خصوصی‌سازی و معوقات مزدی به‌تجمع اعتراضی کارگران شرکت حمل‌ونقل خلیج فارس انجامید

شماری از کارگران شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس، امروز سه‌شنبه (۲۶ دی ماه) مقابل ساختمان شرکت بورس و اوراق بهادار واقع در میدان ونک تهران تجمع کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

یکی از کارگران نیشکر هفت‌تپه براثر حمله گزمگان رژیم مصدوم شد

این حادثه شامگاه روز گذشته (دوشنبه ۲۵ دی ماه) حوالی ساعت پنج و سی دقیقه، زمانی رخ داد که وی به همراه سایر همکارانش از کارخانه نیشکر هفت تپه در شهر شوش راهی منزلش در شهر دزفول بود که لحظاتی بعد از پیاده شدن؛ مورد حمله افراد نا‌شناس قرار می‌گیرد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

توضیحات وزارت خارجه چین درباره کشتی سانچی

لو افزود: «با وجود همه این مسائل، نیروهای امداد چین جان خود را به خطر انداختند و بارها برای نزدیک شدن به کشتی تلاش کردند و پیش از وقوع انفجار اصلی توانستند روی کشتی بروند و دو جسد و جعبه سیاه را پیدا کرده و با خود بیاورند».

ادامه »

ایران, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, کارگری

سپاه مالک شرکت مخابرات، فراتر از قانون / به بهانه خصوصی‌سازی قانون را دور زدند

به گزارش ایلنا، جمال ملا (رئیس انجمن صنفی کارگزاران مخابرات روستایی جنوب استان آذربایجان غربی) در ارتباط با بلاتکلیفی خود و همکارانش گفت: متاسفانه قانون مربوط به کارگزاران مخابرات روستایی (ماده ۸۳) به دست فراموشی سپرده شده و سازمانی مانند شرکت مخابرات ایران از اجرای دقیق و کامل آن سرباز می‌زند و حقیقتا باید گفت

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

سرنوشت غم‌انگیز ملوانان ایرانی: نفتکش سانچی پس از انفجار در آب فرو رفت

خبر کشته شدن همه خدمه نفتکش “سانچی” از سوی مسئولان عملیات امداد چینی تایید شده است. این نفتکش یک هفته پس از تصادف با کشتی باری چینی و در اثر انفجار و حریق به زیر آب رفت.

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه (۱۴ ژانویه/ ۲۴ دی‌ماه) با انتشار خبری کوتاه به نقل از مسئولان جمهوری اسلامی اعلام کرده است که هیچ امیدی به زنده ماندن پرسنل این نفتکش وجود ندارد.

 

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۱۴ ژانویه به نقل از تلویزیون چین ابتدا از احتمال قریب الوقوع غرق شدن کامل این نفتکش خبر داده بود. دقایقی پس از آن، همین خبرگزاری از زیر آب رفتن نفتکش “سانچی” گزارش داد. این در حالی است که مسئولان عملیات امداد نیز خبر کشته شدن همه خدمه این کشتی را تایید کرده‌اند.

 

خبرگزاری ایسنا، نیز به نقل از شیه چون وی، فرمانده چینی عملیات امداد همین خبر را تایید کرده است. فرمانده چینی این عملیات در جلسه مشترک با مقامات ایرانی اعلام کرده بود که بنا بر پیش بینی‌آن‌ها همه پرسنل در همان ساعات نخست پس از انفجار کشته شده‌اند. علت مرگ پرسنل این نفتکش، شدت انفجار و همچنین انتشار گازهای سمی اعلام شده است.

 

بر اساس اظهارات فرمانده چینی عملیات امداد، گزارش کشتی‌های عبوری از شدت انفجار نفتکش “سانچی”، پیش‌بینی کارشناسان چینی مبنی بر کشته‌شدن همه پرسنل این کشتی در همان ساعات اولیه پس از وقوع انفجار را تایید می‌کند.

