واشنگتن پست؛ احیای بین‌المللی بشار اسد آغاز شده است

“سال ۲۰۱۸ برای رئیس جمهوری بحران‌زده سوریه پایان خوبی داشت. علاوه بر اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه از سوی دونالد ترامپ، بسیاری از کشورهای عربی برای ازسرگیری روابط دوستانه با سوریه ابراز تمایل کرده‌اند”.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتحادیه عرب, اردن, افریقای جنوبی, الجزایر, المان, امارات, امریکا, انگلستان, ایران, برزیل, ترکیه, تونس, جهان, چین, روسیه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, لبنان, مصر, مقاله, هندوستان

اتریش به‌دنبال فرانسه از شرکت‌های بزرگ آمریکایی مالیات دیجیتال می‌گیرد

سباستین کورتز صدراعظم اتریش روز شنبه اعلام کرد که مصمم است برنامه خود را برای دریافت مالیات از شرکت های بزرگ اینترنتی و فناوری مانند گوگل، اپل، فیسبوک و آمازون همچون نمونه فرانسه اجرا کند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, اقتصادی, امریکا, جهان, خبر, فرانسه

چین و اروپا برای تضعیف قدرت مالی آمریکا تلاش می‌کنند

بعد از خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم‌های این کشور علیه مردم ایران، اتحادیه اروپا و چین برخلاف سال‌های گذشته دیگر سیاست پیروی از دستورات امریکا را دنبال نکرده و با ایجاد سیستم مالی جدید خود به دنبال حفظ روابط تجاری با ایران هستند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, انگلستان, ایران, چین, خبر, روسیه, ژاپن, عراق, کره جنوبی, هندوستان

رای الیوم: برکناری وزیر خارجه عربستان سعودی اتفاقی نیست

عبدالباری عطوان، روزنامه‌نگار مشهور عرب در تحلیلی به بررسی تحولات منطقه و هم‌زمانی آن‌ها با برکناری عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان پرداخت.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امارات, امریکا, بحرین, ترکیه, تونس, جنوب غرب آسیا, جهان, سوریه, عربستان سعودی

انتقاد “شرودر” از فشارهای آمریکا بر آلمان، برای پیروی از سیاست‌های آن کشور

صدر اعظم اسبق آلمان خواستار استقلال کشورش از آمریکا شده و تاکید کرد که کشور مستقلی مانند آلمان نباید به واشنگتن اجازه دهد که به آن تحمیل کند با چه کشوری مناسبات تجاری داشته باشد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, المان, امریکا, ایران, تحریم, جهان, چین, خبر, روسیه

سازوکار اتحادیه‌ اروپا برای حفاظت از منافع شرکت‌های اروپایی در صورت خروج‌ احتمالی آمریکا از برجام

دنیس چایبی” رئیس بخش ایران در سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس اقتصادی “یورو مانی” که روز پنجشنبه ۸ فوریه/ ۱۹ بهمن در پاریس برگزار شد، ساز و کارهای اتحادیه اروپا برای حمایت از شرکت های اروپایی در حال همکاری تجاری با ایران را در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای تشریح کرد.

 

“دنیس چایبی” گفت: درصورتی که آمریکا از توافقد هسته ای با ایران خارج شود و تحریم های بین المللی فرا سرزمینی خود را علیه ایران و شرکت هایی که با این کشور تعامل تجاری دارند گسترش دهد، اتحادیه اروپا می تواند با وضع قوانین جدیدی از معاملات شرکت‌های اروپایی با ایران در برابر تحریم‌های آمریکا حفاظت کند.

 

این مقام اتحادیه اروپا گفت: ما در حال بررسی گزینه های مختلفی هستیم. پیشبرد چنین کاری از نظر قانونی پیچیده نیست، چون ابزارهای قانونی لازم وجود دارند و این موضوع به یک بحث و مذاکره بزرگ در داخل اتحادیه اروپا نیاز ندارد. وی گفت: یکی از گزینه هایی که احتمالا توسط اتحادیه اروپا احیا خواهد شد، “قوانین بلوکه کردن” خواهد بود.

