عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

لاوروف: ارتش ترکیه با موافقت دمشق در ادلب حضور دارد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه امروز در سخنانی اظهار داشت: حضور نیروهای ترکیه در ادلب سوریه با موافقت دمشق انجام شده است.

 

وی در ادامه گفت: طبق یادداشت تفاهمی که در جریان مذاکرات سوچی به امضا رسید، روسیه و ترکیه درخصوص ادلب به توافق رسیدند. حضور ارتش ترکیه در این بخش از سوریه با هماهنگی دولت سوریه انجام شده که پیش از این از مفاد یادداشت تفاهم سوچی استقبال کرده بود. ایران به عنوان سومین تضمین کننده مذاکرات آستانه نیز حامی این یادداشت تفاهم بوده است.

 

گفتنی است وزیران دفاع روسیه و ترکیه چند روز پیش (۱۷ دسامبر) یادداشت تفاهمی را درباره برقراری ثبات در منطقه کاهش تنش امضا و درخصوص ایجاد منطقه عاری از سلاح در ادلب توافق کردند.

 

خروج هزاران غیر نظامی سوری از شرق فرات

 

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، به دنبال تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از سوریه و احتمال عملیات نظامی ترکیه، مناطق شرقی رود فرات واقع در حومه شرقی دیر الزور سوریه شاهد خروج هزاران تن از غیر نظامیان سوری است.

 

مرکز موسوم به دیدبان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان این کشور اعلام کرد که ده ها خودرو حدود چهار هزار غیر نظامی سوری را از شرق فرات خارج کردند.

 

این بزرگترین عملیات خروج دسته جمعی غیر نظامی از مناطق نزدیک به مواضع داعش در شرق فرات به شمار می‌آید.

 

گروه تروریستی داعش کسانی را که از این منطقه فرار کنند اعدام می‌کند.

 

هم چنین شهر قامشلی واقع در استان الحسکه که تحت کنترل نیروهای کرد است شاهد برگزاری تظاهرات مردمی بود.

 

ساکنان این شهر خواهان ورود نیروهای ارتش سوریه به قامشلی هستند.

 

ارتش سوریه نیز خود را برای عملیات نظامی علیه مواضع داعش در این منطقه آماده می‌کند.

مهر

مخالفت بغداد با ورود نظامیان خارج‌شده آمریکا از سوریه به عراق

نماینده پارلمان عراق از مقاومت نخست‌وزیر این کشور در قبال فشارهای وزیر خارجه آمریکا برای استقرار نیروهای آمریکایی پس از عقب‌نشینی از سوریه در عراق خبر داد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, سوئد, شمال غرب آسیا, عراق

اعتراف سناتور آمریکایی درباره کمک‌های تسلیحاتی آمریکا به داعش

راند پال، نماینده مجلس سنای آمریکا در جریان یک مصاحبه حین دفاع از تصمیم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور این کشور برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه به کمک‌های تسلیحاتی واشنگتن و ریاض به گروه‌های تروریستی از جمله داعش اعتراف کرد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عربستان سعودی, قطر

انتقاد پارلمان عراق از نقض حاکمیت دولت مرکزی و اشغالگری جدید توسط آمریکا

کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اقدام آمریکا در انتقال نظامیان این کشور به کردستان عراق را اشغالگری جدید و نقض حاکمیت این کشور توصیف کرد.

ادامه »

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق