پرتیراژ‌ترین روزنامه چین: نقض تعهدات بین‌المللی از سوی ترامپ امری عادی است

‘چاینا دیلی’ پرشمارگان ترین روزنامه چین روز پنجشنبه نوشت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا که ید طولایی در نقض مقررات و معاهدات بین المللی دارد به توافق هسته ای به عنوان یک سند معتبر مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل هم پشت کرد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, چین, خبر

“قدرتمندترین” افراد جهان؛ شی جینپینگ و پوتین در صدر فهرست

مجله فوربس جدیدتری فهرست خود را از ۷۵ نفر از “قدرتمندترین” شخصیت‌ها و چهره‌های جهان برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرده که در این فهرست رتبه‌های اول و دوم به ترتیب در اختیار روسای جمهور چین و روسیه بوده و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در رده سوم در این فهرست قرار دارد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه

مقام سابق حزب کمونیست چین به‌جرم دریافت رشوه به‌حبس ابد محکوم شد

به گزارش رویترز، رسانه خبری دولتی چین امروز سه‌شنبه اعلام کرد: “سان ژنگ کای” رئیس سابق حزب کمونیست در شهر “چونگ‌کینگ” به‌جرم فساد مالی و دریافت رشوه از سوی یک دادگاه به حبس ابد محکوم شده است.   “سان” تازه‌ترین مقام عالی‌رتبه چینی است که هدف مبارزه گسترده با فساد مالی از سوی شی جین

ادامه »

جهان, چین, شرق اروپا, فساد

مدارس مجهز، الگوی چین برای آموزش دانش آموزان روستایی

چین از طریق سرمایه گذاری هنگفت و با هدف فراهم آوردن استانداردهای آموزشی مطلوب برای تمامی دانش آموزان مناطق روستایی و دور افتاده، اقدام به ساخت مدارس بزرگ مجهز به امکانات آموزشی مناسب از قبیل آزمایشگاه، کارگاه و کتابخانه در شهرهای کوچک همجوار کرده است.   به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، دفتر اطلاع رسانی شورای

ادامه »

جهان, چین, خبر

هشدار کره شمالی به آمریکا: فضای گفت و گو و دوستی را نابود نکیند

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه ای از آمریکا خواست تا فشار و تهدید نظامی علیه پیونگ یانگ را متوقف کند زیرا تعطیلی برنامه هسته ای این کشور ربطی به فشارهای آمریکا ندارد و تحریم نمی تواند به حل و فصل برنامه هسته ای کره شمالی کمک کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره جنوبی

سفیر سابق ایران در پکن: حذف محدودیت دوره ریاست‌­جمهوری در چین برای مقابله با واشنگتن است

وی با تأکید بر تاکتیک دوم چین در این زمینه اشاره داشت: این پیام با رفع مانع دو بار مدت ریاست جمهوری داده می‌شود که قرار نیست فردی تغییر یابد و مذاکره با یک مرکزیت ادامه خواهد یافت. پکن در اقدام بعدی تشدید دیپلماسی برای کاهش تنش احتمالی را دنبال می­‌کند.

 

 

«حسین ملائک»، سفیر سابق ایران در چین و تحلیلگر مسائل بین‌المللی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در خصوص موافقت کنگره چین با حذف محدودیت دوره ریاست‌ جمهوری، با اشاره به اینکه این اقدام برای مقابله با سیاست­‌های واشنگتن است، بیان داشت: آمریکا تلاش دارد در اقتصاد چین اخلال ایجاد کند.

 

وی با توجه به پیشینه عدم محدودیت دوره­‌های ریاست­ جمهوری در شرق آسیا گفت: اگرچه موضوع رهبری مادام‌العمر در فرهنگ شرق آسیا همچون کشورهای ژاپن، کره شمالی، تایلند، مالزی و اندونزی موضوع جدیدی نیست، اما به نظر می­‌رسد تحولات داخل چین را باید با توجه به ارزیابی آن­ها از سیاست خارجی آمریکا تحلیل کرد.