 

“دنیس چایبی” در این باره توضیح داد که این مقررات در سال ۱۹۹۶ در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون و در واکنش به تحریم های بین المللی آمریکا علیه کوبا وضع شد. اتحادیه اروپا در آن زمان و با تصویب این قوانین اعلام کرد که آمریکا با وضع این تحریم های فرا سرزمینی استقلال سیاسی و اقتصادی و حق حاکمیت کشورهای اروپایی را نقض می کند.

 

دنیس چائیبی گفت: مقررات اتحادیه اروپا در این زمینه می تواند احیا شده و دوباره به مورد اجرا گذاشته شود، اما اجرایی شدن آن در شرایطی ضرورت دارد که آمریکا قصد داشته باشد تا تحریم های فرا سرزمینی خود در ارتباط با توافق هسته ای را مجداداً احیا کرده و آنها را به اجرا بگذارد. نمی توان این مقرارات را پیشاپیش به عنوان یک اقدام حفاظتی پیشگیرانه به مورد اجرا گذاشت.

 

رویترز گزارش می دهد پس از آنکه تحریم های اقتصادی علیه ایران با اجرای توافق هسته ای بین قدرت های جهانی و تهران و اجرایی شدن برجام لغو شد، کشورهای اروپایی به دنبال افزایش همکاری های اقتصادی و تجاری با ایران بوده اند. اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر در ماه ژانویه وعده داده است تا در صورتی که فرانسه، بریتانیا و آلمان ، توافق هسته ای با ایران را تغییر ندهند، امریکا از برجام خارج شده و تحریم های آمریکا علیه تهران در ارتباط با پرونده هسته ای را بار دیگر اعمال خواهد کرد.

 

ترامپ تهدید کرده است که این آخرین باری بوده است که توافق هسته ای با ایران را تایید کرده است و در صورتی که این توافقنامه اصلاح نشود، آمریکا از برجام خارج خواهد شد. این در حالی است که اتحادیه اروپا بارها بر پایبندی خود به مفاد توافق هسته ای با ایران تاکید کرده است. اما، در صورتی که واشنگتن از برجام خارج شود، اروپا نگزیر است تا به دنبال راهکارهایی باشد تا تاثیر تحریم های احتمالی فرا سرزمینی آمریکا بر شرکت های اروپایی را که در حال همکاری با ایران هستند، کاهش دهد.

 

کنفرانس «یورومانی-ایران» در پاریس

 

«یورومانی-ایران» به عنوان زیرمجموعه نهاد «یورومانی»، سازمانی متشکل از بانکداران ایرانی و بین‌المللی است که برای ورود دوباره ایران به سیستم مالی و اقتصاد جهانی در تلاش است و در این راستا کنفرانس‌هایی برگزار می‌کند.

 

«یورومانی» یکی از نهادهای وابسته به اتحادیه اروپا است. ریاست عالیه این نهاد با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاست. «یورومانی» به عنوان یک نهاد بین المللی در زمینه بانکداری و بازار سرمایه و به منظور گسترش سرمایه گذاری در نقاط مختلف جهان فعالیت دارد. این نهاد هر ساله اقدام به برگزاری کنفرانس هایی در باره موضوع های مختلف اقتصادی و مالی و کشورهای مختلف جهان می کند.

 

کنفرانس «یورومانی-ایران» که دیروز، پنجشنبه 8 فوریه/ ۱۹ بهمن در محل هتل پولمان مجاور برج ایفل در پاریس برگزار شد، دومین کنفرانس «یورومانی-ایران» است که پس از اجرایی شدن برجام، برگزار شد. دومین کنفرانس «یورومانی-ایران» با همکاری بانک مرکزی ایران و چندین بانک ایرانی برای تبادل‌نظر در خصوص گسترش ارتباطات مالی و اقتصادی ایران در عرصه جهانی برگزار شد.

 

در این کنفرانس ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران، عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه، مسعود نیلی مشاور اقتصادی رییس جمهوری ایران، همتی رئیس کل بیمه مرکزی ایران، محمد خزایی معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران، زمانی نیا معاون وزیر نفت و جمع دیگری از روسای بانک های ایران و دیگر مسئولان اقتصادی کشور حضور داشتند. در این کنفرانس همچنین برخی از مسئولان مالی و اقتصادی فرانسه و کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین ده ها سرمایه گذار، بانک و موسسه مالی از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی حضور داشتند.

