کرزای: نیروهای آمریکا افغانستان را ترک نمی‌کنند

رئیس جمهور پیشین افغانستان می گوید: آمریکایی ها در طول مذاکرات خود با نمایندگان طالبان درباره پایگاه های نظامی در افغانستان صحبت می کنند و به عقیده من نیروهای ایالات متحده قصد خروج از افغانستان را ندارند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خاورمیانه, خبر, هندوستان

نشریه آمریکایی تریبون: حضور آمریکا عامل تقویت طالبان شد

نشریه آمریکایی ‘تریبون’ نوشت: سیاست های جنگ طلبانه آمریکا در طول 18 سال گذشته در افغانستان موجب افزایش نیروهای ‘طالبان’ و در نتیجه تشدید جنگ، کشته و آواره شدن غیرنظامیان در این کشور شده که در صورت متوقف نشدن این فعالیت ها، وضعیت مردم افغانستان بیش از پیش دچار بحران خواهد شد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, مقاله

فاکس نیوز: آمریکا باید نظامیان خود را از افغانستان خارج کند

شبکه خبری آمریکایی اعلام کرد: دولت واشنگتن توان پیروزی در جنگ افغانستان را ندارد و حضور نظامی این کشور نیز خلاف خواست مردم آمریکا است بنابراین باید فرمان خروج نظامی از افغانستان صادر شود.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر

با حذف دلار، تجارت پاکستان و چین با پول ملی آغاز شد

به نقل از رسانه های پاکستان، تجارت دوجانبه بین پاکستان و چین با توجه به تلاش طرفین برای کاهش انحصار دلار موفقیت قابل توجهی ارزیابی شده و دو کشور، تجارت با پول ملی را به صورت رسمی آغاز کردند.

ادامه »

اقتصادی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, چین, خبر

سفر نماینده آمریکا به روسیه برای گفتگو درباره صلح افغانستان / انتخابات پارلمانی در کابل باطل اعلام شد

به نقل از طلوع نیوز، «زلمی خلیل زاد» نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور صلح افغانستان پس از دیدار با مقامات اسلام آباد و کابل، عازم مسکو شد.

 

سفر خلیل زاد به روسیه در ادامه سفرهای منطقه‌ای اوست که طی چند ماه اخیر جریان داشته است.

 

خلیل‌زاد در دو سفر قبلی خود به افغانستان و قطر رفت و با نمایندگان طالبان در دوحه دیدار کرد و سه شنبه گذشته نیز سومین سفر دور از سفرهای منطقه ای خود را از اسلام آباد پایتخت پاکستان آغاز کرد.

 

خلیل زاد صبح امروز وارد افغانستان شد و پس از دیداری کوتاه با رهبران «دولت وحدت ملی» عازم روسیه شد تا در ارتباط با مذکرات صلح افغانستان با مقامات مسکو تبادل‌نظر کند.

 

گفته شده او همچنین قرار است به دیگر کشورهای آسیای میانه نیز سفر کند.

 

پیش از این وزارت خارجه روسیه با تائید سفر برنامه‌ریزی شده نماینده امریکا به این کشور گفته بود در این سفر قرار است در ارتباط با بحران افغانستان گفتگو صورت گیرد.

 

انتخابات پارلمانی افغانستان در شهر کابل باطل اعلام شد

 

به نقل از طلوع نیوز، کمیسیون رسید‎گی به شکایت‌های انتخابات پارلمانی افغانستان روز پنج‌شنبه اعلام کرد به دلیل تخلفات انتخاباتی در انتخابات پارلمانی کابل، آرای انتخاباتی این شهر باطل است.

 

در این ارتباط علیرضا روحانی، سخنگوی کمیسیون رسید‎گی به شکایت‌های انتخابات پارلمانی افغانستان امروز پنجشنبه ۱۵ آذر در یک نشست خبری اعلام کرد که این کمیسیون پس از بررسی شکایت‌های ثبت شده، مدارک، اسناد و گزارش‌های موجود، تصمیم به لغو نتایج انتخابات در حوزه انتخابیه کابل گرفته است.

 

پیش از این نیز سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته بود با بررسی و رسیدگی به شکایات به این نتیجه رسیده است که در نتایج انتخابات تغییرات چشمگیری بوجود خواهد آمد.

 

به گفته روحانی میزان آرای باطل شده و باطل نشده تغییرات فاحشی در نتایج انتخابات بوجود خواهد آورد و بر بازنده و برنده شدن نامزدان تاثیر مستقیم خواهد داشت.

 

در عین حال ابطال نتایج انتخابات حوزه کابل در شرایطی است که اعلام نتایج ابتدایی انتخابات در 18 ولایت دیگر افغانستان نیز با انتقادات گسترده روبروست.

 

انتخابات پارلمانی افغانستان در ولایت کابل در تاریخ ۲۸ و ۲۹ مهر برگزار شد و شکایات زیادی از بی‌نظمی‌ها و مدیریت ضعیف در این انتخابات وجود داشت.

 

پیش از این نیز کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی برخی از مسئولین انتخاباتی کابل را برکنار و جریمه نقدی کرده بود.

مهر

رای الیوم؛ نیروهای آمریکایی خروج ذلت‌باری از افغانستان خواهند داشت

رای الیوم در مطلبی درباره افغانستان آورده است: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با شکست تقریبا قطعی در افغانستان با توجه به وجود شواهدی که گواهی دهنده افزایش آمار کشته و زخمی شدگان نیروهای آمریکا بر اثر شدت حملات طالبان است و نیز افول فعالیت نیروهای پلیس افغانستان مورد حمایت ناتو و دولت آمریکاست، روبروست.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, مقاله, یمن

کشته‌شدن کماندوی افغان زیر شکنجه نظامیان آمریکایی و چک

به گزارش «نیویورک تایمز»، نیروهای آمریکایی و چک به‌دلیل کشته شدن یک کماندوی افغان که در بازداشت نیروهای ناتو در غرب افغانستان قرار داشت مورد بازجویی قرار می‌گیرند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, چک, خبر

بلومبرگ آخرین وضعیت خرید مشتریان عمده نفت ایران را بررسی کرد

به گزارش پایگاه خبری آمریکایی بلومبرگ با بررسی آخرین وضعیت مشتریان نفتی بزرگ ایران نوشت: این معافیت‌ها به‌معنای آن است که صادرات نفت ایران که سومین تولیدکننده بزرگ اوپک است، هم‌چنان ادامه پیدا خواهد کرد. شرکت ملی نفت ایران برای حفظ مشتریانش، تخفیف‌های قابل توجهی داده است.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, ژاپن, کره جنوبی, هندوستان