زندگی در ایران به خطر افتاده

اگر با روند فعلی تخریب جنگل جلو برویم، تا ۵۰ سال دیگر، ایران کشوری کاملا بیابانی می‌شود. یعنی پایان حیات و تمدن در این سرزمین کهن.

 

بدون جنگل، همه ما محکوم به فنا هستیم. هر هکتار از جنگل‌، ۲.۵ تن اکسیژن تولید می‌کنند و بدون آن‌ها نفس همه ما به شماره می‌افتد.

 

تا همین‌جا هم در قطع درختان و نابودی رویشگاه‌های سبز ایران زیاده‌روی کرده‌ایم. سالانه ۱۵ میلیون درخت را برای تولید کاغذ قطع کرده و ۳ هزار تن زباله خود را در جنگل‌ها دفن می‌کنیم.

 

ایران در میان کشورهای مخرب جنگل در جهان قرار گرفته. سالانه هزاران هکتار از جنگل‌های ما طعمه حریق می‌شوند و چندصد هزار هکتار از درختان را برای تهیه ذغال می‌سوزانیم.

 

برای احداث جاده، سد یا هرکار عمرانی دیگری، به جان درختان ایران می‌افتیم و برای گسترش زمین‌های کشاورزی هم این پوشش سبزی حیاتی را آتش می‌زنیم.

 

برج‌سازان، ویلاسازان و زمین‌خواران سالانه خسارت زیادی به جنگل‌های ایران می‌زنند و بسیاری از گردشگران بی‌مبالات، زباله‌های خود را درون طبیعت رها می‌کنند.

 

نکته این جاست که این روند تخریب و نابودی، چندین برابر کاشت درخت و احیای مناطق جنگلی در کشور است.

 

آن‌طور که آمارها می‌گویند، سالانه ۱۲هزار هکتار از جنگل‌های ایران تخریب می‌شود و بیابان روز به روز در کشور ما گسترش بیشتری می‌یابد.

 

سال‌هاست که زنگ خطر نابودی جنگل‌ها به صدا درآمده و امروز در بحرانی‌ترین وضعیت ممکن قرار گرفته‌ایم. زمان آن رسیده تا تصمیم بگیریم آیا قرار است نسل‌های بعدی هم در ایران زندگی کنند یا نه؟

 

عصرایران

 

 

زندگی هر۴ خانوار در یک کلاس درس / لباس‌های کهنه وپاره برایمان آورده‌اند

مردم سیل‌زده خوزستان در حالی که همه زندگی و محصولات‌ خود را از دست داده‌اند، این روزها در اتاق‌های ۴۰ تا ۵۰ نفره در اردوگاه‌ها شب تا صبح را در شرایط سختی سپری می‌کنند. مردان بیکار و بچه‌ها به مدرسه نمی‌روند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, محیط زیست

هشداری که از ۱۰ سال قبل درباره خلیج فارس جدی گرفته نشد

مطالعات محققان نشان می‌دهد توسعه سواحل و ساخت جزایر مصنوعی در سواحل خلیج فارس علاوه بر آنکه موجب بروز اختلال در چرخش آب در این حوضه می‌شود، باعث افزایش ذرات معلق در آب خواهد شد که این امر سفید شدگی مرجان‌ها و مرگ آنها رادر پی دارد.

ادامه »

امارات, ایران, جهان, خبر, محیط زیست