نماینده بریتانیا: برنامه موشکی ایران از تامین نیاز‌های دفاعی فراتر رفته‌است

به گزارش نشنال، نماینده بریتانیا در سازمان ملل پس از نشست امروز شورای امنیت درباره برنامه موشکی ایران، مدعی شد این برنامه از تامین نیاز‌های دفاعی فراتر رفته است.

ادامه »

انگلستان, ایران, جهان, خبر, فرانسه

روحانی؛ به میز مذاکره‌ای که آن را برهم زدید بازگردید

اجلاس سالیانه سازمان ملل با گفت و گوی رییس جمهور آمریکا و ایران البته نه به صورت مستقیم بلکه از پشت تریبون صحن سازمان ملل همراه بود. روحانی در بخشی از سخنرانی خود ترامپ را خطاب قرار داد و گفت برای گفت و گو نیازی به عکس دونفره نیست و از پشت همین تریبون هم

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, سوریه, سیاسی

۵۳ مقام سابق آمریکایی خواستار بازگشت ترامپ به برجام شدند

بیش از ۵۰ نفر از مقام های سابق امنیتی، سیاسی و نظامی آمریکایی با تاکید بر لزوم بازگشت واشنگتن به برجام اعلام کردند، سیاست دونالد ترامپ در قبال ایران و خروج وی ازتوافق هسته ای هیچ یک از اهداف او را محقق نمی کند و حتی تبعاتی برای ایالات متحده نیز خواهد داشت.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, روسیه, مذاکرات اتمی

سندرز: این تصور که می‌توان مشکلات را از طریق توسل به‌نیروی نظامی حل و‌فصل کرد، احمقانه است

‘برنی سندرز’ سناتور ارشد و رقیب انتخاباتی هیلاری کلینتون در انتخابات درون حزبی سال ۲۰۱۶ ، اقدام ترامپ برای خروج از برجام را ‘غیرعقلانی ‘ دانست و گفت: ترامپ با این اقدام ، باب تنش‌زدایی بین ایران و آمریکا را بست.

 

سندرز در یادداشتی که امروز سه شنبه، در روزنامه گاردین انگلیس چاپ شد، با اشاره به اقدام ‘غیرعقلانی’ هفته پیش ‘دونالد ترامپ’ در رابطه با خروج از توافقنامه هسته‌ای ایران نوشت: ترامپ با این کار نتیجه سال‌ها تلاش مجدانه دیپلمات‌ها را به باد داد و باب امکان تنش‌زدایی بین ایران و آمریکا را بست.

 

این سناتور آمریکایی، ضمن تاکید بر ضرورت گفت وگو با دولت ایران و برقراری رابطه‌ای بهتر با مردم این کشور، گفت، این تصور که می‌توان مشکلات را با توسل به نیروی نظامی حل کرد، احمقانه است.

 

‘توافقنامه هسته‌ای ایران صرفا توافقی بین آمریکا و ایران نبود بلکه شرکای ما در گروه پنج بعلاوه یک را نیز در بر می‌گیرد و از سوی شورای امنیت سازمان ملل تایید و تصویب شد. خروج ترامپ از برجام موجب تعمیق تنش‌ها با متحدان ما که همچنان از این توافقنامه حمایت می‌کنند، می‌شود.’

 

ترامپ با خروج از برجام و نیز خروج از توافقنامه آب و هوایی پاریس نشان داد که ترجیح می‌دهد اجماع صاحبنظران را نادیده می‌گیرد و به جای آن، به دنبال ایدئولوژی باشد که پیامدهای فاجعه باری برای امنیت دنیای ما دارد.

 

این اقدام ترامپ به توانایی آمریکا در زمینه مذاکرات آینده درباره توافقنامه‌های منع اشاعه هسته‌ای، مانند مذاکرات با کره شمالی، لطمه خواهد زد.

 

سندرز با بیان این نکته که تصمیم ترامپ برای خروج از برجام فاقد راهبرد است، افزود: ما باید برای گفت وگو با دولت ایران، برقراری رابطه‌ای بهتر با مردم این کشور و ایفای نقش سازنده تر ایران در منطقه تلاش کنیم.

 

مردم آمریکا از جنگ خسته‌اند و خواستار درگیر شدن در جنگ‌های بی پایان خاورمیانه نیستند و نگرانی من از این است که ترامپ در نهایت ما را به سمت جنگی دیگر سوق دهد. با نگاهی به انتخاب ‘جان بولتون’ به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ معلوم می‌شود که این نگرانی بی‌پایه و اساس نیست. این تصور که می‌توان مشکلات را از طریق توسل به نیروی نظامی حل و فصل کرد، احمقانه است.

ایرنا

هیل: ترامپ شکاف بین آمریکا و اروپا را عمق بخشیده است

تارنمای رسانه آمریکایی هیل روز یکشنبه در مطلبی نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با تصمیم خود مبنی خارج کردن کشورش از توافق هسته ای، نظم جهانی را برهم زد، شکافی عمیق میان واشنگتن و متحدان اروپایی به وجود آورد و بر تنش ها در خاورمیانه افزود.

ادامه »

المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, خبر, فرانسه

خروج آمریکا از برجام؛ چرا شورای امنیت ساکت است؟

خویشتن‌داری شورای امنیت در قبال خروج یکطرفه آمریکا از توافق هسته‌ای بدون دلیل نیست؛ زیرا سکوت می‌تواند از بدتر شدن وضع پیشگیری کند. این موضوع به تبصره‌‌‌‌‌هایی در صفحه چهارم قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط می‌شود.

ادامه »

المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, چین, خبر, روسیه, فرانسه

وزیر خارجه لوکزامبورگ ضمن انتقاد از آمریکا گفت: اروپا به قیم نیاز ندارد

وزیر خارجه لوکزامبورگ با اشاره به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته ای و تهدید اروپا به قطع همکاری اقتصادی با تهران تاکید کرد که اروپا نیاز به قیم ندارد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, جهان, خبر, لوکزامبورک