جمع‌آوری اطلاعات بیش از ۵۳۰ میلیون تن در سال ۲۰۱۷ توسط آژانس جاسوسی آمریکا

این آژانس جاسوسی آمریکا اطلاعات تماس ۵۳۴ میلیون تن را در سال ۲۰۱۷ جمع‌آوری کرده است که سه برابر بیشتر از ۱۵۱ میلیونی است که سال ۲۰۱۶ گردآوری شد. این آمار جدید اولین بار در خبرگزاری رویترز گزارش شد.

ادامه »

اسنودن, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

واشنگتن پست: تندروهای آمریکا و ایران در انتظار جشن پایان برجام

در حالی که عقربه های ساعت تصمیم گیری ترامپ درباره حضور آمریکا در برجام به ساعات پایانی نزدیک می‌شود، در صورت خروج آمریکا از برجام آینده ایران، منطقه و جهان تا حدود زیادی در ابهام و حتی هراسناک تصویر می‌شود.   روزنامه آمریکایی “واشنگتن پست” در گزارشی تحلیلی به مواضع سیاستمداران تندرو در آمریکا و

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, گزارش

پزشک سابق ترامپ: ترامپ گواهینامه پزشکی خودش را به‌من دیکته کرد

هارولد بورنستین پزشک سابق دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که گواهی پزشکی تائیدیه سلامت وی توسط خود او نوشته شده بود   شامگاه گذشته دکتر بورنستین در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان اعلام کرد: او [ترامپ] تمامی متن نامه را دیکته کرد. من آن نامه را ننوشتم بلکه همینطور که با هم حرف می‌زدیم

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر

با هشدار بازرس ویژه تحقیق؛ احتمال احضار ترامپ به دادگاه قوت گرفت

به گزارش اسپوتنیک، «رابرت مولر» بازرس ویژه تحقیق درباره دخالت ادعائی مسکو در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در هشتم نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی هشدار داد در صورتی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور از گفتگو با بازجویان فدرال درباره سئوالات مطرح خودداری کند، مجبور به صدور احضاریه دادگاه برای وی خواهد بود.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر

دادگاه آمریکایی ایران را به پرداخت بیش از ۶ میلیارد دلار غرامت محکوم کرد

تارنمای خبری الجزیره روز سه شنبه گزارش داد؛ دادگاهی در آمریکا، ایران را به اتهام حمایت از عاملان حملات 11 سپتامبر 2001 به پرداخت بیش از 6 میلیارد دلار غرامت به قربانیان این حادثه محکوم کرد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, عربستان سعودی, قضایی

سخنرانی دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل تهدیدی جدی برای صلح جهانی است!

حزب تودهٔ ایران بر این باور است که، نخستین سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا،‌ در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، ماهیت عمیقاً ارتجاعی،‌ مداخله‌جویانه و جنگ‌طلبانهٔ دولت آمریکا و خطرات جدی‌ای که از این‌روی صلح جهانی را تهدید می‌کند، در معرض قضاوت افکارعمومی جهان قرار داد.

——————–

حزب تودهٔ ایران بر این باور است که، صلح جهانی در گروِ تلاش همهٔ نیروهای مترقی و صلح‌دوست جهان برای حل همهٔ اختلاف‌ها و درگیری‌ها در جهان از طریق مذاکره و در چارچوب منشور سازمان ملل است!

 

نخستین سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا،‌ در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، در صبح روز سه‌شنبه ۲۸ شهریورماه (۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷)، ماهیت عمیقاً ارتجاعی،‌ مداخله‌جویانه و جنگ‌طلبانهٔ دولت آمریکا و خطرات جدی‌ای که ازاین‌روی صلح جهانی را تهدید می‌کند، در معرض قضاوت افکارعمومی جهان قرار داد.

 

سخنرانی دونالد ترامپ، که در نخستین روز از نشست سالانهٔ مجمع عمومی سازمان ملل و در پی سخنرانی آقای آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، به‌مناسبت گشایش مجمع عمومی، ایراد شد، به‌طور بی‌سابقه‌ای نه‌فقط دربردارندهٔ تهدید به‌نابودی یک کشور عضو سازمان ملل بود بلکه با تهدید، و موضع‌گیری خصمانه برضد کشورهایی که از سیستم‌های نظری دیگری حمایت می‌کنند، از بی‌اعتقادی ترامپ و دولتش به اصول پایه‌ای منشور سازمان ملل و تهدید روشنی بر ضد حق حاکمیت کشورها در گوشه و کنار جهان حکایت می‌کرد. ترامپ در سخنرانی‌اش، با حمله شدید و مستقیم به جمهوری دموکراتیک خلق کره و تهدید به نابود کردن کامل این کشور، درواقع تمامی کشورهایی که در جهان حاضر به‌قبول سیطرهٔ سیاسی، نظامی و اقتصادی آمریکا نباشند، هدف حمله و تهدید خود قرار داد. سخنان تهدیدآمیز ترامپ در رابطه با کوبا و ونزوئلا، بازتاب تهاجم ایدئولوژیک و ارتجاعی سران امپریالیسم آمریکا به حقوق خلق‌ها و تهدیدی جدی نسبت به بشریت از سوی آنان است.

