سفیر ونزوئلا: اتحادیه اروپا به‌ دنبال تصاحب نفت ماست / کالاهای ارسالی آمریکا تاریخ‌گذشته است

سفیر ونزوئلا در روسیه با اشاره به ارسال محصولات غذایی و دارویی تاریخ‌گذشته از طرف آمریکا به این کشور، اتحادیه اروپا را به “برخورد دوگانه” با ونزوئلا متهم کرده هدف آنها را نه توسعه دموکراسی، بلکه تصاحب نفت این کشور نامید.

 

“کارلوس رافائل فاریا تورتوسا” سفیر ونزوئلا در روسیه در مصاحبه با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، کشورهای اروپایی را به استفاده از استانداردهای دوگانه در برخورد با اوضاع داخلی در ونزوئلا متهم کرد.

 

وی گفت: «اگر اتحادیه اروپا تا این اندازه نگران مردم ونزوئلا است، پس چرا آنها تحریم‌های اعمال‌شده علیه ونزوئلا را لغو نمی‌کنند تا ما بتوانیم هر آنچه ملت ما نیاز دارند، خریداری کنیم؟ کشورهای اروپایی قصد ندارند دموکراسی را به کشور ما بازگردانند، آنها به‌دنبال سرنگونی دولت ما هستند تا بتوانند نفت ونزوئلا را تصاحب کنند».

 

تورتوسا تأکید کرد که ونزوئلا در آینده نیز کمک‌های انسان‌دوستانه‌ای را که مخالفان سعی دارند از خارج به داخل کشور منتقل کنند نخواهد پذیرفت. مخالفت تنها با کالاهایی است که از طرف آمریکا به این کشور ارسال می‌شود و مقامات کاراکاس آنها را کمک انسان‌دوستانه نمی‌دانند. وی افزود: «مسلماً ما با این مسئله مخالفت خواهیم کرد، ضمن اینکه در اینجا باید اضافه کنم که آمریکا کالاهایی را به ونزوئلا ارسال کرده که هیچ‌کس و هیچ ارگان و سازمانی، آنها را بازرسی نکرده است. ما از طریق برخی منابع اطلاع یافته‌ایم که این محموله‌ها محصولات غذایی فاسدشده و داروهای تاریخ‌گذشته هستند که برای سلامت افراد مضرند».

 

این دیپلمات در عین حال با اشاره به قبول یک محموله کمک‌های انسان‌دوستانه اتحادیه اروپا از طریق سازمان ملل متحد، یادآور شد که ونزوئلا به‌تازگی یک کشتی حامل ۷ تن محصولات پزشکی و دارویی هم از روسیه دریافت کرده است. به‌گفته وی، این کمک‌ها کاملاً داوطلبانه و انسان‌دوستانه بوده و هیچ ریگی به کفش ندارد.

 

علاوه بر این، سفیر ونزوئلا در روسیه تأکید کرد که رهبران این کشور به‌دنبال هیچ رویارویی‌ای نیستند، ولی هر نوع دخالت آمریکا و متحدانش در امور داخلی ونزوئلا را غیرقابل قبول دانسته و با آن مقابله خواهند کرد.

 

به‌گفته وی، اطلاعاتی در دست است که امکان دخالت نظامی از خارج را مورد تأیید قرار داده و سفر “مایک پنس” معاون رئیس جمهوری آمریکا به بوگوتا به‌موازات نشست دیگری از سوی گروه لیما در این رابطه بود که در آن 12 کشور غربی و رهبر مخالفان ونزوئلا شرکت کرده بودند تا اعمال فشارهای دیپلماتیک بر کاراکاس را مورد بررسی قرار دهند.

تسنیم

با رای قاطع مردم، کوبا به سوسیالیسم آری گفت

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر مبنای نتایجی که دوشنبه شب (به وقت محلی کوبا) اعلام شد، ۸۶ درصد از شرکت‌کنندگان یا به عبارتی نزدیک به ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر، به اصلاح قانون اساسی آری گفتند. ۹ درصد از شرکت کنندگان نیز رای منفی به صندوق انداختند.

ادامه »

امریکای لاتین, جهان, خبر, کوبا

سه‌گانهٔ شرارتِ دولتِ ترامپ

با پیوستن اِلیوت آبرامز به تیم بولتون – پومپئو، سه‌گانهٔ شرارتِ دولتِ ترامپ با هدف دخالت مستقیم در رویدادهای ونزوئلا شکل گرفت.

ادامه »

اسراییل, افریقای جنوبی, السالوادور, امریکا, امریکای لاتین, پاناما, جهان, چین, روسیه, کانادا, گواتمالا, مقاله, نیکاراگوئه, ونزوئلا