سنای آمریکا توقف حمایت نظامی از ائتلاف سعودی در یمن را تصویب کرد

نمایندگان مجلس سنای آمریکا به قطعنامه توقف حمایت نظامی ایالات متحده از ائتلاف تحت رهبری عربستان در جنگ یمن رأی مثبت دادند.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، این قطعنامه با ۵۴ رأی موافق در مقابل ۴۶ رأی مخالف به تصویب رسید. این قطعنامه برای تصویب به ۵۱ رأی موافق احتیاج داشت. جمهوری‌خواهان در سنا اکثریت را در اختیار دارند اما هفت تن از آنها به این طرح مطرح شده توسط دموکرات‌ها رأی مثبت دادند.

 

این قطعنامه در صدد است که به هرگونه دخالت آمریکا در جنگ یمن بدون مجوز کنگره پایان دهد.

 

حامیان این قطعنامه معتقدند که دخالت آمریکا در جنگ یمن نقض قانون اساسی این کشور است؛ چرا که طبق این قانون کنگره اختیار اعلام جنگ را دارد.

 

سناتور جمهوری‌خواه مایک لی، از حامیان این قطعنامه گفته است: ما در حال کمک به یک قدرت خارجی هستیم که دشمنانش را در آنچه مسلماً و بدون شک یک جنگ است، بمباران می‌کند.

 

قطعنامه مصوب سنای باید توسط مجلس نمایندگان نیز تصویب شود تا آنگاه برای امضای رئیس جمهوری به کاخ سفید فرستاده شود.

 

این در حالی است که کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مصوبه کنگره در خصوص قطع حمایت از ائتلاف به رهبری عربستان را وتو خواهد کرد.

 

جنگ چهار ساله ائتلاف کشورهای عرب به رهبری عربستان در یمن ده‌ها هزار کشته برجای گذاشته و میلیون‌ها تن را در معرض قحطی قرار داده است. ائتلاف به رهبری ریاض از عربستان سعودی و هشت کشور عربی دیگر تشکیل شده‌است

ایسنا

برنامه امپریالیسم انگلستان برای سلطان نشین عمان چیست؟

بریتانیا در سال ۱۷۹۸، یعنی بیش از دو قرن پیش، قراردادی با عُمان زیر پوشش نام “کمک” به‌امضا رسانید. دو سال پیش، یعنی سال ۲۰۱۷، افشا شد که نقش بریتانیا در حقیقت آموزش نیروهای امنیتی و نظامی این سلطان‌نشین حاشیه خلیج فارس در ارتباط با “چگونگی مقابله با اعتصاب‌ها و خنثی کردن اعتراض‌ها” بوده است.

ادامه »

افغانستان, انگلستان, ایرلند, جنوب غرب آسیا, جهان, عمان, مقاله

عفو بین‌الملل درباره افزایش سرکوب و نقض حقوق بشر در عربستان هشدار داد

به نقل از پایگاه خبری النشره، سازمان عفو بین الملل اعلام کرد: دادستانی کل عربستان اعلام کرده است که قصد دارد تا فعالان حقوق بشری را محاکمه کند. این خبر به طرز هولناکی به افزایش سرکوب فعالان از سوی مسئولان سعودی اشاره دارد.

ادامه »

جنوب غرب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر, عربستان سعودی

تجمع یمنی‌ها در مقابل سفارت آمریکا در همبستگی با ونزوئلا

به نقل از المسیره، حامیان جبهه فرهنگی مقابله با تجاوز به یمن به همراه جبهه چپ انقلابی و تعدادی از احزاب سیاسی دیگر به منظور همبستگی با ونزوئلا در برابر اقدامات خصمانه آمریکا و محکومیت عادی سازی روابط با اسرائیل در مقابل سفارت واشنگتن در صنعا تجمع کردند.

ادامه »

اروگوئه, اسراییل, اکوادور, امریکا, امریکای لاتین, برزیل, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, شیلی, یمن

کشته‌شدن ۹ نظامی انگلیسی در عملیات یمنی‌ها در نجران

به گزارش اسپوتنیک، مرکز رسانه‌ای انصارالله یمن در شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد که نیروهای انصارالله عملیاتی موفقیت‌آمیز در محور نجران صورت دادند که به کشته شدن ۹ انگلیسی منجر شد.

ادامه »

انگلستان, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, یمن