستان ۲۰۱۴ میلادی تهیه کرد و در آن به شدت عملکرد ارتش و وزارت جنگ اسرائیل علیه غیرنظامیان فلسطینی را مورد هجمه قرار داد.

ادامه »

اردن, اسراییل, جهان, خبر, فساد, فلسطین

سوء‌قصد به نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین

به گزارش رادیو آلمان؛ رامی حمدالله، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی، از سوء‌قصدی احتمالی با مواد منفجره جان سالم به در برد. محمود عباس انگشت اتهام را به سوی سازمان تندروی حماس گرفته، اما حماس تکذیب کرده است.

 

مواد منفجره‌ی کار گذاشته شده در کنار کاروان خودروهای حامل نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی منفجر شده است. وزارت کشور تشکیلات خودگردان در باریکه‌ی غزه که مسئولیت آن با سازمان تندرو حماس است اعلام کرد که این انفجار در شمال باریکه‌ی غزه صورت گرفته، اما گزارشی درباره‌ی مجروح شدن کسی منتشر نشده است.

 

اما خبرگزاری فلسطینی معاَ Maan از ۷ زخمی در این انفجار گزارش داده است. به گفته‌ی رامی حمدالله در این انفجار به سه خودرو آسیب وارد شده است. تصاویر تلویزیونی از محل حادثه نشان می‌دهند که خود حمدالله آسیب ندیده است.

 

به گزارش رسانه‌ها مجید فرج، رئیس سازمان امنیت تشکیلات خودگردان فلسطینی هم همراه رامی حمدالله بوده و آسیبی ندیده است. کاروان خودروها پس از انفجار به حرکت خود ادامه داده است. در رابطه با این انفجار چند تن بازداشت شده‌اند.

 

“حمله‌ای به وحدت مردم فلسطین”

 

به گزارش آژانس خبری “وفا”، محمود عباس، رئيس تشکیلات خودگردان فلسطینی، تشکیلات اسلام‌گرای حماس را مسئول این پیشامد معرفی کرده و از حمله‌ای “بزدلانه” سخن گفته است. سخنگوی آقای عباس گفته است که “حمله به کاروان خودروها، حمله به وحدت مردم فلسطین بوده است”.

 

سازمان حماس نیز که باریکه‌ی غزه را کنترل می‌کند، این حمله را محکوم کرده است. این سازمان در توئیتی نوشته است: «این تلاشی برای نابودسازی روند آشتی میان حماس و فتح و بی‌ثبات کردن وضعیت امنیتی در غزه است». حماس همچنین از محمود عباس انتقاد کرده که آن سازمان را مسئول این پیشامد معرفی کرده است.

 

رامی حمدالله پس از این حادثه در مراسم افتتاح یک تصفیه‌خانه شرکت کرد و گفت: «این اقدام مانع از تلاش ما برای وحدت ملی نخواهد بود. ما بار دیگر به غزه بازخواهیم گشت و به تلاش‌های خود برای وحدت ادامه خواهیم داد. اتفاقی که افتاده ما را در راهمان متوقف نخواهد کرد.»

 

نیکلای ملادنف، فرستاده سازمان ملل در خاورمیانه نیز این سوء‌قصد را محکوم کرد و خواستار آن شد که هر چه زودتر درباره‌ی این حادثه تحقیق شود و مسئولان آن در برابر دادگاه قرار گیرند.

 

دشواری‌های روند آشتی ملی

 

سازمان تندروی حماس و جنبش فتح مدتهاست که روابط خصمانه‌ای دارند. پس از ده سال دشمنی این دو سازمان در تاریخ ۱۲ اکتبر سال گذشته در قاهره توافق‌نامه‌ای برای آشتی امضا کردند. هدف از امضای این سند ایجاد حکومت واحد در باریکه‌ی غزه و کرانه‌ی باختری رود اردن است.

 

سازمان حماس که از سال ۲۰۰۷ کنترل باریکه‌ی غزه را برعهده دارد، در این سند پذیرفت که از تسلط خود بر این منطقه چشم پوشد و آن را به سازمان فتح تحت رهبری محمود عباس واگذار کند که کنترل کرانه‌ی باختری را نیز برعهده دارد.

 

بسیاری اسراییل را مسئول این سوء‌قصد دانسته تا به این وسیله از اتحاد فلسطینیان جلوگیری کند

تهدید آمریکا به خروج از فرایند صلح خاورمیانه و تنبیه سازمان‌های بین‌المللی ضد اسراییلی

نماینده آمریکا در سازمان ملل تهدید کرد که از فرآیند صلح خارج شده و علیه تمامی سازمان‌های بین‌المللی که ضد اسراییل عمل می‌کنند، اقدامات تنبیهی انجام دهد.   نیکی هیلی روز سه شنبه درنشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع فلسطین برگزار شد، افزود: ما امروز در جلسه‌ای شرکت داریم که برای همه

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, سوریه, فلسطین

محمود عباس: انگلیس مسئول هرآن چیزی است که بر فلسطینی‌ها آمد

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با اعلام اینکه هیچ گاه مخالف مذاکره نبوده ایم، گفت: انگلیس با بیانیه بالفور مسئول هر آن چیزی است که بر مردم و اشغال فلسطین آمد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, فلسطین