شامگاه شنبه سرانجام «لولا»خود را به پلیس برزیل تسلیم کرد

«لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا» رئیس جمهوری پیشین برزیل که در روزهای گذشته از حکم بازداشتش سرپیچی کرده و حامیانش را به تجمع فراخوانده بود، شامگاه شنبه سرانجام خود را به نیروهای پلیس تسلیم کرد.

ادامه »

آمریکای لاتین, برزیل, حقوق بشر, خبر

«لولا» در محاصره هزاران تن از هوادارانش در برابر حکم حبس مقاومت می‌کند

به گزارش خبرگزاری رویترز، لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور سابق برزیل همچنان در داخل مقر یکی از اتحادیه‌های کارگران صنایع فولاد در کلانشهر سائوپائلو پناه گرفته و توسط صدها تن از طرفداران مشتاقش احاطه شده است؛ اقدامی که باعث به وجود آمدن بن‌بستی شده که احتمال می‌رود تا چند روز آینده ادامه داشته باشد.

ادامه »

آمریکای لاتین, برزیل, جهان, خبر

دادگاه عالی برزیل به زندانی کردن لولا داسیلوا رای داد

دادگاه عالی برزیل اوایل امروز پنجشنبه، درخواست لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور سابق این کشور برای آزاد بودن در زمان رسیدگی به درخواست تجدیدنظرش در رابطه با حکم اختلاس و فساد را رد کرد که این رای‌ احتمالا به حرفه سیاسی وی خاتمه می‌دهد و اختلافات در این کشور را عمیق‌تر می‌کند.

ادامه »

آمریکای لاتین, برزیل, جهان, خبر, سیاسی

کارلوس آلوارادو، نامزد حزب چپگرای حاکم به‌عنوان رئيس‌جمهور کاستاريکا انتخاب شد

به گزارش خبرگزاري فرانسه ؛ مسئولين برگزاري انتخابات اعلام کرد، کارلوس آلوارادو نامزد حزب حاکم کاستاريکا به عنوان رئيس جمهور بعدی اين کشور انتخاب شد.

ادامه »

آمریکای لاتین, جهان, خبر, کاستاریکا

آمریکای لاتین: رو در رو با چالش‌ها

در دُور دوم انتخابات ریاست جمهوری شیلی، در ۲۶ آذرماه، “سباستیان پینرا”، بازرگان دست‌راستی (به‌نمایندگی از ائتلافِ “شیلی، بزن بریم”) با ۵۴ درصد رأی‌ها به‌پیروزی دست یافت. او توانست نامزد ائتلاف حاکم چپ میانه (اکثریت نوین) یعنی “آلخاندرو گویلیر” را شکست دهد. پس از آنکه در دُور اول انتخابات هیچ‌یک از نامزدها نتوانستند به بیش

ادامه »

اکوادور, امریکا, جهان, خبر, شیلی, هندوراس

سازمان ‘آلبا’ ائتلافی علیه نفوذ و مداخله امپریالیسم جهانی در آمریکای لاتین

نشست شورای سیاسی ائتلاف ‘آلبا’ در حالی اواخر روز پنج شنبه در هاوانا برگزار شد که وزرای خارجه کشورهای عضو این سازمان آمریکای لاتین بر مقابله با نفوذ و دخالت های جهانی از جمله اقدامات مخرب واشنگتن در این منطقه تاکید کردند.

 

پایگاه اینترنتی هرالد تریبیون آمریکای لاتین در گزارشی در مورد این نشست عنوان کرد: نشست وزرای خارجه ائتلاف بولیواری برای مردم آمریکای ما(آلبا)خواستار مقابله با کمپین بین المللی علیه ونزوئلا و همچنین تقویت همگرایی منطقه ای شد.

 

در این نشست وزرای خارجه کوبا، ونزوئلا، بولیوی، نیکاراگوئه، اکوادور و السالوادور حضور داشتند. این نشست همزمان با سیزدهمین سالگرد تشکیل این سازمان برگزار شد.

 

در این نشست برونو رودریگز وزیر خارجه کوبا تصریح کرد: سازمان آلبا به تحرک بیشتر نیاز دارد.

 

وی خاطرنشان کرد که در سال 2017 تغییرات زیادی در عرصه بین الملل رخ داد که از ان جمله می توان به افزایش اقدامات مخرب آمریکا در امریکای لاتین و حوزه کارائیب، تشدید تجاوز واشنگتن علیه ونزوئلا و افزایش تهدیدها علیه صلح و امنیت اشاره کرد.

 

اعضای سازمان آلبا در این نشست مسائل سیاسی جهان از جمله اقدامات علیه ونزوئلا و تحریم های جدید امریکا و اتحادیه اروپا علیه کاراکاس را بررسی کردند.