 

رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل با استفاده از ادبیاتی غیرمتعارف، اهانت‌بار و تهدیدآمیز، از ایران با ‌عنوان کشوری “یاغی” نام برد و جامعهٔ بین‌المللی را فراخواند تا با اقدامات “بی‌ثبات‌کنندهٔ رژیم جنایتکار” ایران مقابله کند. البته ترامپ سعی داشت در این سخنان خود را دوست و خیرخواهِ مردم ایران قلمداد کند و در بخشی از سخنانش حکومت ایران را “یک دیکتاتوری فاسد” دانست که “در پشت نقاب دمکراسی دروغین پنهان” شده است. او درعمل کشورهای دیگر را فراخواند تا به “جهاد” برای تغییر رژیم در ایران بپیوندند. آنچه ماهیت واقعی سخنان ترامپ و عیار پایبندی او را به صلح و مبارزه با تروریسم آشکار می‌کند، حمایت او از دولت‌های سرکوبگر و جنگ‌طلبی همچون اسرائیل و عربستان سعودی و دیگر کشورهای مرتجع عربی بود که از زمره حامیان اصلی تروریسم و داعش در منطقه‌اند و بارها از سوی سازمان ملل متحد به‌سبب ارتکاب به جنایت‌های جنگی‌ محکوم شده‌اند، یعنی کشورهایی که در مقام دوستان ایالات‌متحده‌اند. سخنان ترامپ دربارهٔ اوضاع خطرناک خاورمیانه تکرار همان اتهاماتی است که او در سفرش به عربستان سعودی و در جریان ملاقات و گفتگو با سران کشورهای عربی مرتجع در ریاض مطرح کرده بود. توجه به‌این نکته هم اهمیت دارد که، اعضای اصلی دولت ترامپ و حامیان او در رهبری حزب جمهوری‌خواه آمریکا، در ماه‌های گذشته، با طرفداران اعادهٔ رژیم سلطنتی در ایران و دیگر نیروهای ارتجاعی‌ای که خواستار حملهٔ نظامی آمریکا به ایران و “تغییر رژیم”‌اند، در گفتگو و تبادل‌نظر بوده‌اند.

 

دونالد ترامپ، در سخنرانی‌اش همچنین مخالفت آمریکا با توافق‌نامهٔ “برجام” را به‌صراحت اعلام کرد و گفت: “صریح بگویم، این توافق یک شرمساری برای ایالات‌متحده است” و در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی- که او از آن با عنوان “یک توافق بد” نام برد- تأکید کرد که “آمریکا هرگز در قرارداد یک‌طرفه‌ای که هیچ سودی برای این کشور نداشته باشد، باقی نخواهد ماند. … ما نمی‌توانیم اجازه بدهیم که رژیم جنایتکار ایران به اقدامات بی‌ثبات‌کننده‌اش ادامه دهد درحالی‌که برنامهٔ موشکی خطرناک خود را دنبال می‌کند. ما به توافقی، اگر آن توافق پوششی باشد برای برنامهٔ نهایی (سلاح) هسته‌ای، نمی‌توانیم پایبند باشیم.”

 

درحقیقت، دولت ایالات‌متحده به‌خوبی می‌داند که لغو توافق‌نامهٔ برجام، باتوجه به اینکه اتحادیهٔ اروپا، چین، روسیه و سازمان ملل هم امضاکنندهٔ آن بوده‌اند، برای دولت ترامپ به‌سادگی ممکن نخواهد بود. به‌همین لحاظ، کوشش‌های دیپلوماتیک دولت آمریکا و سفرهای رکس تیلرسون، وزیر خارجهٔ آمریکا، به پایتخت‌های اروپایی در هفته‌های اخیر به‌منظور رایزنی ‌چشمگیر بوده است. باتوجه به اینکه در هفته‌های گذشته اظهارنظرهایی گوناگون در رابطه با راهکردهای احتمالی ایالات‌متحده در رابطه با ایران و گزینه‌های آمریکا در برخورد با رژیم حاکم در ایران مطرح بوده است، تعجب‌آور نیست که جنب‌وجوش محفل‌هایی غیرمسئول و ماجراجو در ایران را نیز شاهد باشیم. اظهاراتی از قبیل اینکه ایران شهرهای اصلی اسرائیل را در صورت حملهٔ نظامی این کشور به ایران با خاک یکسان خواهد کرد یا اینکه در صورت لغو برجام ایران می‌تواند از نظر غنی‌سازی در ظرف چند ساعت به شرایط قبل از امضای برجام بازگردد، را باید موضع‌گیری‌هایی عمیقاً ماجراجویانه و غیرمسئولانه قلمداد کرد.