 

سفیر سابق ایران در چین با تأکید بر راهبرد سیاست خارجی واشنگتن اشاره داشت: نظامیان در آمریکا تقریباً تمام امور مربوط به سیاست خارجی را قبضه کرده‌اند، تحلیل آن­ها نیز چنین است که نه‌ تنها سیاست دوره اوباما مبنی بر انتقال ثقل توجه به شرق آسیا پیگیری و کنترل چین در دریاها و تنگه­‌ها دنبال می­‌شود، بلکه با شروع جنگ تجاری تلاش برای به هم ریختن اقتصاد چین نیز در دستور کار قرار گرفته است.

 

وی با اشاره به راهکارهای پکن برای مقابله با سیاست­‌های آمریکا در حوزه سیاست خارجی تأکید داشت: چین برای مقابله با این سیاست­‌ها دو راه‌حل را دنبال می­‌کند. پکن ابتدا به دنبال تنظیم امور داخلی و متمرکز کردن بیشتر نظام حکومتی است.

 

ملائک با توجه به تغییرات اخیر در کنگره چین گفت: تعداد اعضای کمیسیون نظامی در کنگره نوزدهم از پنج نفر به سه نفر کاهش یافت. کمیسیون نظامی حزب که مسئول جنگ و صلح است، با این اقدام کوچک­تر و چابک­تر شد.

 

وی با تأکید بر تاکتیک دوم چین در این زمینه اشاره داشت: این پیام با رفع مانع دو بار مدت ریاست جمهوری داده می‌شود که قرار نیست فردی تغییر یابد و مذاکره با یک مرکزیت ادامه خواهد یافت. پکن در اقدام بعدی تشدید دیپلماسی برای کاهش تنش احتمالی را دنبال می­‌کند.

 

تحلیلگر مسائل بین‌المللی با اشاره به جایگاه حزب کمونیست در چین تأکید داشت: جامعه الیت چین که در حزب کمونیست این کشور جمع شده­‌اند، مخالفت جدی با این روش ندارند؛ لذا با قاطعیت از تغییر قانون اساسی استقبال کردند؛ زیرا حزب تاکنون توانسته است بسیاری از نیازمندی­‌های جامعه را مورد توجه قرار دهد.

 

آمریکا می‌خواهد به مانور نظامی در شبه جزیره کره ادامه دهد

مایک پمپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز یکشنبه (۲۰ اسفند/۱۱ مارس) در مصاحبه با “فوکس نیوز ساندی” گفت که آمریکا تا زمان آغاز مذاکره دونالد ترامپ و کیم جونگ اون به مانور نظامی در شبه جزیره کره ادامه خواهد داد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره شمالی

موافقت کنگره چین با ریاست جمهوری به‌طور نامحدود ‘شی جین پینگ’

مجلس نمایندگان چین عصر امروز یکشنبه با اصلاح قانون اساسی این کشور ، محدودیت دوره ریاست جمهوری در چین را حذف کردند و اجازه دادند رئیس جمهور ‘شی جین پینگ ‘ به طور نامحدود به کار خود ادامه دهد.   در سومین جلسه عمومی کنگره ملی خلق چین که اکنون در حال برگزاری است تصویب

ادامه »

جهان, چین, خبر

استقبال چین و روسیه از دیدار «ترامپ» و «اون» 

به گزارش فرانس پرس، چین امروز جمعه از سیگنال‎های مثبتی که از جانب کره شمالی و آمریکا ارائه می‌شود، استقبال کرد و خواستار شهامت سیاسی از سوی طرفین شد.   گفتنی است دیروز پنجشنبه کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در نامه‎ای خطاب به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از وی دعوت کرد تا شخصاً

ادامه »

امریکا, جهان, چین, روسیه, کره شمالی