 

نفتکش “سانچی” روز شنبه ۱۶ دی‌ماه در اثر برخورد با یک کشتی باری چینی دچار حریق شد. این حادثه در ۳۰۰ کیلومتری بندر شانگهای روی داده است. تنها جسد ۳ نفر از ۳۲ پرسنل این کشتی تا کنون پیدا شده است.

 

اسامی 32 سرنشین و خدمه نفتکش سانچی که 8 روز پیش در 158مایلی سواحل شرقی چین دچار حریق شد به شرح زیر است:

 

1- مجید قصابی عروجی، کاپیتان
2- فرید محبی، سرمهندس
3- مجید نقیان، افسر اول
4- حسین جهانی هل‌آباد، افسر دوم
5- احسان ابولی قاسم‌آبادی، افسر دوم
6- میلاد عنایتی، افسر سوم
7– حامد بهاری هشکوایی، مهندس دوم
8-  محمدرضا رضازاده ماسوله، مهندس سوم
9-  مهدی سادگی، مهندس سوم
10- حسن رومیانی، مهندس چهارم
11- محمد کاووسی تکاب، افسر تدارکات
12- بهرام اتحاد، افسر برق
13- عبدالغنی سامری، سرملوان
14- ابوذر نظامی، کمک سر ملوان
15- سیدجواد حیدری، ملوان یکم
16- محمدساجب علی میریدها، ملوان یکم
17- محمدهارون راشید، ملوان یکم
18- علیرضا نجفی‎فر، ملوان دوم
19- علی حیدریه کهن، ملوان دوم
20- بهرام پوریانی، تعمیرکار
21- یاور افشاری، روغن کار
22- میلاد آروی، روغن کار
23- مسلم علیزاده نودهی، روغن‎کار
24- عبدالکریم بشارتی‌پور، سرآشپز
25- امید ضیایی، کمک سرآشپز
26- ایوب مظفری عبدگاه، مهماندار
27- احسان فرجی، مهماندار
28- سعید دهقانی، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ
29- پوریا عیدی‌پور، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ
30- سجاد عبداللهی، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ
31- محمد پیریائی، دانشجوی موتور از دانشگاه صنعت نفت محمودآباد
32- ساقی فعال، همسر حسین جهانی هل‎آباد

کارگران تعمیرات خطوط راه‌آهن شمال شرق دست به اعتراض زدند

نزدیک به ۶۰۰ کارگر پیمانی راه‌آهن شمال شرق از روز گذشته (شنبه ۲۳ دی ماه) تاکنون در اعتراض به تاخیر افتادن سه مزد و ۵ ماه حق بیمه از سوی پیمانکار دست به اعتراض صنفی زده‌اند.   کارگران یاد شده که از طریق شرکت پیمانکاری «تراورس» در خطوط راه‌آهن شمال شرق مشغول به کار هستند،

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع کارگران «کیش چوب» مقابل ساختمان منطقه آزاد کیش

جمعی از کارگران «کیش چوب»، صبح امروز ۲۴ دی ماه، در اعتراض به بلاتکلیفی ۲۰۰ نفر از همکارانشان به دلیل تعطیلی این واحد تولیدی، مقابل ساختمان منطقه آزاد کیش در جزیره کیش تجمع کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

ضرورت شدت بخشیدن به مبارزه برای تأمینِ امنیت شغلی و احیای حقوق سندیکایی

در هفته‌های اخیر، به‌موازات گسترش جنبش اعتراضی زحمتکشان و ژرفش بحران در مراکز صنعتی و تولیدی که بیش‌از‌پیش به‌شکل اعتراض‌ نسبت به دستمزدهای معوقه، قراردادهای موقت و همچنین خواستِ افزایش دستمزد صورت می‌گیرد، بحث و بررسی در خصوص “امنیت شغلی” طبقهٔ کارگر و زحمتکشان به موضوعی مهم و اصلی در مباحث جنبش کارگری و سندیکایی

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, مقاله