ترامپ می‌خواهد به‌هزینه عربستان به‌حضور نظامی آمریکا در سوریه ادامه دهد

به گزارش روسیا الیوم، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: ماموریت اصلی ما رهایی از داعش بود. ما به پایان ماموریتمان نزدیک شده‌ایم و به زودی تصمیمی را با هماهنگی دیگران اتخاذ خواهیم کرد. من می‌خواهم از سوریه خارج شویم و نیروهایمان را به کشورم بازگردانم.   رئیس‌جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد که

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عربستان سعودی

بیش از ۴۰ هزار غیرنظامی به منازل خود در غوطه شرقی بازگشته‌اند

ارتش عربی سوریه امنیت و ثبات به روستا ها و شهرک های غوطه شرقی را بازگرداند وهزارها شهروند به منازل خود در روستا ها و شهرک های غوطه شرقی که از وجود گروه های تروریستی پاک شده است، بازگشته اند.   یک منبع نظامی به سانا اعلام کرد: بیش از 40 هزار نفر به منازل

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

اولتیماتوم روسیه و سوریه به شورشیان قلمون شرقی

سخنگوی یک گروه شورشی در منطقه قلمون واقع در شمال شرق دمشق امروز سه‌شنبه، گفت، افسران نظامی روسیه و سوریه به این شورشیان در این منطقه محاصره شده گفته‌اند که آنها یا باید حاکمیت دولت را بپذیرند و یا این منطقه را ترک کنند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه

العبادی؛ ارتش عراق برای عملیات علیه داعش در سوریه برنامه‌ریزی می‌کند

به گزارش شبکه خبری الجزیره، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود گفت: اوضاع در سوریه به دلیل حضور داعش در مناطق بسیار نزدیک به مرزهای عراق همچنان چالش محسوب می‌شود.

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق

خروج 40 هزار غیرنظامی از غوطه شرقی، بعداز آزاد‌سازی مناطقی از دست تروریست‌ها

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد از سرمایه گذاری غرب در تروریسم و استفاده از تروریست های جبهه النصره در قالب کلاه سفیدها خبر داد و گفت: سازمان ملل تئاتر قدرت نمایی نیست.

 

بشار الجعفری روز جمعه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که درباره سوریه برگزار شد، افزود: روز دوازدهم ماه می 2017، من به شورا در مورد اقدامات دولت سوریه برای کاهش رنج مردم سوریه گزارشی دادم و اینجا به شما اطمینان می دهم که دولت سوریه متعهد به نجات جان مردم سوریه است.

 

وی ادامه داد: به شما اطلاع می دهم که روز پنج شنبه بیش از 40 هزار غیرنظامی از غوطه شرقی خارج شدند و این پس از زمانی بود که ما توانستیم مناطقی را از دست تروریست ها آزاد کنیم.

 

کمپین های پخش اطلاعات نادرست

 

نماینده سوریه در سازمان ملل متحد اظهار کرد: این مردم در حال حاضر در مناطقی سکونت داده شده اند که به طور مداوم کمک های انسانی به آنها می رسند. راه های رساندن کمک های انسانی برای این مردم با همکاری صلیب سرخ و دولت سوریه باز شده است و دارو و امکانات در حال انتقال است.

 

الجعفری ادامه داد: گروه های تروریستی به واسطه حمایتی که از کشورهای حامی آنها می شوند همچنان از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند. دولت سوریه به قطعنامه ۲۴۰۱ متعهد است و مسئولیت سنگینی بر دوش دارد.

 

وی اضافه کرد: صدهزار غیرنظامی در عفرین آواره شدند و صدهزار نفر دیگر همچنان در غوطه هستند و هیچ کمکی به آنها نمی رسد. برخی اعضای شورای امنیت کمپین هایی برای پخش اطلاعات نادرست در مورد سوریه راه انداخته اند.

 

رقه پناهگاه 40 هزار تروریست

 

نماینده سوریه در سازمان ملل متحد ادامه داد: اگر شورای امنیت واقعا می خواهد بداند چه اتفاقی در سوریه می افتد، خوب است که از رقه شروع کند. بیش از ۴۰ هزار تروریست در رقه پناه داده شدند.

 

وی تاکید کرد: در مورد عفرین ما از سازمان ملل میخواهیم قانون بین‌المللی در باره کشتار را در نظر گرفته و ترکیه را مسئول بداند.

 

سرمایه گذاری غرب در تروریسم

 

نماینده سوریه در سازمان ملل متحد تصریح کرد: شورای امنیت باید برخی از مردم ما که از غوطه آزاد شده اند را دعوت کند و از آنها در مورد جنایات جیش الاسلام که شما آنها را میانه رو می خوانید به شما گزارش دهند.

 

الجعفری تصریح کرد: هر کسی قصد خروج داشته یا می‌کشتند و یا دستگیر کرده و به عنوان برده می فروختند. این گروه مشخصا از کشورهای خارجی همچون انگلیس حمایت می شود.

 

وی یادآور شد: اگر کشورهای غربی در شورای امنیت می گویند که واقعا نگران مردم سوریه هستند، هیچ تروریسمی در سوریه اتفاق نمی‌افتاد و در هیچ شهری مردم رنج نمی‌کشیدند. کشورهای غربی در تروریسم سرمایه گذاری کردند، همانطور که در عراق و لیبی این کار را کردند.

 

نماینده سوریه در سازمان ملل متحد با تاکید بر این که راه حل سوریه، مذاکرات سیاسی به رهبری سوریه است، اظهار کرد: من با دی میستورا در این باره صحبت کرده ام. موفقیت چنین اقدامی وابسته به خلق فضایی است که در آن مبارزه با تروریسم بدون سیاست زدگی اتفاق بیفتد.

ایرنا

درخواست پارلمان اروپا برای توقف عملیات عفرین و خروج نیروهای ترکیه از سوریه

پارلمان اروپا روز پنج‌شنبه گذشته قطعنامه‌ای را در موضوع سوریه به تصویب رساند که بر اساس رای اکثریت نمایندگان این پارلمان، از ترکیه خواسته شد تا عملیات خود را در عفرین سوریه متوقف و نیروهایش را از این منطقه خارج کند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه

ارتش سوریه کنترل بیش از 70 درصد غوطه شرقی را به دست گرفته است

به نقل از روزنامه رأی الیوم، دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که نیروهای دولتی این کشور روز پنجشنبه کنترل شهرک حموریه، از شهرک‌های اصلی در جنوب غوطه شرقی دمشق را در دست گرفت و با این پیشروی اکنون کنترل بیش از 70 درصد غوطه شرقی را در دست گرفته است.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه