اکونومیست؛ پایان هژمونی آمریکا

«اکونومیست» در مطلبی با عنوان «پایان هژمونی آمریکا» آورده است: آمریکا با عقب نشینی از افتضاح در خاورمیانه فرصت‌هایی را برای روسیه و دیگر طرف‌ها فراهم می‌آورد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ترکیه, جهان, چین, خبر, روسیه, سوریه, شمال اروپا, عربستان سعودی, فلسطین, قطر, لبنان, لیبی, مصر, یمن

جلیقه زردها در تل‌آویو علیه برنامه‌های اقتصادی دولت راست‌گرای نتانیاهو به خیابان آمدند

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری آناتولی ترکیه، صدها اسرائیلی‌ در اعتراض به گرانی و افزایش هزینه های زندگی، شامگاه شنبه به خیابان های تل آویو ریختند و علیه برنامه‌های معیشتی نتانیاهو شعار دادند.

ادامه »

اسراییل, اعتراضات اجتماعی, جهان, حقوق بشر, خبر

جروزالم پست: مرکل از سران اروپایی خواسته است که از انتقال سفارت خود به‌بیت‌المقدس خودداری کنند

«توماس ساندل» مدیر موسس کمیته برای اسرائیل در بروکسل در جریان پیامی ویدئویی اعلام کرد که مرکل اقداماتی را پیگیری کرده است تا کشورهای اروپای مرکزی و شرقی را از تصمیم برای انتقال سفارت‌های آنان در سرزمین اشغالی از تل‌آویو به بیت‌المقدس منصرف کند.

ادامه »

اسراییل, المان, امارات, ایران, جهان, خبر, رومانی, فلسطین

سازمان آزادیبخش فلسطین خواستار تعلیق به‌رسمیت شناختن اسرائیل شد

شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین خواستار تعلیق به رسمیت شناختن کشور اسرائیل شد. این موضع‌گیری واکنشی به تصمیم دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل است.

 

شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین در بیانیه پایانی نشست خود دو روزه خود در روز دوشنبه (۲۵ دی/۱۵ ژانویه) در رام الله کمیته اجرایی این سازمان را مامور تعلیق به رسمیت شناختن اسرائیل تا زمان پذیرفتن کشور فلسطین در مرزهای سال ۱۹۶۷ از سوی اسرائیل کرد.

 

این بیانیه واکنشی به تصمیم رئیس جمهموری آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل است. ۷۴ عضو این شورا به بیانیه یاد شده رای مثبت، دو تن رای منفی و ده نفر نیز رای ممتنع دادند.

 

چنین تصمیم گیری به معنای پایان دادن به توافقنامه‌های اسلو در سال ۱۹۹۳ است. آن زمان یاسر عرفات، رئیس سابق سازمان آزادیبخش فلسطین و اسحاق رابین، نخست وزیر اسرائیل، توافقنامه صلحی را در مذاکرات اسلو امضا کردند که اولین پیمان صلح بین اسرائیل و سازمان آزادیبخش فلسطین بود. هدف این پیمان راه حل دو کشور اسرائیل و فلسطین بود.

 

رئیس جمهوری آمریکا اوایل دسامبر گذشته (۲۰۱۷) اعلام کرد که کشورش اورشلیم (بیت‌المقدس) را پایتخت اسرائیل می‌داند. ترامپ اعلام کرده بود به دنبال طرح صلحی “نهایی” برای بحران خاورمیانه است. دونالد ترامپ این مأموریت را به جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد خود سپرده است.

 

“تصمیم اورشلیم” در سراسر جهان انتقادهای شدیدی را برانگیخت و به ناآرامیِ مناطق فلسطینی انجامید. به دنبال این تصمیم ترامپ، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی از سیاست رئیس جمهوری آمریکا در برخورد با بحران خاورمیانه به شدت انتقاد کرد و اعلام کرد که “توافق‌های صلح “مرده‌اند”.

 

محمود عباس در سخنرانی خود در کنفرانس دوروزه نمایندگان ارشد “سازمان آزادی‌بخش فلسطین” اعلام کرد که به ترامپ و طرح صلح او نه خواهد گفت.

 

آمریکا بیش از ۳۰۰ میلیون دلار در سال به تشکیلات خودگردان فلسطین و ۳۰۰ میلیون دلار نیز به برنامه‌های سازمان ملل در کرانه باختری و نوار غزه می‌پردازد.

 

دو هفته پیش بود که دونالد ترامپ در یک توئیت نوشت که فلسطینی‌ها هیچگاه برای کمک‌های آمریکا قدردانی و احترام قائل نبوده‌اند و پرسیده بود که چرا باید به آن‌ها صدها میلیون دلار کمک داد وقتی که حاضر به مذاکره نیستند.

صدای آلمان

 

مشاور محمود عباس فاش کرد؛ طرح آمریکا برای برکناری رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «نبیل شعث» مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنانی از برخی اخبار مبنی بر طرح آمریکا جهت برکناری محمود عباس پرده برداشت.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

شبکه الجزیره: وزیران خارجه اتحادیه عرب خواستار شناسایی کشور فلسطین شدند

شبکه تلویزیونی الجزیره روز یکشنبه گزارش داد که وزیران امور خارجه اتحادیه عرب در نشست امان پایتخت اردن، خواستار به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین و بیت‌المقدس شرقی به عنوان پایتخت آن شده اند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

تظاهرات هزاران اسرائیلی در تل‌آویو علیه فساد نتانیاهو

هزاران اسرائیلی در اعتراض به پرونده‌های فساد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تظاهراتی را در تل‌آویو برگزار کردند.   به نقل از خبرگزاری الوطن، شرکت‌کنندگان در این تظاهرات، استمرار تحقیقات و بازجویی‌ها از رهبران اسرائیلی به ویژه نتانیاهو را خواستار شدند.

ادامه »

اسراییل, جهان, خبر, فلسطین

وزیر خارجه پاکستان: نباید کورکورانه به آمریکا اعتماد کنیم

وزیر خارجه پاکستان در واکنش به موضع گیری ترامپ علیه این کشور در پیام هائی توئیتری اعلام کرد: تاریخ به ما یاد داده است که نباید کورکورانه به آمریکا اعتماد کنیم.   به گزارش خبرگزاری مهر، خواجه محمد آصف وزیر خارجه پاکستان در این باره نوشت: رئیس جمهور آمریکا از ما می‌پرسد که چه کار

ادامه »

افغانستان, امریکا, پاکستان, جهان, خبر