 

هدف از برگزاری چنین نشستی ، فراهم‌آوردن بستری مناسب برای بازگشت ايران به اقتصاد جهانی است. دراین چارچوب زمینه‌های گسترش سرمايه‌گذاری در حوزه‌های مالی، نفت و گاز، گردشگری، حمل و نقل و بيمه ایران بررسی شد.

 

الستر برت، معاون خاورمیانه‌‌ای وزارت امور خارجه بریتانیا در این کنفرانس ضمن تاکید بر تلاش بریتانیا و اروپا برای حفظ و مداومت توافق هسته‌ای برجام، از ایران خواست تا نگرانی‌های بین‌المللی در خصوص سیاست ایران در منطقه خاورمیانه را در نظر بگیرد.

 

مقامات فرانسوی حاضر در این کنفرانس ضمن ابراز نگرانی از ابهام در عرصه بین‌المللی به‌ویژه در رابطه با برجام و اقدامات یکجانبه دونالد ترامپ، بر ادامه روابط اقتصادی با ایران تاکید کرد.

 

«ژوفره سلستَن اوربَن»، سرپرست روابط دوجانبه در وزارت دارایی فرانسه در این کنفرانس ضمن اشاره به «برزخ» بین‌المللی کنونی تاکید‌ کرد: «ما شرکت‌ها را تشویق می‌کنیم که با در نظر‌گرفتن این عدم قطعیت به تجارت با ایران ادامه دهند.

 

نیکلاس دوفورک، مدیر بانک دولتی سرمایه گذاری فرانسه موسوم به «بی‌پی‌ای فرانس» ضمن اشاره به انتظار همگان برای روشن‌شدن وضعیت (برجام) گفت که در خصوص احتمال برگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران البته به شرکت‌های فرانسوی هشدار داده شده‌ است.

 

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران نیز در نشست «یورومانی-ایران» گفت که سیستم بانکی ایران هنوز نتوانسته از مزایای برجام استفاده کافی کند.

 

او همچنین گفت که باید منتظر ماند آیا سیاست به اقتصاد کمک خواهد کرد یا آن را با مشکل مواجه خواهد کرد.

 

دومین کنفرانس «یورومانی-ایران» در شرایطی برگزار شد که رویکرد جدید دولت دونالد ترامپ در خصوص برجام، اینگونه تلاش‌ها برای رفع موانع بانکی و مالی بر سر راه بازگشت دوباره ایران به سیستم اقتصاد جهانی را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.

رادیو فرانسه

اروپا ترامپ را به اقدام متقابل تجاری تهدید کرد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، «گونتر اوتینگر» (Guenther Oettinger) کمیسر امور بودجه اتحادیه اروپا امروز یکشنبه به تهدیدات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علیه این اتحادیه واکنش نشان داد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, جهان, خبر

اروپا، شریک و یارِ غار ترامپ و رفیقِ قافلهٔ ایران

با اینکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، تعلیق تحریم‌های ایران را دوباره تمدید کرد، اما نگرانی از اینکه این رویکرد در ماه‌های آینده ممکن است تغییر کند نزد مقام‌های حکومتیِ ایران با حساسیت دنبال می‌شود. ظریف، وزیر امورخارجه، سفری دیپلوماتیک به مسکو و سپس به بروکسل به‌منظورِ دیدار با مقام‌های اروپایی داشت. در این دیدارها، ظریف

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, ایران, جهان, خبر

هشدار اتحادیه اروپا به آمریکا در مورد اعمال محدودیت های تجاری

خبرگزاری فرانسه از بروکسل گزارش داد: اتحادیه اروپا روز دوشنبه به آمریکا هشدار داد در صورت اعمال محدودیت های تجاری بر این اتحادیه از سوی واشنگتن، نهاد مزبور واکنش سریع و مناسبی نشان خواهد داد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, جهان, خبر

ترامپ، اتحادیه اروپا را تهدید کرد

به گزارش رویترز، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا امروز دوشنبه، در بخشی از گفت‌وگویش با شبکه تلویزیونی بریتانیایی «آی‌تی‌وی» تهدید کرد که به دلیل سیاست‌های تجاری بسیار ناعادلانه اتحادیه اروپا در قبال آمریکا، با این اتحادیه تقابل خواهد کرد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, جهان, خبر