سال ۱۳۹۸سال فروپاشی کامل اقتصاد ایران!

کارل مارکس؛ همه چیز پول است، و انسان، پیش از آن که به سیاست، علم، هنر، دین، و… بپردازد، باید بخورد!

 

با نزدیک شدن به پایان سال ۱۳۹۷، اوضاع اقتصادی ایران، و سرنوشت تحریم‌های ترامپ، از فاز «بحران حاد»، به «وخامت حاد»، نزدیک شده است. طبق اخبار و اعلام مواضع، حاکمیت ایران قرار نیست در مذاکرات با دولت ترامپ، جهت رفع تحریم‌ها، شرکت کند، آن هم به این دلایل:

 

رهبران حاکمیت ایران تصور می‌کنند که، با وقت‌کشی می‌توانند، مساله تحریم‌ها را ضعیف و رفع نمایند، اما رویدادهای بعدی نشان داد که، تحریم‌های دوره قبل از برجام، با قوت بیش‌تری برگردانده شدند. و این بار، اثر اِعمال تحریم‌ها، برخلاف دوران اوباما، که نزدیک دو سال بعد تأثیر تعیین‌کننده خود را گذاشتند، در دور جدیدِ بازگشت تحریم‌ها، سرعت تخریبی آن، در بازه‌ی زمانی کوتاه چند ماهه، آثار خود را بر اقتصاد فشل ایران گذاشته، و به پایان سال که نزدیک می‌شویم، فشار تحریم‌ها، هم بر بازار ارز، و هم بر متغیرهای حساس اقتصادی، بیش‌تر می‌شود. بنابراین، پیش‌بینی متغیرهای اقتصادی در شش ماهه اول سال ۱۳۹۸، باید، در این فاز دوم تحریم‌ها، بررسی شود، و آن چیست؟ فاجعه فروپاشی کامل اقتصاد ایران!

 

حاکمیت بسیار دل خوش بود و هست، که ترامپ استیضاح شود، و این، یک آرزوی خام است، و حتی یک یا دو درصد هم احتمال ندارد! زیرا تا کنون در تاریخ آمریکا هیچ رییس جمهوری در آمریکا استیضاح نشده است که منجر به برکناری او شده باشد، بنابراین، حاکمیت نمی‌تواند به این رویداد دل ببندد. در پیش از انتخابات نوامبر، حاکمیت امید داشت که اکثریت مجلس دست دمکرات‌ها بیفتد، که تا حدودی هم این اتفاق افتاد، منتها با یک اکثریت بسیار ضعیف و شکننده، و مهم مجلس سنا بود، که دموکرات ها نتوانستند سنا را به کفایت یک استیضاح در اختیار بگیرند.

 

ایران تاکنون تلاش نموده است که، با کمک اروپا، و با امید به پیروزی یک رئیس جمهور از حزب دموکرات در دو سال آینده، با سیاست‌های ترامپ مقابله، و تا آن زمان از خود دفاع کند، که این گزینه شانس موفقیت‌اش، پایین است. اروپا، چین، روسیه، و همه‌ی کشورهای دیگر، دارای منافع کاملا عمده و مشخصی با آمریکا هستند، و در تعاملات بین‌المللی، دنبال حل مساله ایران نیستند، بلکه، منافع خودشان در ارجحیت است.

 

اگر موضوع مذاکره با آمریکا، به انتخابات بعدی ریاست ‌جمهوری کشیده شود، و اگر هم این اتفاق رخ دهد، و ترامپ هم نتواند انتخاب شود، برای اقتصاد ویران‌شده‌ی ایران خیلی دیر خواهد بود. از آن گذشته، شانس پیروزی ترامپ، در دور بعدی، بسیار بالاست، و ترامپ در بخش مالی و پولی آمریکا، بازارهای سهام، و اوراق قرضه در آمریکا، حامیانی جدی دارد. و در ضمن، چند ماه است که، شاخص بورس آمریکا مرتب رکورد تاریخی را می‌شکند، و طول دوره رونق بازارهای بورس در این مقطع، تبدیل به طولانی‌ترین دوران رونق در تاریخ آمریکا شده است.

 

در چنین اوضاعِ سخت بحرانی، با مردمی گرفتار و مستاصل و در آرزوی نجات، حاکمیت ایران به دنبال وقت خریدن است، و در فکر راه نجاتی برای ایران و ایرانی نیست، و در نتیجه، کار خاصی نمی‌کند جز روزمرگی، و امید بستن به معجزه‌ی اقدام ویژه‌ی اروپائیان!! اما ما برای نجات ایرانی و ایرانی باید کاری کنیم، و مثل حاکمیت سرنوشت‌ ملت و مملکت را به امید دیگران رها نکنیم، و به فکر راه نجاتی باشیم. عزیزان! ایران و ایرانی در حال نابودی است

حمید آصفی

سحام نیوز

نیوزویک: کسری تجاری آمریکا رکورد زد

پایگاه اینترنتی مجله نیوزویک، ایالات متحده سال گذشته میلادی بالاترین میزان کسری تجاری را در ۲۴۳ سال گذشته تجربه کرد. این در حالی است که سیاست «ابتدا آمریکا»ی رئیس‌جمهوری این کشور نیز نتوانسته بر این کسری فائق آید. 

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

واکنش هند و ترکیه به تصمیم تجاری اخیر آمریکا علیه این دو کشور

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هند امروز سه‌شنبه به تصمیم اخیر ترامپ علیه کشورش واکنش نشان داد و این اقدام را کم‌اهمیت دانست.   «آنوپ وادهاوان» (Anup Wadhawan) وزیر بازرگانی هند در این خصوص اعلام کرد که‬ میزان صادرات سالانه هند به آمریکا حدود ۸۰‬ میلیارد دلار است، اما آن بخش از صادرات هند که تحت

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ترکیه, جهان, خبر, هندوستان