شورای جهانی صلح حملهٔ تحریک‌آمیز موشکی اخیر به سوریه را محکوم می‌کند!

بیانیهٔ شورای جهانی صلح: روند گسترش نظامیگری و جنگ گستردهٔ امپریالیستی در خاورمیانه باید متوقف شود!

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسراییل, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سوریه, ضد جنگ, ناتو

یک نشریه ایتالیایی؛ افشای طرح سری آمریکا و اروپا برای دخالت در انتخابات روسیه

نشریه ایتالیایی «ایلفاروسولموندو» در گزارشی تحلیلی با انتشار اسنادی مهم، از تلاش آمریکا و اروپا برای دخالت در انتخابات روسیه و ایجاد یک دوقطبی جدید پرده برداشته است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, جهان, خبر, ناتو

حملات هوایی آمریکا و ناتو عامل افزایش تلفات غیرنظامیان افغانستان

به نقل از روزنامه «ویسا»، شماری از نمایندگان در نشست امروز پارلمان افغانستان تاکید کردند حملات هوایی و عملیات نیروهای ویژه در شرق افغانستان سبب افزایش تلفات غیرنظامیان شده است.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, ناتو

تشکیل رسمی ارتش اروپایی در نشست بروکسل کلید خورد

تارنمای نشریه «نیویوروپ» گزارش داد: در حالی که چهار ماه از زمان توافق در مورد تشکیل پیمان مشترک دفاعی اروپا (پسکو) می گذرد، وزرای دفاع اتحادیه اروپا روز سه شنبه در بروکسل گردهم آمدند تاگام های رسمی اولیه را برای شکل گیری ارتش گسترده اتحادیه اروپا بردارند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, جهان, خبر, ناتو

سناریو برنامه‌ریزی شده رهبری ناتو برای اردوغان و خروج سربازان ترکیه از رزمایش ناتو

به گزارش ایسنا، دولت ترکیه پس از جنجالی که بر سر مصطفی کمال آتاترک‌، بنیانگذر دولت ترکیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور کنونی ترکیه در جریان رزمایش پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در نروژ پیش آمد، سربازانش را به بازگشت به کشورشان فراخواند.

 

رجب طیب اردوغان در برابر رؤسای استانی حزب “عدالت و توسعه” در آنکارا گفت که آتاترک و او را در جریان مانور به عنوان “دشمن” معرفی کرده و “هدف” قرار داده‌اند.

 

به نقل از دویچه وله فارسی، در پی آن، دولت ترکیه تمامی ۴۰ پرسنل نظامی خود را که در تمرینات شرکت کرده بودند از حضور در رزمایش منع کرد.

 

اردوغان در این رابطه گفت: چنین متحدان و چنین اتحادی غیرقابل قبول است. از تصویر آتاترک و نام من به عنوان هدف تیراندازی استفاده کرده‌اند.

 

این در حالی است که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو طی بیانیه‌ای از آنچه پیش آمده پوزش خواست.

 

او در این بیانیه توضیح داده که شخص مسؤول این پیشامد همکار رسمی ناتو نبوده بلکه یک غیرنظامی بوده که به صورت پیمانی با ناتو همکاری داشته است.

 

به گفته استولتنبرگ، شخص یاد شده فورا از شرکت در تمرینات موسوم به “Trident Javelin” در استاوانگر اخراج شده و مقامات نروژی باید درباره اقدامات تأدیبی نسبت به او تصمیم بگیرند.

 

در بیانیه دبیرکل ناتو همچنین آمده است که آنچه رخ داده بیانگر نظر ناتو نیست، بلکه ناتو معتقد است که “ترکیه متحدی ارزشمند برای ناتو است که خدمات مهمی برای تأمین امنیت این پیمان انجام داده است”.

 

دبیرکل ناتو با چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه تماس گرفته و رسما از او عذرخواهی کرد.

 

در این راستا وزیر دفاع نروژ در بیانیه‌ای اعلام کرد: مسؤول این پیشامد یک شهروند نروژی است. این اقدامی است که یک شهروند انجام داده و بیانگر موضع رسمی نروژ و سیاست‌هایش نیست. من از ترکیه به دلیل این اقدام عذرخواهی می‌کنم. ما همچنان برای شراکت تجاری قوی با این کشور ارزش قائلیم.

 

این در حالی است که وزارت خارجه ترکیه اظهار داشت: رزمایش‌های ناتو به میزبانی نروژ بین تاریخ هشتم تا ۱۷ نوامبر جاری دربرگیرنده قرار دادن مجسمه آتاترک به همراه رهبران دشمن به عنوان هدف تیراندازی بود.

 

این وزارتخانه در بیانیه خود آورده است، در چارچوب رزمایش‌ها از نام اردوغان استفاده شد تا این گونه القا کند که او با کشورهای متخاصم ناتو همکاری می‌کند.

 

وزارت خارجه ترکیه با ابراز تاسف و غیراخلاقی و غیرقابل خواندن این موضع ناتو اعلام کرد، طرف ترکیه مشارکت خود در رزمایش‌ها را بعد از این حادثه لغو کرد و به ناتو و مقامات نروژ ابلاغ کرد که ترکیه عمیقا از این مساله عصبانی است.

 

دادگاه لاهه تمایلی برای پیگرد جنایات جنگی آمریکا در افغانستان ندارد

پروفسور «فرانسیس بویل» استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه «ایلینویز» در گفت‌وگو با «راشا تودی» گفت بررسی جنایات جنگی افغانستان توسط دادگاه لاهه نتیجه‌ای را در بر نخواهد داشت.   این در حالی است که «فاتو بنسودا» دادستان کل دادگاه بین‌المللی لاهه اخیرا اعلام کرده بود که برای اخذ مجوز بررسی جنایات جنگی در افغانستان از جمله

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر, ناتو

روسیه: ناتو برای جنگ هسته ای آماده می‌شود

روزنامه نزاویسیمایا گازتا چاپ مسکو، ارتشبد سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه گفت: هیاهویی که در رسانه های غربی در باره رزمایش «زاپاد-2017» به وجود آمده، برای توجیه افزایش فعالیت ناتو در مجاورت مرزهای روسیه و بلاروس از جمله در مسائل مربوط به کاربرد سلاح هسته ای است.   رزمایش «زاپاد-2017» مشترک بین روسیه و بلاروس،

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, ناتو

مخالفت پیمان جنگ افروز ناتو با معاهده منع تسلیحات هسته‌ای سازمان ملل

یک مقام ارشد ناتو از مخالفت این ائتلاف نظامی با معاهده جدید سازمان ملل که خواستار امحای تسلیحات هسته‌ای می‌شود، دفاع کرد.   به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رز گوتمولر، معاون دبیرکل ناتو جمعه در یک کنفرانس خلع سلاح واتیکان گفت این معاهده می‌تواند سال‌ها تلاش برای خلع سلاح را تضعیف کرده و معاهده‌های هسته‌ای کنونی

ادامه »

امریکا, ایتالیا, جهان, خبر

ابراز نگرانی وزیر دفاع روسیه از اقدامات ناتو در شرق اروپا

به گزارش خبرگزاری «تاس»، “سرگئی شایگو” وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که وضعیت نظامی و سیاسی در مرزهای غربی روسی همچنان وخیم و حساس بوده و احتمال وخامت بیشتر اوضاع نیز وجود دارد.   شایگو روز جمعه در نشستی با مقامات بلندپایه وزارت دفاع روسیه گفت: «قبل از هر چیز باید یادآور شوم که اوضاع

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, ناتو