 

حزب تودهٔ ایران بار دیگر تأکید می‌کند که، با هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی ایران به‌شدت مخالف است. طرد رژیم ضدمردمی ولایت فقیه و استقرار حاکمیت مردم، دموکراسی و تحقق حقوق و آزادی‌های دموکراتیک و عدالت اجتماعی در ایران، تنها و تنها از درون مبارزهٔ مردم ایران و نیروهای مترقی و آزادی‌خواه کشور امکان‌پذیر است. سخنان مداخله‌جویانهٔ دونالد ترامپ نه‌تنها کمکی به مبارزهٔ مردم ما برای استقرار حاکمیت مردمی نمی‌کند، بلکه درعمل حربه‌یی خواهد بود در دست مرتجعان حاکم و رژیم دیکتاتوری برای سرکوب مبارزهٔ مردم و نیروهای مترقی، آزادی‌خواه و اصلاح‌طلب در ایران.

 

حزب تودهٔ ایران، در رابطه با تحول‌های سیاسی کنونی که می‌تواند دگرباره میهن‌مان را در وضعیتی تهدیدآمیز قرار دهد، ثبات و حاکمیت ملی کشورمان را به‌خطر بیندازد و اقتصاد و شرایط زندگی مردم و زحمتکشان‌مان را با دشواری بیشتر مواجه کند، نگرانی عمیق خود را ابراز می‌کند. ما همهٔ نیروهای صلح‌دوست جهان، “شورای جهانی صلح” و همهٔ کشورهای مستقل را فرامی‌خوانیم تا با راهکرد فاجعه‌آمیزِ دولت ایالات‌متحدهٔ تحت رهبری دونالد ترامپ در رابطه با ایران و دیگر کشورهای دیگر جهان مخالفت خود را صریحاً اعلام کنند. ما بر این باوریم که، همهٔ اختلاف نظرها و درگیری‌ها در بین کشورها و دولت‌ها در همهٔ نقاط جهان می‌تواند به‌صورت صلح‌آمیز و در چارچوب احترام متقابل به حاکمیت ملی و استقلال یکدیگر حل و برطرف شوند. ما همهٔ نیروهای میهن‌دوست و صلح‌طلب را فرامی‌خوانیم تا همدوش هم متحدانه برضد جنگ و مداخلهٔ خارجی مبارزه کنند و با طرح‌های محافل ماجراجو و جنگ‌طلبان وابسته به حاکمیت ولایی مخالفت کنند.

کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران

۲۸ شهریورماه ۱۳۹۶

اطلاعات شخصی و آدرس مخالفان ترامپ در اینترنت منتشر شد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کنگره، حامیان ترامپ لیستی از اطلاعات شخصی هزاران نفر را تهیه کرده‌اند که به اعتقاد آنها یا مخالف ترامپ هستند یا با گروه‌های چپ ضد فاشیست ارتباط دارند.   به گزارش بازفید این لیست حداقل از آوریل گذشته در فضای مجازی منتشر شده است. در این لیست نام، شماره تلفن، آدرس

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

برنی سندرز: خروج ترامپ از «برجام» اشتباه بزرگی است

به نقل از هیل، «برنی سندرز» سناتور ایالت «ورمونت» و نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا از فرصت بیان دیدگاه های خود در زمینه سیاست خارجی به منزله ابزاری برای بی رنگ کردن سیاست دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در قبال توافق هسته ای ایران استفاده کرد.   وی حین سخنرانی در کالج

ادامه »

امریکا, جهان, خبر

وزیر خارجه آمریکا: برجام اصلاح نشود از آن خارج می‌شویم

«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا، روز گذشته در مصاحبه‌ای با شبکه «فاکس‌نیوز»، گفت: «اگر قرار است به توافق هسته‌ای با ایران، پایبند بمانیم باید تغییراتی در آن داده شود. به روشنی بگویم که بندهایی، که بر پایه آن بخشی از محدودیت‌های فعلی در برابر تهران به مرور برچیده می‌شوند. مایه نگرانی ماست… این بندها راه

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر

تحلیلگر آمریکایی: کلینتون به‌دلیل زوال نظم دنیای جهانی‌شده شکست خورد نه انتقام پوتین

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، هیلادی کلینتون، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا و رقیب اصلی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ این کشور در جریان صحبت با روزنامه USA Today درباره کتابش با عنوان “چه اتفاقی افتاد” گفت: هیچ شکی نیست که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه می‌خواست من شکست بخورم تا

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه