سازمان ملل خواستار حضور دولت افغانستان در مذاکرات صلح شد

دبیر کل سازمان ملل گفت: تنها راه‌حل مشکلات و بحران افغانستان آغاز مذاکرات بین خود طرف های افغان شامل طالبان و دولت است.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل خواستار سرعت بخشیدن به برگزاری مذاکرات میان طالبان و دولت قانونی افغانستان شد زیرا وی معتقد است که در حال حاضر بهترین فرصت برای پایان دادن به جنگ 17 ساله افغانستان فراهم‌شده است.

 

دبیر کل سازمان ملل در گزارشی به شورای امنیت گفت، یک توافقنامه صلح پایدار را تنها می‌توان از طریق گفت و گوی جامع در داخل افغانستان به دست آورد.

 

آنتونیو گوترش همچنین اظهار امیدواری کرد که مذاکرات آمریکا با طالبان می‌تواند سرانجام منجر به فرصتی برای آغاز مذاکرات میان طالبان و دولت افغانستان شود.

 

دبیر کل سازمان ملل در حالی خواستار آغاز مذاکرات میان طالبان و دولت افغانستان است که زلما خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا به مدت دو هفته است در شهر دوحه قطر با طالبان و بدون حضور دولت افغانستان در حال مذاکره است.

 

به گفته کارشناسان، ازآنجاکه هر دو طرف مذاکره‌کننده طالبان و آمریکا در این مذاکرات تنها به فکر منافع خود هستند و برای صلح افغانستان هیچ ارزشی قائل نیستند مذاکرات همچنان به نتیجه مطلوبی نرسیده است و انتظار می‌رود که مذاکرات به دور ششم برسد.

 

از طرف دیگر منابع نزدیک به طالبان اعلام کردند که دور پنجم مذاکرات این گروه با آمریکا در قطر تاکنون پیشرفتی نداشته و احتمالاً مذاکرات دو طرف به دور ششم نیز کشیده خواهد شد.

 

طالبان خواستار خروج فوری نیروهای خارجی از افغانستان هستند، اما آمریکا با این موضوع مخالف است.

 

طالبان بارها تأکید کرده است که درباره سایر مسائل مذاکره نخواهد کرد و تنها خروج نیروهای خارجی و عدم تهدید سایر کشورها از خاک افغانستان محور اصلی مذاکرات این گروه با آمریکا است.

ایرنا

در راستای سرکوب شبه‌نظامیان؛ پاکستان کنترل ۱۸۲ مدرسه مذهبی را به دست گرفت

بنا به گزارش وزارت کشور پاکستان این کشور در افزایش سرکوب‌های خود بر روی سازمان‌های شبه نظامی ممنوع شده کنترل ۱۸۲ مدرسه مذهبی را به دست گرفته و بیش از ۱۰۰ نفر را بازداشت کرده است.

ادامه »

پاکستان, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, خبر, هندوستان

اعتراف مشرف به «استفاده» پاکستان از «جیش محمد» برای انجام حملات در هند

نخست‌وزیر پیشین پاکستان در مصاحبه‌ای اذعان کرد که نهادهای اطلاعاتی کشورش در دوره نخست‌وزیری او از گروه تروریستی جیش محمد برای انجام حملات در هند استفاده می‌کرده است.

ادامه »

پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خبر, هندوستان

«برنی سندرز»: نظامیان آمریکایی از افغانستان خارج شوند / ایندیپندنت: نیروهای انگلیس جایگرین نظامیان آمریکایی در افغانستان می‌شوند

«برنی سندرز» سناتور ارشد آمریکایی تاکید کرد که مردم کشورش از جنگ‌های بی‌پایان خسته شده‌اند و نظامیان آمریکایی نیز باید افغانستان را ترک کنند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, انگلستان, جنوب آسیا, جهان, خبر

ارتش پاکستان دست‌کم ۴۴ تن از اعضای جنبش «جیش محمد» را دستگیر کرد

به گزارش اسپوتنیک، ارتش پاکستان امروز سه‌شنبه اعلام کرد که در راستای مقابله با عاملان بمب‌گذاری در مسیر کاروان نظامیان هندی در کشمیر، تاکنون ۴۴ تن از اعضای جنبش «جیش محمد» را دستگیر کرده که برادر رهبر این جنبش در میان بازداشت شدگان قرار دارد.

ادامه »

پاکستان, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, خبر, هندوستان