 

در این نشست یک روزه شرکت کنندگان در مورد مکانیزم های همکاری برای پیش بینی و پاسخ به فجایع طبیعی از جمله طوفان های ایرما و ماریا که خسارات سنگینی به کشورهای حوزه کارائیب وارد کرد، تبادل نظر کردند.

 

خبرگزاری کوبایی پرنسالاتینا نیز در گزارشی در مورد این نشست عنوان کرد:در این نشست برونو رودریگز وزیر خارجه کوبا عنوان کرد که این نشست پاسخی به اوضاع سیاسی منطقه از جمله هجوم امپریالیسم جهانی علیه فرآیندهای پیشرو در امریکای لاتین است.

 

این مقام ارشد کوبا تصریح کرد: آمریکای لاتین و حوزه کارائیب با تهدید های فزاینده علیه صلح وامنیت جهانی روبرو و همچنین تجاوز غیرمتعارف علیه ونزوئلا روبرو بوده است. با این حال عوامل امپریالیسم جهانی نمی تواند علیه انقلاب بولیواری ونزوئلا اقدام کنند.

 

رودریگز ضمن اعلام حمایت شورای سیاسی آلبا از ونزوئلا در ادامه بر لزوم تقویت جایگاه سازمان آلبا در آمریکای لاتین تاکید کرد.

 

به گزارش ایرنا، ‘اتحاد بولیواری برای مردم آمریکای ما (آلبا)ˈ، در تاریخ 14 دسامبر سال 2004 با توافق هوگو چاوز رئیس جمهوری وقت ونزوئلا و ˈفیدل کاستروˈ رییس جمهوری سابق کوبا و به منظور مقابله با استیلای ایالات متحده و منطقه تجارت آزاد آمریکا در هاوانا پایتخت کوبا تشکیل شد. سپس، در سال 2006 بولیوی، 2007 نیکاراگوئه و در سال 2008 هندوراس به این گروه پیوستند.

 

آلبا اکنون علاوه بر ونزوئلا ، کوبا، بولیوی، نیکاراگوئه و هندوراس، کشورهای اکوادور، دومنیکا، آنتیگوا و باربودا و سان ویسنته و لاس گرانادیناس را در عضویت دارد.

حمایت چپ‌گرایان برزیل از نامزدی لولا داسیلوا در انتخابات

به گزارش خبرگزاری رویترز، در قطعنامه‌ای که کمیته ملی حزب کارگر برزیل تدوین کرد، آمده است: ما به ۲۰۱۸ رسیدیم، سال انتخابات و نامزدی لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس‌جمهوری پیشین برزیل چنان تحکیم شده است که دیگر به حزب کارگر تعلق ندارد بلکه متعلق به مردم برزیل است.   در ادامه این قطعنامه آمده

ادامه »

برزیل, جهان, خبر

پارلمان پرو به‌علت فساد مالی رئیس‌جمهور آن کشور به‌استیضاح او رای داد

به گزارش خبرگزاری رویترز، پارلمان پرو به نسبت آراء ۹۳ به ۱۷، رای به استیضاح «پدرو پابلو کوزینسکی» رئیس‌جمهوری این کشور داد.   جلسه استیضاح وی قرار است در تاریخ پنجشنبه ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر) برگزار شود و چنانچه ۸۷ نفر از اعضای پارلمان با ادامه حضور وی در رأس قدرت مخالفت کنند، وی از

ادامه »

پرو, جهان, خبر

رئیس جمهوری بولیوی: ترامپ تهدیدی جدی برای بشریت است

رئیس جمهوری بولیوی در گفتگویی اختصاصی با شبکه تلویزیونی فرانس24، ضمن انتقاد از واشنگتن برای خروج از پیمان آب و هوایی پاریس، تاکید کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تهدیدی جدی برای بشریت است.   به گزارش روز چهارشنبه شبکه تلویزیونی فرانس 24، ‘اوو مورالس’ که برای شرکت در نشست ‘کره زمین واحد’ به

ادامه »

امریکا, بولیوی, جهان, خبر, محیط زیست

حزب حاکم سوسیالیست ونزوئلا، در انتخابات شهرداری‌ها پیروز شد

به گزارش خبرگزاری رویترز، حزب سوسیالیست وابسته به «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا، با کسب دست‌کم ۹۰ درصد از ۳۳۵ جایگاه مورد رقابت، پیروزی در انتخابات سراسری شهرداری‎ها را از آن خود کرد.   این پیروزی می‎تواند شانس وی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ ونزوئلا را بیش از پیش افزایش دهد حال‌آنکه وی

ادامه »

جهان, خبر, ونزوئلا