تهدید آمریکا به خروج از فرایند صلح خاورمیانه و تنبیه سازمان‌های بین‌المللی ضد اسراییلی

نماینده آمریکا در سازمان ملل تهدید کرد که از فرآیند صلح خارج شده و علیه تمامی سازمان‌های بین‌المللی که ضد اسراییل عمل می‌کنند، اقدامات تنبیهی انجام دهد.   نیکی هیلی روز سه شنبه درنشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع فلسطین برگزار شد، افزود: ما امروز در جلسه‌ای شرکت داریم که برای همه

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, سوریه, فلسطین

محمود عباس: انگلیس مسئول هرآن چیزی است که بر فلسطینی‌ها آمد

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با اعلام اینکه هیچ گاه مخالف مذاکره نبوده ایم، گفت: انگلیس با بیانیه بالفور مسئول هر آن چیزی است که بر مردم و اشغال فلسطین آمد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, فلسطین

رای الیوم: واشنگتن مانع انتشار اسامی شرکت‌های فعال در شهرک‌سازی اسرائیل است

به گزارش پایگاه خبری ‘رای الیوم’، ‘کمیته ملی فلسطین برای تحریم اسرائیل’ در اروپا با صدور بیانیه ای اعلام کرد، واشنگتن تاکنون مانع انتشار اسامی 206 شرکت تجاری فعال در حوزه شهرک سازی اسرائیل در فلسطین اشغالی به وسیله سازمان ملل متحد شده است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, تحریم, جهان, خبر, فلسطین

عریقات خطاب به هیلی: ببند دهانت را!

به نوشته روزنامه دیلی میل، صائب عریقات، دیپلمات ارشد فلسطینی و رئیس هیأت فلسطینی مذاکره‌کننده عضو سازمان آزادی‌بخش فلسطین با اسرائیل به نیویورک دیلی نیوز گفت:‌ نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل باید دهانش را ببندد و متوجه باشد که محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگران فلسطین مشکل نیست.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

سازمان آزادیبخش فلسطین خواستار تعلیق به‌رسمیت شناختن اسرائیل شد

شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین خواستار تعلیق به رسمیت شناختن کشور اسرائیل شد. این موضع‌گیری واکنشی به تصمیم دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل است.

 

شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین در بیانیه پایانی نشست خود دو روزه خود در روز دوشنبه (۲۵ دی/۱۵ ژانویه) در رام الله کمیته اجرایی این سازمان را مامور تعلیق به رسمیت شناختن اسرائیل تا زمان پذیرفتن کشور فلسطین در مرزهای سال ۱۹۶۷ از سوی اسرائیل کرد.

 

این بیانیه واکنشی به تصمیم رئیس جمهموری آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل است. ۷۴ عضو این شورا به بیانیه یاد شده رای مثبت، دو تن رای منفی و ده نفر نیز رای ممتنع دادند.

 

چنین تصمیم گیری به معنای پایان دادن به توافقنامه‌های اسلو در سال ۱۹۹۳ است. آن زمان یاسر عرفات، رئیس سابق سازمان آزادیبخش فلسطین و اسحاق رابین، نخست وزیر اسرائیل، توافقنامه صلحی را در مذاکرات اسلو امضا کردند که اولین پیمان صلح بین اسرائیل و سازمان آزادیبخش فلسطین بود. هدف این پیمان راه حل دو کشور اسرائیل و فلسطین بود.

 

رئیس جمهوری آمریکا اوایل دسامبر گذشته (۲۰۱۷) اعلام کرد که کشورش اورشلیم (بیت‌المقدس) را پایتخت اسرائیل می‌داند. ترامپ اعلام کرده بود به دنبال طرح صلحی “نهایی” برای بحران خاورمیانه است. دونالد ترامپ این مأموریت را به جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد خود سپرده است.

 

“تصمیم اورشلیم” در سراسر جهان انتقادهای شدیدی را برانگیخت و به ناآرامیِ مناطق فلسطینی انجامید. به دنبال این تصمیم ترامپ، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی از سیاست رئیس جمهوری آمریکا در برخورد با بحران خاورمیانه به شدت انتقاد کرد و اعلام کرد که “توافق‌های صلح “مرده‌اند”.

 

محمود عباس در سخنرانی خود در کنفرانس دوروزه نمایندگان ارشد “سازمان آزادی‌بخش فلسطین” اعلام کرد که به ترامپ و طرح صلح او نه خواهد گفت.

 

آمریکا بیش از ۳۰۰ میلیون دلار در سال به تشکیلات خودگردان فلسطین و ۳۰۰ میلیون دلار نیز به برنامه‌های سازمان ملل در کرانه باختری و نوار غزه می‌پردازد.

 

دو هفته پیش بود که دونالد ترامپ در یک توئیت نوشت که فلسطینی‌ها هیچگاه برای کمک‌های آمریکا قدردانی و احترام قائل نبوده‌اند و پرسیده بود که چرا باید به آن‌ها صدها میلیون دلار کمک داد وقتی که حاضر به مذاکره نیستند.

صدای آلمان

 

مشاور محمود عباس فاش کرد؛ طرح آمریکا برای برکناری رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «نبیل شعث» مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنانی از برخی اخبار مبنی بر طرح آمریکا جهت برکناری محمود عباس پرده برداشت.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

شبکه الجزیره: وزیران خارجه اتحادیه عرب خواستار شناسایی کشور فلسطین شدند

شبکه تلویزیونی الجزیره روز یکشنبه گزارش داد که وزیران امور خارجه اتحادیه عرب در نشست امان پایتخت اردن، خواستار به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین و بیت‌المقدس شرقی به عنوان پایتخت آن شده اند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

تظاهرات هزاران اسرائیلی در تل‌آویو علیه فساد نتانیاهو

هزاران اسرائیلی در اعتراض به پرونده‌های فساد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تظاهراتی را در تل‌آویو برگزار کردند.   به نقل از خبرگزاری الوطن، شرکت‌کنندگان در این تظاهرات، استمرار تحقیقات و بازجویی‌ها از رهبران اسرائیلی به ویژه نتانیاهو را خواستار شدند.

ادامه »

اسراییل, جهان, خبر, فلسطین

وزیر خارجه پاکستان: نباید کورکورانه به آمریکا اعتماد کنیم

وزیر خارجه پاکستان در واکنش به موضع گیری ترامپ علیه این کشور در پیام هائی توئیتری اعلام کرد: تاریخ به ما یاد داده است که نباید کورکورانه به آمریکا اعتماد کنیم.   به گزارش خبرگزاری مهر، خواجه محمد آصف وزیر خارجه پاکستان در این باره نوشت: رئیس جمهور آمریکا از ما می‌پرسد که چه کار

ادامه »

افغانستان, امریکا, پاکستان, جهان, خبر