شکایت علیه دولت فرانسه به خاطر فروش سلاح به عربستان و امارات

دو جمعیت حقوقی که پیشتر از دولت فرانسه خواسته بودند فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف کند و تاکنون جوابی نگرفته‌اند، اعلام کردند در این رابطه از دولت شکایت می‌کنند.

ادامه »

المان, امارات, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, غرب اروپا, فرانسه

دولت انگلیس به‌دلیل فروش اسلحه به‌عربستان دوباره دادگاهی می‌شود

دادگاهی در انگلیس روز جمعه با صدور حکمی که یک پیروزی برای فعالان ضد جنگ محسوب می شود، به طرح شکایت مجدد از لندن به دلیل فروش تسلیحات نظامی به عربستان رأی موافق داد.   بر اساس حکم دادگاه، کارزار تبلیغاتی علیه تجارت اسلحه (CAAT) به‌عنوان شاکی این پرونده قادر خواهد بود تا رأی سال

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, عربستان سعودی

عطوان؛ ماموریت کلاه سبزهای آمریکایی در یمن

عطوان می نویسد: بعید نیست که دخالت مستقیم نظامی آمریکا در یمن در راستای پاداش به عربستان برای مشارکت در جنگ مستقیم یا غیرمستقیم ضد ایران که پس از خروج احتمالی آمریکا از برجام احتمال آن زیادتر هم می شود، باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, سودان, عربستان سعودی, مقاله, یمن

سناتور سندرز: آمریکا دستیار سعودی در جنگ یمن است

سناتور دموکرات آمریکایی با انتقاد از ادامه جنگ در یمن آمریکا را دستیار ائتلاف سعودی در این جنگ دانست و از کنگره خواست تا جلوی آن را بگیرند.

 

برنی سندرز روز سه شنبه در صحن سنای آمریکا در حمایت و تشریح قطعنامه پیشنهادی خود که خواستار توقف کمک های نظامی اطلاعاتی آمریکا از ائتلاف سعودی در جنگ یمن شده است، افزود: مقامات آمریکایی خودشان بارها اظهار کرده اند که یمن در معرض بزرگترین قحطی تاریخ است.

 

وی ادامه داد: 23 میلیون نفر از مردم یمن بسیار فقیر هستند و بیش از 3 میلیون نفر در این کشور آواره و بی خانمان شده اند. یک و نیم میلیون نفر هم به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند.

 

سناتور دموکرات آمریکا اضافه کرد: بیش از 20 میلیون نفر از مردم یمن به کمک های ضروری انسانی نیازمند هستند و این ها نتایج جنگ ائتلاف سعودی در این کشور است.

 

سندرز اظهار کرد: رئیس جمهوری آمریکا و برخی اعضای کنگره معتقدند که آمریکا باید در کنار ائتلاف سعودی بایستد و آمریکا را به ادامه جنگ در یمن تشویق می کنند. اما من امیدوارم که اعضای کنگره به این که عربستان به این فاجعه انسانی ادامه دهد، رای منفی دهند.

 

وی تصریح کرد: اگر از جنگ در یمن حمایت می کنید به این قطعنامه رای ندهید.

 

نامزد انتخابات چهل و پنجم ریاست جمهوری آمریکا افزود: در جنگ عراق و ویتنام که در دوره روسای جمهوری جمهوریخواه و دموکرات روی داد، کنگره در وقوع این جنگ کوتاهی کرد.

 

سندرز با بیان این که 15 سال پیش در چنین روزی جنگ عراق شروع و بغداد بمباران شد، گفت: این جنگ باعث ناآرامی بیشتر در منطقه همچون سوریه شد و یقینا داعش هیچگاه از منطقه خارج نخواهد شد.

 

وی ادامه داد: این اقدام باعث درگیری سعودی و ایران و نایبان آن ها در لبنان، یمن و سوریه شد.

 

این سناتور آمریکا با یادآوری این که در جنگ عراق مستقیم یا غیر مستقیم حدود 400 هزار عراقی کشته شدند، اظهار کرد: جنگ عراق ناآرامی را افزایش و امنیت را کاهش داد. مقامات دولت بوش می گفتند که رژیم صدام حسین به دنبال دستیابی به بمب هسته ای است در حالی که درست نبود.

 

سندرز یادآور شد: دیک چنی گفت صدام حسین علیه دوستان و متحدان منطقه ای ما است، آن هم درست نبود. مقامات آمریکا به مردم ما دروغ گفتند.

 

وی تاکید کرد: مردم آمریکا این دروغ را باور کردند و کنگره هم مخالفتی نکرد.

 

سناتور دموکرات آمریکا به جنگ ویتنام که در دوره یک رئیس جمهوری دموکرات اتفاق افتاد و علیه کمونیست شکل گرفت اشاره کرد و گفت: آمریکا در جنگ یمن هم از عربستان حمایت اطلاعاتی و نظامی دارد و این باعث کشیده شدن داعش و القاعده به آن کشور شد.

 

سندرز بار دیگر از اعضای سنا خواست تا با رای مثبت به قطعنامه پیشنهادی خود، حمایت از ائتلاف سعودی در جنگ یمن را پایان دهند.

 

قطعنامه توقف حمایت از ائتلاف سعودی ها در حالی در سنای آمریکا مطرح شده است که محمد بن سلمان ولیعهد پادشاهی سعودی شامگاه دوشنبه برای یک سفر طولانی مدت به واشنگتن آمده است.

 

او قرار است تا ساعتی دیگر با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دیدار کند.

ایرنا

انتقاد عفو بین‌الملل از فروش تسلیحات به ائتلاف عربی در جنگ با یمن/ موافقت آمریکا با فروش ۶۶۰۰ موشک تاو به عربستان

عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای از معامله تسلیحاتی با کشورهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان که در یمن با حوثی‌ها می‌جنگند انتقاد کرد. به گفته عفو بین‌الملل فروش اسلحه به رنج و تیره‌روزی بیشتر غیرنظامیان انجامیده است.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, عربستان سعودی, یونان

ترامپ: عربستان کشور ثروتمندی است می‌تواند بخشی از آن را به آمریکا بدهد

ترامپ با اشاره به لیست خرید 12/5 میلیارد دلاری سلاح از سوی عربستان به تعداد مشاغلی که در اثر فروش این تجهیزات ایجاد خواهد شد اشاره کرد و گفت معتقد است روابط خوب هر دو کشور در آینده حتی بهتر از این خواهند بود.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, عربستان سعودی

هافینگتون پست: آمریکا در جنایات جنگی عربستان شریک است

تارنمای آمریکایی هافینگتون پست در آستانه سفر ولیعهد سعودی به آمریکا، نوشت: آمریکا با تامین سلاح و تجهیزات خشونت های ائتلاف بین المللی را در یمن تسهیل کرده و از این رو شریک جنایات جنگی عربستان به شمار می رود.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, عربستان سعودی, یمن