زیستگاه‌های مصنوعی غیر استاندارد، خطری برای خلیج فارس

متاسفانه سالانه شاهد تعداد زیادی از صیادان هستیم که بدون اخذ مجوز از اداره شیلات و با مصالح غیر مجاز اقدام به ساخت زیستگاه مصنوعی می‌کنند که این مقدمه ورود ترکیبات سمی و فلزات سنگین به دریا است

 

به گزارش ایسنا از بوشهر ، زیستگاه مصنوعی می‌تواند به بقای گونه‌های دریایی کمک کند، اما بعضی افراد برای ساخت این زیستگاه‌ها به دلایلی همچون ارزانی، مقاوم بودن و در دسترس بودن از تایرهای خودرو فرسوده و یا بشکه‌های پوسیده و آغشته به مواد نفتی استفاده می‌کنند که این مقدمه ورود ترکیبات سمی و فلزات سنگین به دریا است.

 

اخیراً نیز در بندر صیادی عسلویه، تعدادی از صیادان با مواد آلاینده و بشکه‌های فلزی زیستگاه‌های مصنوعی ساخته و آن‌ها را آماده ورود به دریا کرده بودند که خوشبختانه از انتقال آنها به دریا جلوگیری شد.

 

رئیس شیلات کنگان و عسلویه در این باره عنوان کرد: در پی انتشار خبری مبنی بر آماده‌سازی تعدادی بشکه‌های پوسیده و آغشته به مواد نفتی به دریا جهت ساخت زیستگاه مصنوعی و پس از آگاهی از این موضوع، با پیگیری‌های لازم از انتقال این ابزار به دریا ممانعت شد.

 

بنا به گفته علیرضا مکاریان پس از هماهنگی با اداره محیط زیست عسلویه و تعاونی این بندر ضمن ممانعت از انتقال این مصالح به دریا، از سازنده این زیستگاه نیز تعهد کتبی اخذ شده است.

 

گذشته از نبود احساس مسئولیت افراد و برخی از صیادان نسبت به خلیج‌فارس و سلامت دریا، نبود نظارت و کم توجهی سازمان‌های متولی نیز چنین مسائلی را رقم می‌زند. متاسفانه اقداماتی از این دست منجر به آلودگی های محیط زیست آبزیان شده و مصالح آلاینده‌ای که توسط بهره‌برداران ساخته و به دریا انداخته میٰشود سلامت جامعه را تهدید می‌کند.

 

مریم ایرانی، دانشجوی دکتری تکثیر و پرورش آبزیان در این مورد گفت: صید گونه‌های بازار پسند آبزیان روز به روز افزایش پیدا می‌کند و یکی از راه‌هایی که به بازسازی و بقای گونه‌های دریایی کمک می‌کند ایجاد زیستگاه‌های مصنوعی است که باید با اخذ مجوز از شیلات بوده و در مکان‌های مشخص شده ایجاد شوند.

 

مریم ایرانی ادامه داد: به قرار دادن ساختارهای مجاز و بی‌خطر در داخل دریا، با هدف بالا‌بردن بهره‌برداری و حفظ گونه‌های آبزی، زیستگاه مصنوعی می‌گویند.

 

وی تصریح کرد: جنس زیستگاه مصنوعی باید به گونه‌ای باشد که به محیط زیست و اکوسیستم آسیب نرساند اما متاسفانه سالانه شاهد تعداد زیادی از صیادان هستیم که بدون اخذ مجوز از اداره شیلات و با مصالح غیر مجاز اقدام به ساخت زیستگاه مصنوعی می‌کنند. خطرناک‌ترین مصالح غیر مجازی که برای ساخت زیستگاه مصنوعی استفاده می‌شود نیز تانکرهای سوخت و تایرهای ماشین هستند.

 

پژوهشگر جهاد دانشگاهی استان بوشهر توضیح داد: تانکرهای سوخت و تایر ماشین با گذر زمان در محیط دریا تجزیه شده و شیرآبه‌هایی حاوی ترکیبات سمی و فلزات سنگین به ویژه روی (Zn)، کادمیوم (Cd)، مس (Cu)، و سرب (Pb) را وارد آب می‌کنند که در نهایت با ورود به زنجیره غذایی آبزیان، آنها را آلوده و حیاتشان را با خطراتی مواجه می‌سازند.

 

او در ادامه افزود: آلاینده‌ها و فلزات سنگین پس از ورود به اکوسیستم‌های آبی، در بافت و اندام‌های آبزیان تجمع یافته و نهایتاً وارد زنجیره غذایی می‌شود و مشکلات زیادی را برای آبزیان و در نهایت انسان به عنوان مصرف کننده نهایی ایجاد می‌کنند. فلزات سنگین پس از ورود به بدن انسان دیگر از بدن دفع نمی‌شوند بلکه در بافت‌هایی مانند چربی، عضلات، و استخوان‌ها رسوب کرده و انباشته می‌شوند که همین امر موجب بروز بیماری‌ها و عوارض متعددی می‌شود که عمده‌ترین آن مربوط به اختلالات عصبی و تخریب سیستم ایمنی بدن است.

 

ایرانی تاکید کرد: درجه تاثیر فلزات سنگین بر سلول‌ها یا بافت یک ارگان از بدن انسان، بستگی به نوع آن فلز و همچنین میزان و شدت مواجهه با آن دارد.

 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت دریا از لحاظ محیط زیست، منابع طبیعی، سلامت انسان‌ها و همچنین حفظ ذخایر آبزیان نیاز است که این موضوع با دقت بیشتری پیگیری شود.

 

گفتنی است تبدیل تانکر فلزی حمل مواد نفتی به زیستگاه مصنوعی و ساخت این زیستگاه‌ها با مصالح آلاینده موجب آسیب رساندن و تخریب دریا می‌شود، زیرا تانکرها هم آغشته به مواد نفتی بوده و هم دارای جنس آهنی می‌باشند و روال آلودگی‌های محیط زیست آبزیان با مصالح آلاینده، سلامت جامعه را تهدید می‌کند.

وقف دماوند؟ شوخی می‌کنید؟

“سازمان جنگل‌ها از صدور سند وقف یک برش از کوه دماوند خبر داده اما سازمان اوقاف در واکنش به این خبر اعلام کرد که زمین وقف شده بخشی از کوه دماوند نیست، بلکه بخشی از یک مرتع است.” وقتی با این خبر مواجه می شوی باید تحقیق کنی که آیا این یک شوخی است و

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, فساد, گزارش, محیط زیست

ادامه فعالیت‌های پیگیر چین برای مقابله با تغییرات اقلیمی در جهان

از سال ۲۰۰۰، حدود یک چهارم از فضای سبز جدید در جهان توسط چین ایجاد شده است. چین در کنترل آلودگی هوا و بهبود کیفیت هوا به نتایج قابل توجهی دست یافته و اکنون چینی‎ها می‎توانند از آسمان آبی بیشتر لذت ببرند

ادامه »

جهان, چین, خبر, شرق آسیا, محیط زیست