حکم صادره برای “مصطفی ترک همدانی” غیرقابل فهم و تعجب‌آور است

“اکبر شوکت” در واکنش به صدور شش ماه حبس تعزیری برای “مصطفی ترک همدانی” وکیل کارگران در پرونده تامین اجتماعی، گفت: صدور چنین حکمی برای آقای همدانی، غیر قابل فهم و تعجب‌آور است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, وکلا

تفهیم یک اتهام دیگر به‌ محمد نجفی: «تشویش اذهان عمومی» به‌دلیل نوشتن نامه به رهبر

محمد نجفی وکیل دادگستری که در حال حاضر با حکم سه سال زندان برای اولین پرونده‌اش در زندان اراک به سر می‌برد روز ۲۸ آذر ماه مجددا از زندان اراک به شعبه بازپرسی دادگستری شازند منتقل و در آنجا به دلیل نوشتن یک نامه به رهبر ایران به او اتهام «تشویش اذهان عمومی» تفهیم شده

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, وکلا

«زینب طاهری»، وکیل محمد ثلاث بازداشت شد

وبسایت مجذوبان نور، پایگاه خبری دراویش گنابادی، از دستگیری زینب طاهری، وکیل محمد ثلاث، خبر می‌دهد. این وکیل دادگستری را به اتهام “نشر اکاذیب، تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی” بازداشت کرده‌اند.

 

عصر سه‌شنبه ۲۹ خرداد، پایگاه خبری فرهنگی دراویش نعمت‌اللهی گنابادی، از بازداشت زینب طاهری، وکیل دادگستری در تهران خبر داد. خانم طاهری که وکیل محمد ثلاث و برخی دیگر از دراویش زندانی است، پس از اعدام موکلش گفته بود که اسناد بیگناهی او را در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد داد.

 

وبسایت مجذوبان نور می‌نویسد دستگیری زینب طاهری از سوی شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه صورت گرفته است.

 

خانم طاهری پیش از دستگیری گفته بود که به خاطر فشارهای امنیتی روی خانواده محمد ثلاث وشخص خودش، از انتشار “اسناد بیگناهی” موکلش خودداری می‌کند اما شاید منبع دیگری این مستندات را منتشر کند.

 

خانم طاهری برای محمد ثلاث درخواست اعاده دادرسی کرده بود اما او را سحرگاه دوشنبه ۲۸ خرداد ۹۷ به دار آویختند و جسدش را به سرعت در بروجرد دفن کردند. خانواده و وکیل آقای ثلاث خواستار آن بودند که جسد برای بررسی آثار شکنجه در پزشکی قانونی معاینه شود.

 

زینب طاهری اعلام کرده بود شواهدی دارد که ثابت می‌کند محمد ثلاث راننده اتوبوسی نیست که ماموران انتظامی و بسیجی را زیر گرفت. محمد ثلاث گفته بود زیر شکنجه اقرار کرده وگرنه در زمان حرکت “اتوبوس مرگ” در بازداشت بوده است.

 

خانم طاهری چند هفته قبل نیز به دلیل انتشار یک فایل صوتی از موکلش که شکل بازداشت خودش را شرح می‌داد، احضار شده بود. او قبل از اعدام محمد ثلاث، در نامه‌ای سرگشاده نوشت موکلش به شدت شکنجه شده و قاتل فرد دیگری است.

 

زینب طاهری هم‌زمان با اظهارات رئيس كل دادگستری استان تهران بازداشت شده است. غلامحسین اسماعیلی سه‌شنبه ۲۹ خرداد در نشست خبری با روزنامه‌نگاران با اشاره به “تلاش دشمن برای عوض کردن جای شهید و جلاد” در پرونده گلستان هفتم، از جمله گفت: «متاسفانه برخی افراد که ادعای حقوقدانی و وکالت داشتند، با مصاحبه با رسانه‌های خارجی و بهره گیری از فضای مجازی، اذهان عمومی را نسبت به اجرای این حکم قدری مشوش کردند.»

نامه ۲۵ فعال ایرانی: نسرین ستوده باید بدون قید‌وشرط آزاد شود

جمعی از فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی ایران در نامه‌ای اعتراض خود نسبت به بازداشت نسرین ستوده، وکیل سرشناس دادگستری ایران را اعلام کردند. آنها تأکید کرده‌اند که بازداشت ستوده “غیر قانونی” است.

ادامه »

ایران, بیانیه, حقوق بشر, خبر

عبدالفتاح سلطانی و نرگس محمدی؛ حبس در سلول انفرادی شکنجه و اعتراف در این شرایط‌ فاقد اعتبار است

عبدالفتاح سلطانی و نرگس محمدی، سخنگو و نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که اینک دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذرانند، در بیانیه‌ای حبس در سلول انفرادی را شکنجه‌ای روانی جهت تحت فشار قرار دادن متهم، و امری خلاف قانون، شرع، حقوق بشر و موازین اخلاقی و انسانی دانسته و هرگونه اقرار و اعتراف

ادامه »

ایران, بیانیه, حقوق بشر, خبر, وکلا