صبح امروز ؛ کارگران گروه ملی فولاد اهواز مقابل ساختمان استانداری تجمع کردند

تجمع کارگران فولاد اهواز از ساعت ۹ صبح امروز ، شنبه، ۵ اسفند ماه در حالی مقابل ساختمان استانداری خوزستان برپا شد که روز گذشته نیز تجمع مشابهی در مصلی اهواز برپا شد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

بازداشت صدها تن از دراویش گنابادی و بی‌خبری از وضعیت دراویش مجروح

در حمله نیروهای لباس شخصی و بسیجی به تجمع دراویش در اطراف خانه قطب این گروه در منطقه پاسداران تهران در روزهای ۳۰ بهمن و اول اسفند، صدها تن از دراویش زخمی و بازداشت شده‌اند که از وضعیت تعداد زیادی از آنان اطلاعی در دست نیست.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر

رضا شهابی کارگر زندانی علیرغم ادامه درمان به‌زندان اوین بند ۲۰۹ بازگشت

رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی که در حال حاضر در زندان اوین بند ۲۰۹ درحال سپیری کردن محکومیتش است بعلت شرایط بد جسمانی و وخامت شدید حالش که منجر به دو بار سکته مغزی در زندان شد درتاریخ ۱۹بهمن از بند ۲۰۹ اوین برای ادامه مداوای پزشکی به مرخصی

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

اعتراض شاپرک شجری‌ زاده به حجاب اجباری در قیطریه منجر به دستگیری و ضرب و شتم وی شد + ویدیو

چهارشنبه دوم اسفند در خیابان قیطریه تهران شاپرک شجری‌ زاده به حجاب اجباری اعتراض کرد. او با چوبی که شال سفید خود را بر آن زده بود از سوی مأموران دستگیر شد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

سنگ‌اندازی قاضی صلواتی در آزادی آفرین نیساری

دستگاه قضایی برای آزادی کارن وفاداری و آفرین نیساری، شهروندان دوتابعیتی، ۱۰۰میلیارد تومان وثیقه تعیین کرده‌ اما قاضی صلواتی با وجود تامین وثیقه خانم نیساری، مانع آزادی او شده است.

 

فرزند کارن وفاداری، شهروند ایرانی-آمریکایی که هفته گذشته به ۲۷ سال زندان محکوم شده، اعلام کرده که قاضی صلواتی با وجود تامین وثیقه سنگین، از آزادی آفرین نیساری جلوگیری کرده است.

 

کارن وفاداری شهروند زرتشتی و دوتابعیتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۲۷ سال حبس و ۱۲۴ ضربه شلاق و آفرین نیساری همسرش به ۱۶ سال حبس به همراه مصادره کلیه اموال محکوم شده‌اند. کارن وفاداری در بند ۴ زندان اوین زندانی است و همسرش در بند زنان زندان اوین.

 

طبق نامه‌ای که کارن وفاداری به هم‌کیشان زرتشتی خود در دی‌ماه نوشته، وضعیت روحی آفرین نیساری در بند زنان مناسب نیست و به افسردگی شدید مبتلا شده است.

 

کمپین حقوق بشر ایران به نقل از سیروس وفاداری گزارش می‌دهد که خانواده با دشواری توانسته وثیقه ۵۰میلیارد تومانی برای آزادی آفرین نیساری را فراهم کند اما قاضی قبول نکرده است. او می‌گوید: «پدرم پرسیده که اگر شما قصد ندارید که ما به قید وثیقه آزاد شویم چرا وثیقه تعیین کردید. قاضی هم به وکیل پدرم گفته اگر می‌خواستم شما آزاد شوید چنین وثیقه سنگینی تعیین نمی‌کردم.»

 

دستگیری و ضبط دارایی

 

کارن وفاداری (مهندس الکترونیک) و همسرش آفرین نیساری (مهندس معماری) در ده ونک در تهران زندگی می‌کردند و مدیریت گالری هنری “آن” را بر عهده داشتند. گالری هنری، خانه، اتومبیل و اموال این دو پس از بازداشت در ۳۰ تیر ۹۵ ضبط شد.

 

این زوج سه فرزند دارند که همگی در آمریکا زندگی می‌کنند.

 

شیرین عبادی، وکیل و حقوقدان، در این باره به رسانه‌ها گفته است: «مقام‌های قضایی ظرف یک سال و نیم گذشته خانواده‌های این دو نفر را تحت فشار قرار داده بودند. در حقیقت حکومت ایران کارن وفاداری را به خاطر ثروتمند بودن و نیز تابعیت آمریکایی‌اش دستگیر کرده تا از دولت آمریکا باج بگیرد.»

 

یک منبع مطلع دیگر که مایل به افشای نامش نیست، همین گمانه‌زنی را مطرح کرده و به دویچه‌وله (فارسی) گفته است، تمام مراحل این پرونده ساختگی و تنها برای ضبط اموال این خانواده است که از خانواده‌های سرشناس و ثروتمند زرتشتی هستند.

 

کوروش نیکنام، نماینده سابق زرتشتیان در مجلس به کمپین حقوق بشر ایران گفته است: «متاسفانه نماینده فعلی زرتشتیان در مجلس می‌گوید دخالت در این پرونده صلاح نیست. اما به نظر من نباید در این باره سکوت کرد و باید این پرونده و آنچه بر او گذشته را علنی کرد. به خصوص که اموالش مصادره شده، مصادره اموالش به چه جرمی و بر اساس چه ماده‌ای صورت گرفته است؟ گفته‌اند در خانه‌اش مشروب پیدا کردند که این نمی‌تواند مبنای حکمی به این سنگینی باشد و یا گفته‌اند با سفرای کشورهای دیگر در ارتباط بوده که این هم نباید مبنای این حکم سنگین باشد.»

صدای آلمان

امروز شنبه، به‌دنبال پرداخت‌نشدن معوقات مزدی، کارگران مجتمع هفت‌تپه، بار دیگر تجمع کردند

به‌دنبال پرداخت نشدن معوقات مزدی کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، اعتراضات صنفی در این واحد صنعتی امروز شنبه (۱۴بهمن ماه) بار دیگر آغاز شده و آنطور که کارگران این واحد صنعتی می‌گویند؛ به دلیل بدحسابی کارفرما، همکاران آنها در بخش‌های کشاورزی و صنعتی با متوقف کردن تولید هنوز در اعتراض صنفی به سر

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

برخورد فیزیکی مراجعه­‌کنندگان با پرستاران نتیجه کمبود نیرو در بیمارستان‌های دولتی است

طبق استاندارهای موجود یک پرستار نهایتا باید وظیفه سرویس رسانی به سه بیمار را برعهده بگیرد اما در حال حاضر در بیمارستان های دولتی ممکن است یک پرستار همزمان مراقبت از نُه بیمار را نیز برعهده بگیرد.

ادامه »

ایران, پرستاران, حقوق بشر, خبر

دستگیری ۲۹ نفر از معترضان به حجاب اجباری

به گزارش رسانه‌های دولتی ایران، ماموران پلیس تهران بزرگ ۲۹ نفر را در رابطه “با کمپین آزادی‌های یواشکی و چهارشنبه‌های سفید” بازداشت کرده‌اند. در هفته‌های اخیر اعتراض به حجاب اجباری ابعاد و اشکال تازه‌ای گرفته است.   رسانه‌های ایران با استناد به مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ خبر از دستگیری ۲۹ نفر در ارتباط با

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان