ترامپ می‌خواهد به‌هزینه عربستان به‌حضور نظامی آمریکا در سوریه ادامه دهد

به گزارش روسیا الیوم، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: ماموریت اصلی ما رهایی از داعش بود. ما به پایان ماموریتمان نزدیک شده‌ایم و به زودی تصمیمی را با هماهنگی دیگران اتخاذ خواهیم کرد. من می‌خواهم از سوریه خارج شویم و نیروهایمان را به کشورم بازگردانم.   رئیس‌جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد که

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عربستان سعودی

بیش از ۴۰ هزار غیرنظامی به منازل خود در غوطه شرقی بازگشته‌اند

ارتش عربی سوریه امنیت و ثبات به روستا ها و شهرک های غوطه شرقی را بازگرداند وهزارها شهروند به منازل خود در روستا ها و شهرک های غوطه شرقی که از وجود گروه های تروریستی پاک شده است، بازگشته اند.   یک منبع نظامی به سانا اعلام کرد: بیش از 40 هزار نفر به منازل

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

اولتیماتوم روسیه و سوریه به شورشیان قلمون شرقی

سخنگوی یک گروه شورشی در منطقه قلمون واقع در شمال شرق دمشق امروز سه‌شنبه، گفت، افسران نظامی روسیه و سوریه به این شورشیان در این منطقه محاصره شده گفته‌اند که آنها یا باید حاکمیت دولت را بپذیرند و یا این منطقه را ترک کنند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه

العبادی؛ ارتش عراق برای عملیات علیه داعش در سوریه برنامه‌ریزی می‌کند

به گزارش شبکه خبری الجزیره، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود گفت: اوضاع در سوریه به دلیل حضور داعش در مناطق بسیار نزدیک به مرزهای عراق همچنان چالش محسوب می‌شود.

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق

«دوما» در آستانه آزادسازی؛ صدها تروریست به ادلب اخراج شدند

به گزارش سانا، عصر دیروز ۱۱۴۶ نفر از تروریست‌های گروه «فیلق الرحمن» به همراه خانواده‌های‌شان به وسیله ۲۴ دستگاه اتوبوس از شهر دوما و از گذرگاه الوافدین به سوی شهر ادلب سوریه خارج شدند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

سخنگوی کُرد کنفرانس «نجات عفرین»: عفرین تابع استان «هاتای» ترکیه می‌شود

به نقل از رأی الیوم، حسن شندی، سخنگوی کرد کنفرانس «نجات عفرین» گفت، شهر عفرین واقع در شمال سوریه تابع استان هاتای ترکیه خواهد شد.

 

کنفرانس «نجات عفرین» ۱۹ مارس با حضور ۱۰۰ تن از شخصیت‌های کرد، عرب، علوی و ایزدی برگزار و منجر به تشکیل شورایی متشکل از ۳۵ تن شد.

 

شندی گفت، ۲۴ تن از اعضای این شورا کرد، ۸ تن عرب، یک تن علوی، یک تن کرد ایزدی و یک تن ترکمان است و کار خود یعنی بازسازی عفرین و اداره امور این شهر را آغاز خواهند کرد.

 

وی افزود، این شورا لیست اسامی منتخب را به وزارت خارجه ترکیه فرستاد و طی این هفته یا ۱۰ روز آینده کارها مشخص خواهد شد و پس از آن اعضای شورا به عفرین می‌روند.

 

سخنگوی کنفرانس «نجات عفرین» با بیان اینکه ترکیه برای عفرین کارگزاری تعیین خواهد کرد تا اداره این شهر را برعهده بگیرد و همچنین قائم مقامی به عفرین خواهد فرستاد، ادامه داد، هنوز این کارگزار مشخص نیست.

 

وی تصریح کرد، آنکارا علاوه بر اداره این شهر اقداماتی نیز در راستای امنیت آن اتخاذ کرده و نیروی پلیس متشکل از ۴۵۰ نظامی تشکیل شده است.

 

پیشتر چهره‌های سیاسی و فعالان مدنی عفرین از تشکیل شورای مدنی با هدف اداره مدنی این شهر و بازگرداندن آوارگان به آن خبر داده بودند.

 

در این راستا، شندی کمی پیش از برگزاری کنفرانس در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی گفت، این کنفرانس بازگرداندن اهالی عفرین به منازل خود را بررسی خواهد کرد، همچنین خانواده‌های سرشناس و روسای عشایر عفرین با حمایت آنکارا به بازسازی عفرین خواهند پرداخت.

 

وی در ادامه افزود، پس از پاکسازی عفرین از لوث وجود “تروریست‌ها”، شورایی تشکیل شده و به اهالی این شهر خدمات ارائه و از جوانان این منطقه نیروی پلیس تشکیل خواهد داد.

 

پیشتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده بود، مرکز عفرین تحت کنترل کامل ترکیه است و آنکارا به دنبال عملیات نظامی موسوم به «شاخه زیتون» پرچم‌های خود را در این شهر برافراشته است.

ایسنا

تحرکات نظامیان آمریکایی در منبج برای رویارویی با ارتش ترکیه

منابع محلی به خبرگزاری آناتولی اعلام کردند که نیروهای آمریکایی در شهر منبج در حومه شمالی حلب دست به اقداماتی زده اند و مواضع و استحکامات خود را به منظور رویارویی احتمالی با ترکیه تقویت کرده اند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, فرانسه

آغاز خروج افراد مسلح از دوما، آخرین منطقه تحت کنترل تروریست‌ها در غوطه شرقی

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که روسیه و افراد مسلح برای خروج از دوما در غوطه شرقی دمشق به توافق نهایی رسیدند.   رسانه‌های دولتی سوریه نیز اعلام کردند که به موجب این توافق تعدادی از اعضای گروه “فیلق الرحمن” درحال خارج شدن از دوما از طریق گذرگاه

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

گوترش: اسرائیل از تروریست‌های سوری حمایت می‌کند

به نقل از پایگاه خبری العهد، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در گزارشی که اخیرا منتشر شد، اعلام کرد: اسرائیل مراکزی را در منطقه حد فاصل میان مرزهای سوریه و جولان ایجاد کرده که گروه‌های تروریستی به آنجا رفت‌وآمد دارند.

ادامه »

اسراییل, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا